Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Ojciec papieża służył w Kielcach? Odkrycia regionalistów sprzed kilku lat

wtorek, 05 maja 2020 14:07 / Autor: Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

W przeddzień setnych urodzin Karola Wojtyły, późniejszego Jana Pawła II warto przypomnieć pewne odkrycia, do których jakiś czas temu dotarł kielecki regionalista Jerzy Osiecki. Wynika z nich, że podczas I wojny światowej w Kielcach przebywał Karol Wojtyła senior, ojciec późniejszego świętego Jana Pawła II.

Kiedy w 1914 roku nastąpiła ofensywa wojsk rosyjskich kadra zapasowa 56 Pułku Piechoty Austriackiej, a wraz z nią Wojtyła, została przeniesiona na Morawy. W 1915 roku kadra została przeniesiona do Kielc. Sierżant Karol Wojtyła służył w 56 Pułku Piechoty Austriackiej, który od połowy 1915 roku do listopada 1918 roku stacjonował w Kielcach. Sierżant Wojtyła, będący podoficerem rachunkowości, odpowiadał za wyposażenie. Z zawodu był krawcem. – W tym czasie Kielce i część naszego regionu była pod okupacją austriacką – wyjaśnia Jerzy Osiecki i dodaje: - Ustaliliśmy z dużym prawdopodobieństwem, że Pułk ten musiał stacjonować przy ulicy Głowackiego, gdzie do I wojny mieściły się koszary wojska rosyjskiego.

W Kielcach odwiedzała go żona Emilia Wojtyła, mama przyszłego papieża. – Posiadamy kartę identyfikacyjną żony podoficera rachunkowości Karola Wojtyły, który wraz z 56 Pułkiem stacjonował w Kielcach. Karta wydana jest przez dowódcę garnizonu wadowickiego z datą 3 października 1915 roku. Potwierdzona jest ona pieczęcią Modern Kielce. Jest to dokument poświadczający, że Emilia Wojtyłowa była w Kielcach zapewne w odwiedzinach u swego męża. W grudniu 1918 roku 56 Pułk powrócił do Wadowic. (na zdjęciu)

         W Internecie ukazało się zdjęcie przedstawiające jednorocznych ochotników z 56 Pułku Piechoty z kielecką pieczęcią. Zdjęcie ponad wszelką wątpliwość potwierdza, że Pułk stacjonował w Kielcach. – Zidentyfikowaliśmy, że było ono zrobione na podwórku kamienicy przy ul. Mickiewicza 4. Kamienica powstała w pierwszych latach XX wieku, więc jako nowo wybudowana mogła być zarekwirowana na potrzeby wojska.  Zastanawiamy się, czy na tym zdjęciu czwarty od lewej, to być może jest Karol Wojtyła senior. Wtedy mielibyśmy niezbity dowód, że ojciec przyszłego papieża był w Kielcach. Pobyt Karola Wojtyły w Kielcach jest bezsporny, ale nie jesteśmy pewni, gdzie konkretnie stacjonował 56 Pułk – mówi Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.

– Ponad wszelką wątpliwość wiemy, że sierżant Karol Wojtyła senior przebywał w Kielcach razem z 56 Pułkiem. Wiemy, że przynajmniej raz odwiedziła go tu żona Emilia, ponieważ mamy jej kartę identyfikacyjną z kielecką pieczęcią – dodaje Jerzy Osiecki.  

      

         Odkryć tych Jerzy Osiecki dokonał kilka lat temu. Od tamtego czasu nie udało się potwierdzić ponad wszelką wątpliwość pobytu Karola Wojtyły seniora w Kielcach. Jest to jednak ciekawostka, nad którą warto się zastanowić.  

Nowy numer!
37/2020 37/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO