Na antenie: Twoje Ulubione Przeboje
Karol Kaleta
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Miliard w drogach

Na antenie: Twoje Ulubione Przeboje
Karol Kaleta
online button
online button

Publicystyka

Miliard w drogach

07 stycznia 2017 / Tekst

Dziewięćset milionów złotych – na takim poziomie zamknęły się wydatki kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jakie były najważniejsze inwestycje realizowane na naszych drogach w minionym roku? Jakie zadania czekają drogowców w nowym?

Niekwestionowanym liderem na liście inwestycji na trasach krajowych była budowa drogi S7, dzięki której szybciej dojedziemy do Krakowa i Warszawy. 

Ekspresówka na topie

– Dla nas rok 2016 upłynął przede wszystkim pod znakiem budowy dużych odcinków w ciągu tej drogi ekspresowej: od Chęcin do Jędrzejowa, od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego, od Radomia do granicy województwa oraz obwodnicy Radomia – wymienia Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik prasowa GDDKiA w Kielcach. Jak zauważa, te dwa ostatnie zadania mają istotne znaczenie dla świętokrzyskich kierowców, choć wykonywane są w województwie mazowieckim. – Ich dokończenie pozwoli na dużo szybsze skomunikowanie naszego regionu ze stolicą Polski – zwraca uwagę pani rzecznik.

Małgorzata Pawelec-Buras podkreśla, że dla poprawy bezpieczeństwa podróżowania bardzo ważna była przede wszystkim realizacja Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych w ramach rządowego planu budowy dróg na lata 2014-2023: – W jego ramach realizowaliśmy, rozpoczęliśmy bądź ogłosiliśmy przetargi na wykonanie 26 zadań, takich jak budowa chodników, rond, przebudowa skrzyżowań czy budowa sygnalizacji świetlnej.

Bardzo istotne dla wzrostu bezpieczeństwa i komfortu jazdy były też remonty. – Wyremontowaliśmy nawierzchnię na około 20 kilometrach świętokrzyskich dróg krajowych. Koszt renowacji wyniósł 25 milionów złotych. Udało się też odnowić trzy mosty na drodze krajowej numer 42, co kosztowało ponad dwa miliony złotych – wylicza rzecznik.

Plany na ten rok

Budowa trasy S7 pozostanie w 2017 roku na pierwszej pozycji wśród najważniejszych zadań do wykonania na drogach krajowych. Jak zapowiada Małgorzata Pawelec-Buras, w tym roku zostaną ukończone dwa odcinki o łącznej długości około 40 kilometrów: od Jędrzejowa do granicy województwa oraz od Radomia do granicy województwa. W ocenie rzeczniczki pozwoli to na dużo sprawniejsze pokonywanie trasy do Krakowa i Warszawy. Oczywiście, dopóki prace nie zostaną zakończone, kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami, które znacznie wydłużają czas przejazdów.

Nowy rok to również inwestycje w bezpieczeństwo i remonty, czyli między innymi kontynuacja Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. – W jego ramach powstaną między innymi skrzyżowania o ruchu okrężnym w Skarżysku-Kamiennej i Lipniku, ciągi pieszo-rowerowe wzdłuż drogi numer 78 od granicy województwa do Prząsławia w powiecie jędrzejowskim oraz wzdłuż drogi 42 w Rudzie Malenieckiej – zapowiada Małgorzata Pawelec–Buras. 

Nowy rok oznaczać będzie także budowę sygnalizacji świetlnej i przebudowę skrzyżowań w Ćmińsku, czyli na drodze krajowej numer 74.

Piotr Wójcik

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay