Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Mój przyjaciel Książek

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Mój przyjaciel Książek

30 kwietnia 2018 / Tekst

Spotkaliśmy się w siódmej klasie, w murach nowo otwartej Szkoły Podstawowej nr 24. On przyszedł z SP 15, ja z SP 19. Zbyszek Książek w wieku kilkunastu lat miał szopę jasnych włosów i wiecznie czytał książki. Nawet w czasie lekcji, nie mówiąc o przerwach. Kiedyś podszedł do mnie i spytał, czy czytałem Dżumę Camusa. Zdziwił się, że nie, i wcisnął mi podniszczoną już książkę do tornistra. Nie chcąc być mu dłużnym, zapytałem, czy zna węzły żeglarskie. Nie znał. Uczyłem go ich przez kilka dni, ale bez skutku. I tak zaczęła się nasza przyjaźń.

Szybko okazało się, że podoba nam się ta sama muzyka, ta sama literatura, a czasem nawet te same koleżanki z klasy. Ku mojemu zdziwieniu, a myślę że i wszystkim na przekór, został uczniem technikum mechanicznego. Ja – technikum budowlanego. Nie przeszkodziło nam to spotykać się prawie codziennie i rozmawiać: o książkach, filmie, muzyce, filozofii, Bogu. W wakacje wyjeżdżaliśmy z kilkunastoma kolegami na auto-stop. To była prawdziwa szkoła przeżycia. Gdy zaczęliśmy studiować w Krakowie, on na Uniwersytecie Jagiellońskim, ja na politechnice, większość czasu poświęcaliśmy kulturze. Świetnie się czuliśmy w klubach studenckich: Rotundzie, Jaszczurach, Nowym Żaczku, Pod Budą, Piwnicy Pod Baranami. Nie opuściliśmy żadnego spektaklu Tadeusza Kantora, Teatru Stu czy ważnego koncertu jazzowego.

Po studiach ja wróciłem do Kielc, on zamieszkał na stałe w Krakowie. Dużo pisał i grał na gitarze. W 1979 roku wygrał Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie oraz debiuty na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Napisane przez Zbyszka teksty śpiewali: Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Ryszard Rynkowski, artyści Piwnicy Pod Baranami, zespół Brathanki. Napisał kilka sztuk teatralnych. Najbardziej znane to Sztuka kochania i Urodziny Mistrza. W 1986 roku wydał pierwszą swoją książkę, Wycieczka do krainy dobrych ludków, i zadedykował ją mnie. Chodziłem dumny jak paw.

Obydwaj fascynowaliśmy się Świętym Krzyżem i z tej fascynacji zrodziła się Zbyszka „Golgota Świętokrzyska”, słynne później oratorium, do którego muzykę skomponował Piotr Rubik. Później było „Tu Es Petrus” i „Psałterz Wrześniowy”. Płyty tego „Tryptyku Świętokrzyskiego” sprzedano w nakładzie ponad miliona sztuk. Zbyszek stworzył z Rubikiem jeszcze sześć innych dużych form muzycznych, a z Bartkiem Gliniakiem trzy oratoria, między innymi „Siedem Pieśni Marii” oraz „Listy z Placu Zgody”.

W ubiegłym roku minęło pół wieku, odkąd zostaliśmy przyjaciółmi, i publicznie się do tego przyznajemy. I każde nasze kolejne spotkanie jest dla nas świętem.

Wojciech Lubawski

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna