Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Busko pełne muzyki

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Publicystyka

Busko pełne muzyki

Busko-Zdrój / 30 czerwca 2018 / Tekst

W Busku-Zdroju znów słychać muzykę poważną. A to za sprawą muzyków, dyrygentów i śpiewaków, którzy przyjechali na XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. To prestiżowe wydarzenie kulturalne potrwa do przyszłej soboty.

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się ponad 30 występów, wśród nich koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe, operetkowe, oratoria i koncerty z muzyką lżejszego gatunku. Impreza rozpoczęła się w sobotę, 30 czerwca, koncertem promenadowym w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego w Busku Zdroju, ale zainaugurowała ją gala operowa  „Najpiękniejsza jest muzyka polska”, która odbyła się wieczorem w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Fortepian i skrzypce

- Jak co roku będziemy się spotykać z artystami z najwyższych półek, ale przede wszystkim z artystami charyzmatycznymi, których zna cały świat, i którzy lubią przyjeżdżać do Buska. Ogromnie cieszę się z wizyty Rafała Blechacza, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku, goszczącego w Busku-Zdroju po raz pierwszy. Skoro jestem przy Konkursie Chopinowskim: zagra też laureat czwartej nagrody z roku 1970, Eugen Indjic, odwiedzający regularnie naszą imprezę. Młode pokolenie będzie reprezentował Szymon Nehring, który w porywającym stylu wygrał konkurs imienia Artura Rubinsteina w Tel Awiwie - mówi Artur Jaroń, dyrektor Festiwalu.

Rafał Blechacz wystąpi podczas tegorocznego festiwalu dwukrotnie, w środę. Po raz pierwszy w pensjonacie Sanato, a następnie w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, gdzie zagra razem z Bomsori Kim, utalentowaną skrzypaczką z Korei Południowej. Artystka zaprezentuje się również dziś w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie, gdzie wystąpi z Narodową Orkiestrą Kameralną z Wilna i wykona rzadko słuchany, ale bardzo piękny koncert d-moll na skrzypce i orkiestrę Feliksa Mendelssohna Bartholdy' ego.

Młodzi utalentowani

Jak przystało na festiwal, którego patronką jest śpiewaczka, rozpoczęła go gala operowa. Z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości można było usłyszeć w Busku najsłynniejsze arie z polskich oper od Karola Kurpińskiego począwszy, na  Ludomirze Różyckim skończywszy.

Kilkudniowa impreza muzyczna jest również doskonałą okazją do zaprezentowania swych talentów przez młodych solistów. - Przegląd w ciągu dwudziestu kilku lat dochował się śpiewaków, którzy wyrośli przy festiwalu, a dziś są uznanymi artystami, z czego się bardzo cieszymy. Przed publicznością wystąpią więc nasi dobrzy znajomi: między innymi Magdalena Idzik, Jan Żądło, Klaudia Duda i Jakub Oczkowski - wylicza Artur Jaroń.

Najmłodszych i nie tylko zainteresuje zapewne spektakl „Alicja w krainie czarów”, przygotowany przez Kielecki Teatr Tańca, który zobaczymy jeszcze dzisiaj.

Nie tylko Busko

Przegląd zakończy się w sobotę, 7 lipca, galą finałową w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, podczas której wystąpią artyści z Kijowa i ze Lwowa. Gwiazdą wieczoru będzie między innymi zaprzyjaźniona z festiwalem Grażyna Brodzińska.

Ponieważ impreza jest ogromnym przedsięwzięciem, oprócz Buska Zdroju artyści pojawią się również w innych miejscowościach. Zagrają między innymi w hali sportowej w Solcu Zdroju, synagodze w Pińczowie oraz świątyniach w Ożarowie, Glinianach, Szańcu i Wiślicy. W tej ostatniej, w Bazylice Kolegiackiej Narodzenia Najświętszej Marii Panny, będzie można posłuchać w czwartkowy wieczór światowego prawykonania utworu napisanego z okazji odzyskania praw miejskich przez Wiślicę - Orare-Torium, skomponowanego przez Jakuba Sarwasa. Wykona go Chór Fermata i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. Bilety na koncerty można nabyć w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Beata Kwieczko

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna