Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Dziś rolnik to przedsiębiorca

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Dziś rolnik to przedsiębiorca

09 marca 2018 / Tekst
Na zdj.: Małgorzata Erlich-Smużyńska Na zdj.: Małgorzata Erlich-Smużyńska fot. Kamila Błaszczyk

Każdego roku do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w województwie świętokrzyskim wpływa prawie 84 tysiące wniosków o różnego typu dopłaty bezpośrednie. Są to dofinansowania udzielane na podstawie powierzchni upraw, które pomagają dostosować produkcję do zapotrzebowania rynku i wspierają rolnicze dochody. 600 milionów złotych to kwota jaka co roku płynie do naszego województwa na takie programy.

Na traktor i na magazyn

Obecnie ARIMR realizuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W jego ramach jest prowadzonych kilka działań. Na przykład w 2016 roku ruszył oczekiwany projekt pod hasłem „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”, który w województwie świętokrzyskim zaowocował 23 umowami na łączną kwotę 23,5 mln zł. Unijne fundusze przekazywane są również na modernizację gospodarstw rolnych. W bieżącym PROW, Agencja objęła wsparciem 637 rolników w regionie, którzy łącznie otrzymali około 98 mln zł na unowocześnianie swoich gospodarstw. W tej chwili trwa nabór wniosków na dofinansowanie m.in. na zakup specjalistycznych urządzeń czy budowę obiektów do produkcji rolnej. Kolejne nabory wniosków dotyczących modernizacji ruszą w czerwcu. ARIMR premiuje również młodych rolników. W ubiegłym roku, z myślą o rozpoczynających produkcję rolniczą do województwa świętokrzyskiego trafiło 76,5 mln zł.

- Najpopularniejszym programem, po który sięga świętokrzyski rolnik jest modernizacja gospodarstw rolnych. Restrukturyzacja małych gospodarstw także cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na rozdrobnienie agrarne charakterystyczne dla naszego regionu. Tutaj rolnik może liczyć na nieco niższe premie na rozwój gospodarstwa. W naborze, który ogłaszaliśmy w ubiegłym roku wpłynęło ponad 1000 wniosków. Pod koniec marca uruchomimy kolejny nabór w tym zakresie i będziemy zachęcali rolników, by sięgali po te środki – mówi Małgorzata Erlich-Smurzyńska, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przemiany dotyczą wszystkich działów gospodarki. Rolnictwo nie jest wyjątkiem. Aby nadążyć za pędzącym światem potrzebne są inwestycje. ARIMR pomaga je przeprowadzać efektywnie i racjonalnie. Jednym z wielu korzystających z unijnych funduszy jest Kamil Majcher z Nadarzyc w gminie Wodzisław, który uzyskał już wsparcie z programu modernizacyjnego i dedykowanego młodym rolnikom. W sumie to kwota około 300 tysięcy złotych. - Dzięki dofinansowaniom kupiłem kombajn do pietruszki, ciągnik, rozsiewacz nawozu. Po tych inwestycjach możliwe było zwiększenie produkcji warzyw. W sezonie jest dużo do zrobienia i w tym czasie przyjmuję sezonowych pracowników. Pozyskane fundusze na pewno pomogły, efekty widać po produkcji – mówi Kamil Majcher, młody rolnik z okolic Jędrzejowa.

Zamiast papieru i długopisu

Rolnicy znający Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od lat muszą nieco zmienić swoje przyzwyczajenia. Od 15 marca instytucja będzie przyjmowała dokumenty dotyczące dofinansowań za pośrednictwem elektronicznej aplikacji eWniosekPlus. - To wymóg unijny. Wszyscy rolnicy muszą złożyć wnioski o dopłaty bezpośrednie na formularzach geoprzestrzennych, czyli prościej mówiąc, przez internet. To rewolucyjna zmiana ponieważ, znacząca grupa rolników przez lata składała formularze w formie papierowej i do tego byli przyzwyczajeni – mówi Małgorzata Erlich-Smurzyńska, szefowa Świętokrzyskiego OR ARIMR. Pracownicy instytucji zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy rolnik może mieć dostęp do internetu a niektórzy mogą mieć problemy z technologią. Pomogą urzędnicy. - Postaramy się przejść przez te zmiany razem. Dlatego w biurach powiatowych po 15 marca będą dostępne Punkty Pomocy Technicznej, gdzie rolnik złoży elektroniczny wniosek, jeśli w domu nie ma takiej możliwości, lub uzyska wsparcie naszego pracownika jeżeli będzie miał problemy z obsługą aplikacji – mówi dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Agencji. Instytucja zachęca świętokrzyskich rolników, którzy będą korzystali z tej możliwości aby zrobili to jak najszybciej – najlepiej jeszcze w marcu lub kwietniu. Urząd od jesieni zeszłego roku prowadzi szkolenia dla rolników w tym od lutego z wykorzystaniem wersji demonstracyjnej oprogramowania eWniosekPlus. Jest ono także dostępne na stronie internetowej ARIMR.

Na europejskim poziomie

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w znacznym stopniu pomogła zmienić wieś. Jak mówi Małgorzata Erlich-Smurzyńska pierwsze lata wprowadzania unowocześnień były dla rolników „poligonem doświadczalnym”. W tej batalii są oni wygranymi. Dziś produkcja żywności to poważny biznes. - Na ten moment rolnicy potrafią zawalczyć o środki unijne i zaplanować inwestycje w swoich gospodarstwach. Oczywiście, dzięki tym funduszom na wsi zaszło wiele pozytywnych zmian. Widzimy, że stare maszyny i urządzenia zastąpiły nowe, skomputeryzowane. Zmieniła się także mentalność rolnika. Dziś możemy go określić mianem przedsiębiorcy, który dostrzega dobre strony zmian, potrafi tworzyć biznesplan i prowadzić gospodarstwo zapewniające zarobek – ocenia Małgorzata Erlich-Smurzyńska.

***

Wspólna Polityka Rolna jest jedną z podstawowych polityk Unii Europejskiej. Nie bez powodu. Wieś odgrywa ważną rolę z punktu widzenia ekonomii i gospodarki ale nie tylko. Dzięki rolnikom, do sklepów, a następnie na nasze stoły, trafia mięso, świeże owoce i warzywa czy przetwory mleczne.

ds

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna