Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka»Autyzm to nie wyrok

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Publicystyka

Autyzm to nie wyrok

16 listopada 2018 / Tekst

Dla wielu rodziców informacja o tym, że ich dziecko cierpi na autyzm, brzmi jak wyrok. Nie są w stanie wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać ich życie oraz w jaki sposób mogą ułatwić swojej pociesze dorastanie.

Autyzm jest przypadłością wrodzoną. Powoduje zaburzenia mowy, rozwoju emocjonalnego i postrzegania świata. – Dzieci odbierają świat inaczej niż on wygląda w rzeczywistości, np. to, co osoby zdrowe słyszą normalnie, autystyczne dzieci mogą słyszeć kilka razy głośniej – tłumaczy Patrycja Osman, psychoterapeutka i dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej My Future.

Urodziło się zdrowe?

Nie zawsze jednak rodzice godzą się z tym, że ich dziecko przyszło na świat z tą przypadłością. — Urodziłam zdrowe dziecko, które miało kontakt wzrokowy, uśmiechało się. Dramat zaczął się później. Wielu rodziców, w tym ja, uważa, że autyzm zaczyna się później, około drugiego roku życia. Właśnie w tym wieku mój syn zaczął zachowywać się inaczej. Stracił kontakt wzrokowy oraz umiejętność naśladowania starszej siostry, musiał na nowo nauczyć się chodzić, a jego napięcie mięśniowe spadło tak, że nie mógł utrzymać kredek w rękach. Synek ma teraz siedem lat, a my dalej walczymy, żeby umiał posługiwać się nimi, tak jak kiedyś – opowiada Aneta Chmielewska, mama autystycznego chłopca.

Należy poczekać

Opór rodziców dzieci autystycznych przed uznaniem, że ich pociechy przyszły na świat chore, specjaliści tłumaczą m.in. tym, że po dziewięciomiesięcznym oczekiwaniu na upragnione szczęście trudno jest dostrzec początkowe, delikatne zaburzenia w rozwoju. – Ze zdiagnozowaniem autyzmu należy poczekać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. W tym wieku dzieci powinny stawać się coraz bardziej samodzielne zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. Właśnie dlatego objawy choroby wyraźnie się uwidaczniają. Jednym z najbardziej istotnych są zaburzenia mowy. Jeśli dwulatek nie zaczyna mówić, istnieje podejrzenie autyzmu – podkreśla Aneta Chrut, logopeda i audiolog.

Doktor Google

Należy wówczas pójść do lekarza, który zdiagnozuje problem i w razie potwierdzenia przypadłości pomoże z nią walczyć. – Pierwszą osobą, której powiedziałam o moich podejrzeniach, był pediatra. Nie uzyskałam jednak pomocy, więc skorzystałam z pomocy „doktora Google’a”, czyli zaczęłam szukać w internecie. Wpisałam tam moje spostrzeżenia i natrafiłam pierwszy raz na słowo autyzm. Nie wiedziałam, że coś takiego istnieje, natomiast zespół objawów u mojego dziecka pasował do tego, co przeczytałam. Poszłam w końcu do Ośrodka Wczesnej Interwencji w Kielcach. Z moim dzieckiem od razu zaczęli pracować logopeda i pedagog, a także specjalista integracji sensorycznej – opowiada Aneta Chmielewska.

***

Z ustaleń amerykańskiej agencji rządowej CDC wynika, że w 2018 roku zaburzenie ze spektrum autyzmu zdiagnozowano u mniej więcej 1 na 50 dzieci. Statystycznie częściej spotyka ono chłopców – 1 przypadek na 37 osób, podczas gdy w przypadku dziewczynek proporcja wynosi 1 na 151. Ponieważ problem dotyczy coraz większej liczby osób, od jedenastu lat obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest informowanie społeczeństwa, czym jest ta przypadłość, a także zachęcenie do solidarności z chorymi. Najbliższy dzień poświęcony autyzmowi przypada na 2 kwietnia 2019 roku.

Weronika Grela

ZOSTAW KOMENTARZ