Na antenie: Twoje Ulubione Przeboje
Karol Kaleta
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Dobrze im tu

Na antenie: Twoje Ulubione Przeboje
Karol Kaleta
online button
online button

Publicystyka

Dobrze im tu

06 stycznia 2017 / Tekst

Lokale aktywizujące w Domu Dla Niepełnosprawnych w podkieleckim Piekoszowie czekają na chętnych. Powstały z myślą głównie o osobach starszych i samotnych. 

O lokalach aktywizujących w Piekoszowie pisaliśmy już wiosną ubiegłego roku. Wówczas była to nowość w ofercie Domu Dla Niepełnosprawnych. Dziś większość miejsc w tym ośrodku jest zajęta, ale część wciąż pozostaje do dyspozycji potencjalnych lokatorów. 

Na miarę potrzeb

– Z naszych mieszkań już korzystają 34 osoby. Do dyspozycji mamy jeszcze ponad 20 wolnych miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych – informuje ksiądz Jan Jagiełka, dyrektor DDN w Piekoszowie. Jak podkreśla, dużą zaletą lokali jest ich dostosowanie do szczególnych potrzeb użytkowników. – Powstały z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. Nie ma w nich barier architektonicznych. W każdym jest system przyzywania, a w łazienkach zamontowaliśmy poręcze – wymienia ksiądz Jagiełka. 

Każde z mieszkań ma aneks kuchenny, co pozwala lokatorom na dużą samodzielność w codziennym funkcjonowaniu. Mieszkańcy Domu Dla Niepełnosprawnych mogą ponadto skorzystać z oferty bogato wyposażonych zakładów rehabilitacyjnych, dysponujących między innymi grotą solną, rekreacyjnym basenem oraz nowoczesnym sprzętem sportowym.

Zadowolenie najlepszą recenzją

O tym, że lokale spełniają oczekiwania mieszkańców, najlepiej świadczy ich zadowolenie. – Mam przestronną łazienkę z ciepłą wodą i kuchnię, w której sam gotuję. Nie mogłem trafić w lepsze miejsce – mówi Andrzej Jamróz, który w DDN mieszka już od ponad roku.

Jak zauważa ksiądz Jan Jagiełka, w społeczeństwie utarło się przekonanie, że do tego typu ośrodków wysyła się ludzi wtedy, kiedy opieka nad nimi staje się uciążliwa. – Mieszka u nas na przykład lokator, który zdecydował się na wynajem, ponieważ stąd ma bliżej do pracy. Bardzo często jest też tak, że rodziny seniorów czy osób niepełnosprawnych nie są w stanie zapewnić swoim bliskim opieki, na jaką zasługują. Dzieje się tak nie z powodu niechęci czy złych relacji, ale na przykład dlatego, że ludzie są aktywni zawodowo, a ich podopieczni wymagają szczególnej troski – zwraca uwagę dyrektor ośrodka. 

– Lokatorzy znajdują u nas nie tylko fachową opiekę i szereg dodatkowych zajęć, ale przede wszystkim to, co jest dla nich szczególnie ważne, czyli kontakt z drugim człowiekiem. Między mieszkańcami zawiązały się liczne przyjaźnie, niektórzy pomagają sobie nawzajem. Organizujemy dla naszych podopiecznych różne atrakcje, na przykład wyjazdy na mecze piłkarskie – dodaje ksiądz Jagiełka.

***

Miesięczny koszt wynajmu mieszkania w ośrodku nie przekracza 600 złotych. Szczegóły można uzyskać pod numerem telefonu 41 30 61 355 oraz na stronie internetowej www.ddn.org.pl. Dom Dla Niepełnosprawnych mieści się przy ulicy Czarnowskiej 2a w Piekoszowie.

Piotr Wójcik

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay