Na antenie: Twoje Ulubione Przeboje
Karol Kaleta
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Częściej kupujemy, rzadziej budujemy

Na antenie: Twoje Ulubione Przeboje
Karol Kaleta
online button
online button

Publicystyka

Częściej kupujemy, rzadziej budujemy

29 grudnia 2016 / Tekst
Częściej kupujemy, rzadziej budujemy Shutterstock

Developerzy budują coraz więcej – wynika z danych statystycznych, obrazujących sytuację na lokalnym rynku mieszkaniowym po trzecim kwartale 2016 roku.

O ile w budownictwie indywidualnym zanotowano 5–procentowy spadek, o tyle na rynku deweloperskim zapowiada się prawdziwy boom. Do końca września w naszym województwie zostało oddanych do użytku ogółem 2119 mieszkań. To o 56 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Liczba mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem zwiększyła się ponaddwukrotnie – ze 125 do 382.

Jak mówi Konrad Płochocki, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, te dane są odzwierciedleniem tendencji ogólnopolskich: – Od trzech lat w całym kraju notujemy bardzo poważny wzrost liczby sprzedanych mieszkań. Można wręcz powiedzieć, że już kolejny rok mamy do czynienia z „boomem”. Polski rynek powoli będzie przechodził ewolucję od samodzielnego budowania do kupowania mieszkań lub domów. Coraz rzadziej mamy czas i pieniądze na to, by pilnować budowy.

 A skoro mowa o pieniądzach, warto też wspomnieć, że ceny mieszkań utrzymują się od lat na podobnym poziomie. – Są niezwykle stabilne i wszyscy w Europie dziwią się, że nie rosną, pomimo coraz większego popytu. Rzeczywiście, na rynku deweloperskim w Polsce panuje bardzo silna konkurencja. Skłania ona też inwestorów do wdrażania innowacji pozwalających na oszczędności – zauważa Konrad Płochocki. 

Stabilność cen mieszkań sprawia, że chętniej decydujemy się na zakup własnego „M”. W tej decyzji pomaga też poprawiająca się sytuacja na rynku pracy. – Ludzie, którzy mają zatrudnienie i przekonanie co do jej stabilności, chętniej decydują się na długoterminową inwestycję, jaką niewątpliwie jest zakup mieszkania – dodał prezes PZFD.

***

Wśród czynników, które ułatwiają decyzję o zakupie mieszkania są także niskie stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że kredyty są tańsze, a lokaty stają się niezbyt atrakcyjnym sposobem na oszczędzanie. Dane dotyczące liczby wydanych pozwoleń na budowę każą przypuszczać, że tendencja wzrostowa na rynku mieszkaniowym utrzyma się.

Piotr Wójcik

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay