Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Grunt to pomysł

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Grunt to pomysł

Kielce / 30 września 2018 / Tekst

Rozpoczynamy cykl, w którym będziemy prezentować Państwu firmy działające w Kieleckim Parku Technologicznym. Kielczanie wciąż jeszcze mało wiedzą o tym, jak ważną rolę spełnia ta miejska instytucja powołana do życia przez prezydenta Wojciecha Lubawskiego, uważana  przez premiera Mateusza Morawieckiego za najlepszą tego typu w kraju.

Większość firm, które tu działają to podmioty młode, w większości umiejętnie wykorzystujące wiedzę o tworzeniu nowych produktów i usług. - Sporo z tych biznesów utrzymuje się na rynku i dynamicznie rozwija - mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego.

Postawili na egzotykę

Jedną z takich firm jest spółka Tropextrakt Polska, będąca filią niemieckiej centrali mieszczącej się we Frankfurcie nad Menem. Interesują ją dwa obszary działań: handlowy i usługowy. Handlowy zajmuje się dostarczaniem naturalnych surowców egzotycznych i suplementów diety do branży gastronomicznej. Są to w dużej mierze egzotyczne pulpy, soki oraz wyciągi owocowe i roślinne z takich owoców jak guarana, accai, acerola. Wśród nich są również bardzo niszowe produkty, takie jak jabuticaba, fejhoa czy guanabana.

Druga gałąź firmy zajmuje się tworzeniem innowacyjnych receptur napojów równie niszowych i nietypowych, produkowanych z surowców sprowadzanych prosto od producentów. W Kieleckim Parku Technologicznym działa laboratorium aplikacyjne, drugie znajduje się w Niemczech, a pozostałe w Brazylii, gdzie mieści się siedziba największego partnera handlowego spółki, firmy Duas Rodas.

Tropextrakt działa na rynku od 16 lat, a w Kieleckim Parku Technologicznym ma swoje przedstawicielstwo od 2015 roku. Pomysł na założenie spółki zrodził się podczas luźnej rozmowy z prezesem niemieckiej Tropextrakt GmbH, podczas której rozmówcy doszli do wniosku, że warto rozpocząć współpracę i zacząć wprowadzać do Polski produkty niszowe. Kielecka spółka zatrudnia obecnie trzech pracowników.

Kto nie ryzykuje…

- Surowce, które oferujemy swoim klientom są w Polsce trudnodostępne i bardzo dużo ludzi w ogóle ich nie zna. Pomyślałem więc, że będzie to ciekawa alternatywa dla tego, co nasz rynek oferuje obecnie. Poza tym chcemy promować produkty zdrowe i naturalne, które dodatkowo są nietypowe, ciekawe i niszowe - mówi Aleksander Piekarski, właściciel spółki.

Jego zdaniem Kielecki Park Technologiczny to wyjątkowa instytucja na terenie Kielc i regionu, będąca również prestiżowym miejscem biznesowym. – Jej dyrekcja jest bardzo elastyczna i przychylna młodym przedsiębiorcom, a współpracownicy są pomocni i zainteresowani wszelkimi innowacjami - podkreśla właściciel firmy.

- Jest takie powiedzenie, że kto nie ryzykuje, nie pije szampana. Ja może jeszcze szampana nie piję, ale nie żałuję, że zaryzykowałem i otworzyłem biznes w KPT. Czasami bywa różnie, ale trzeba podejmować ryzyko i korzystać z życia niezależnie od tego, jaki się ma pomysł. Starać się znaleźć jak najwięcej możliwości, żeby wdrażać marzenia w życie. Dzięki temu nasze miasto, region i kraj mogą się rozwijać. Ludzie mają fantastyczne pomysły, ale nieraz brakuje im zaangażowania albo kapitału, ale warto sprawdzać, interesować się, zaangażować i próbować działać.

Już ich rozpoznają

Obecnie firma Tropekstakt dostarcza surowce do przemysłu i firm start-upowych na terenie Polski, ale dzięki niemieckiej centrali trafiają one również do wielu państw świata.

- Na początku byliśmy jak każdy nowo powstający podmiot trochę anonimowi, ale dzięki różnym działaniom, zaangażowaniu, przygotowaniu prezentacji i degustacji naszych surowców w małych i dużych podmiotach, nasza firma w branży przemysłu spożywczego i suplementów diety jest już rozpoznawalna. Jeżeli ktoś poszukuje jakiegoś nowego smaku napoju czy innego produktu, to klienci zgłaszają się bezpośrednio do nas, bo wiedzą, że my specjalizujemy się w niszy i żadna inna firma w Polsce nie ma aż takiego bogatego portfolio jak nasza - podkreśla Aleksander Piekarski.

Beata Kwieczko

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna