Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Publicystyka

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


PUBLICYSTYKA

Przed ołtarzem: Baczność!

Kielce / 14 czerwca 2019 /

Rozmowa z majorem Arkadiuszem Radzińskim, Komendantem Garnizonu Kielce

Nie chcemy Marszu Równości

Kielce / 14 czerwca 2019 /

Środowiska związane z ruchem LGTB jakiś czas temu z dumą ogłosiły, że w lipcu ulicami Kielc przejdzie Marsz Równości. W teorii jego podstawowym celem jest pokojowa walka o tolerancję. W teorii, bo praktyka pokazuje coś zupełnie innego.

„Drzewa w lesie mają duszę. Na Sądzie Ostatecznym każde drzewo, które bezużytecznie było ścięte lub zniszczone, oskarżać będzie o to człowieka, że je przedwcześnie życia pozbawił. Drzewo ma takie czucie jak człowiek, gdy się je ścina, z bólu dygocze”. Myślicie pewnie, że to fragment deklaracji zielonych? Nie, to napisał ksiądz Władysław Siarkowski w drugiej połowie XIX wieku.

Potrzebujemy Bożych kapłanów

Diecezja Kielecka / 09 czerwca 2019 /

Gdyby ich zabrakło, nie moglibyśmy uczestniczyć we Mszy Świętej ani oczyścić się z grzechu w sakramencie pokuty i pojednania. Kapłani stanowią fundament naszego Kościoła. Można ich spotkać nie tylko w świątyni, ale także w wielu miejscach, w których służą bliźnim, wypełniając swoje powołanie.

Rozmowa z Michałem Koterskim, aktorem, prezenterem telewizyjnym i satyrykiem

Jak przetrwać w centrum?

Kielce / 31 maja 2019 /

Pasja, wytrwałość i oryginalność – te cechy z pewnością przydają się w życiu codziennym, ale są również na wagę złota, jeśli prowadzimy sklep w centrum naszego miasta. Dlaczego? Z prostego powodu: żeby nie zwinąć interesu.

Michał Koterski przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Próbował na swój sposób radzić sobie z tymi problemami, ale zorientował się, że sam nie da rady i potrzebuje pomocy Pana Boga. W niedzielę był gościem spotkania, które odbyło się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Aktor opowiadał o swoim nawróceniu. Zgodził się też porozmawiać z nami o swojej wierze i relacji z Panem Bogiem.

Pod hasłem „Od wieków na wieki” 26 maja na kieleckim Rynku odbędzie się już siódme Uwielbienie Najświętszego Sakramentu. Wezmą w nim udział Michał Koterski, Paweł Kurz oraz kielecki raper TAU. Spotkanie poprowadzi ojciec Tomasz Nowak, dominikanin z Łodzi.

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego zarabiają najmniej w całej Polsce – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Finansów. Choć to dane za 2016 rok, to jednak według szacunków portalu money.pl sytuacja nie ulegnie poprawie w kolejnych latach.

Tajemnice Caravaggia

Kielce / 10 maja 2019 /

Rozmowa z księdzem profesorem Witoldem Kaweckim, redemptorystą, kierownikiem Katedry Dialogu Wiary z Kulturą UKSW.

Na ławeczce, w Niebie…

Kielce / 10 maja 2019 /

„Dobrze jest być kimś ważnym, ale ważniejsze jest być kimś dobrym” – to było motto życiowe Andrzeja Koziei, umieszczone na ławeczce poświęconej jego pamięci. Została odsłonięta we wtorek przed kinem Moskwa, dokładnie w trzecią rocznicę śmierci wybitnego znawcy filmu.

Tosia na nas liczy!

Kielce / 10 maja 2019 /

Niespełna dwuletnia Antosia Stępień z Połańca cierpi na padaczkę lekooporną. Dziewczynka ma nawet kilkadziesiąt ataków dziennie. Jedyną szansą dla dziecka jest leczenie w Niemczech.

Podzielimy pieniądze

Kielce / 10 maja 2019 /

– W następnym roku budżetowym w naszym województwie na pewno będzie budżet obywatelski – zapowiedział marszałek Andrzej Bętkowski. Mieszkańcy Świętokrzyskiego uzyskają więc prawo do bezpośredniego decydowania o podziale pieniędzy. Jak wyglądają przygotowania do wprowadzenia tych istotnych zmian?

Ten to ma nosa…

Kielce / 10 maja 2019 /

Dobry pies ratowniczy potrafi zastąpić wielu ludzi, bywa też szybszy i skuteczniejszy od urządzeń lokalizacyjnych. Zanim jednak weźmie udział w akcji poszukiwawczej, musi przejść szereg treningów oraz zdać egzaminy. Jeśli Dragon je zda, zostanie pierwszym psem ratowniczym w Świętokrzyskiem.

Zespół Politechniki Świętokrzyskiej przywiózł srebrny medal z 47. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie. Opracowywanie innowacyjnych rozwiązań to jednak nie tylko dążenie do zdobywania nagród i wyróżnień, ale przede wszystkim do ich wdrażania.

Godnie i z szacunkiem

Kielce / 26 kwietnia 2019 /

Rozmowa z majorem Arkadiuszem Radzińskim, Komendantem Garnizonu Kielce.

Facebook zamiast rodziców

Kielce / 26 kwietnia 2019 /

Nasze dzieci i wnuki mają poważny kłopot: masowo zmagają się z uzależnieniem od świata wirtualnego, który staje się dla nich bardziej rzeczywisty od prawdziwego. Nie radzą sobie również z wywieraną na nie presją otoczenia – alarmują psychiatrzy.

Miodzio!

Kielce / 26 kwietnia 2019 /

Ule w kształcie kościołów i mnichów, domki z pieńków pokryte korą oraz trzciną. Tak wygląda niezwykła pasieka przy kieleckiej parafii świętego Franciszka z Asyżu, którą pięć lat temu założył ojciec Józef Mońko ze wspólnoty braci kapucynów.

Z miłości do bliźniego

Kielce / 26 kwietnia 2019 /

Na pierwszą niedzielę po Wielkanocy przypada Święto Miłosierdzia Bożego. Ten dzień to również patronalne święto Caritas, która niesie pomoc tysiącom osób i świetna okazja do tego, aby przyjrzeć się wielkiemu dziełu miłosierdzia czynionemu przez pracowników i wolontariuszy fundacji w naszej diecezji.

Niemi świadkowie zmartwychwstania

Kościół katolicki / 19 kwietnia 2019 /

Nie wiemy, jak wyglądał moment zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ewangelie na ten temat milczą. Do naszych czasów przetrwały jednak relikwie, które są niemymi świadkami tego najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia.

Świadek Zbawienia

Kielce / 19 kwietnia 2019 /

Ta wyjątkowa świątynia stoi w miejscu, które było świadkiem najważniejszych wydarzeń nie tylko w historii chrześcijaństwa, ale i ludzkości. Ciągle świadczy o Chrystusie. To Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Przy grobie Chrystusa

Kielce / 19 kwietnia 2019 /

Na tym rysunku Jezus jedzie na osiołku do Jerozolimy, a tłum wita go palmowymi gałązkami. Ale ta Jerozolima przypomina… sanktuarium Grobu Bożego w Michowie. I rzeczywiście nim jest. Rysunek zaś znajduje się w Antyfonarzu miechowskim z 1562-63 roku, zwanym antyfonarzem bożograbców.

Życie mocniejsze od śmierci

Kielce / 19 kwietnia 2019 /

Najbardziej znaną historią z Pamiętników Jana Chryzostoma Paska jest ta o oswojonej wydrze imieniem Robak. Autor traktował ją jak ukochanego pieska. Czasem wydawał komendę „Robak, hul, hul w wodę!”, a wydra wskakiwała do stawu i łowiła dla niego ryby.

Strona 1 z 66