Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


Nowe projekty poprawią bezpieczeństwo

środa, 17 kwietnia 2019 14:06 Napisał

Prawie 280 tysięcy złotych na wykonanie siedmiu projektów poprawiających bezpieczeństwo otrzymało z budżetu państwa województwo świętokrzyskie. Przedsięwzięcia będą realizowały gmina Mirzec, powiat kielecki oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego, Stowarzyszenie Wojewódzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej "Passa" w Kielcach.

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do dofinansowania w 2019 roku w ramach programu „Razem bezpieczniej” zostały zarekomendowane 24 projekty z województwa świętokrzyskiego. Siedem z nich otrzymało pozytywną opinię.

Poparcie dla dwóch projektów otrzymała gmina Mirzec. Przedsięwzięcia będą polegały na modernizacji oznakowania na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z gminną w sołectwie Trębowiec oraz montażu barier energochłonnych z doświetleniem oraz barierek ochronnych z oznakowaniem na czterech drogach gminnych w miejscach szczególnie niebezpiecznych, a także prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w szkołach. - Działania, które planujemy zrealizować to nie tylko działania w infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo pieszych na drogach, ale przede wszystkim szereg działań profilaktycznych, informacyjnych, gdzie będzie nam pomagać szereg instytucji. Przy niewielkim budżecie, jakim nasza gmina dysponuje każde środki finansowe są dla nas ogromnym wsparciem - mówi Mirosław Seweryn, wójt gminy Mirzec.

Również dwa projekty będzie realizował powiat kielecki. Pierwszy z nich to modernizacja dwóch najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych zlokalizowanych na drogach powiatowych, a drugi doposażenie dwóch przejść dla pieszych znajdujących się przy szkołach i miejscach o dużym natężeniu ruchu drogowego oraz edukacja z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową, zajęcia z młodzieżą i dorosłymi z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli oraz nauka przepisów z wykorzystaniem mobilnego miasteczka ruchu drogowego.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach przeprowadzi działania edukacyjne w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od narkotyków i dopalaczy wśród uczniów Szkół ZDZ jak i zaproszonych do udziału w realizacji poszczególnych zadań uczniów z kieleckich i koneckich liceów, techników i szkół podstawowych.

Dofinansowanie otrzymał także projekt "Akademia bezpieczeństwa III - edukacja dla bezpieczeństwa placówek oświatowych i kobiet w województwie świętokrzyskim", który przygotowało Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej "Passa" w Kielcach. - Kolejne dofinansowanie z Ministerstwa jest dla nas potwierdzeniem, że działania, które realizujemy jako stowarzyszenie są jak najbardziej zasadne i potrzebne. Te działania będziemy realizować w każdym z 14 powiatów województwa świętokrzyskiego i skierowane one będą do placówek oświatowych i kobiet. To są szerokie działania profilaktyczne, szkolenia, warsztaty i inne przedsięwzięcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa - informuje Katarzyna Banasik ze Stowarzyszenia "Passa".

Ostatni dofinansowany projekt to "WOPR Z nami bezpieczniej nad wodą w Kielcach i powiecie kieleckim". Zakłada on przeprowadzenie warsztatów z ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, w tym przygotowanie Akademii Młodego Ratownika, czyli cyklu profesjonalnych szkoleń dla grup liderów młodziezowych oraz przeprowadzenie konkursów w mediach społecznościowych i organizacja Debaty Służb Mundurowych.

Od 2016 do 2018 roku województwo świętokrzyskie zrealizowało w sumie 26 projektów. Wszystkie były dofinansowane z "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka".

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Ks. prof. Wojciech Misztal, kapłan diecezji kieleckiej i kierownik Katedry Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII został powołany na członka Komisji Medioznawczej Polskiej Akademii Umiejętności. Zajmuje się ona badaniem mediów, ich historią oraz komunikacją.

– To dla mnie ogromny zaszczyt. Jako osoba związana z diecezją kielecką czuję się wyróżniony również w imieniu środowiska, które mnie przygotowywało, chociażby w seminarium. Jest to okazja i możliwość współpracy z innymi ludźmi, pokazywania podejścia katolickiego do świata mediów i bardzo ciekawego nauczania kościelnego w tym temacie – mówił Radiu eM Kielce ks. prof. Wojciech Misztal.

Kapłan zdradził również jak widzi swoją działalność w ramach komisji. – Liczę na współpracę, co da mi okazję do pozyskania większej wiedzy na temat nowych mediów. Będzie to także impuls do kolejnych badań, żeby pokazać to, co do zaoferowania ma w tej sferze Kościół katolicki – dodał.

W uzasadnieniu decyzji o powołaniu ks. prof. Wojciecha Misztala do składu  Komisji Medioznawczej PAU, czytamy o „znaczącym wkładzie badawczym w rozwój nauki”.

Kapłan otrzymał także wyróżnienie FENIKS 2019 w kategorii „seria wydawnicza/dzieła zebrane” za serię „Duchowość klasztorów polskich. Przekaz i komunikacja”.

(zdjęcia: Agata Jedynak)

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kraków

Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://em.kielce.pl/page-8-31#sigProGalleria332e25200b

Wakacyjne kolejowe połączenia z Kielc do Sandomierza oraz Buska-Zdroju organizuje po raz kolejny samorząd województwa świętokrzyskiego. – Włodarze tych miejscowości zapewnili również darmowy przejazd z peronów do centrum miast – mówi Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Pociągi do Sandomierza wyjadą już w dniu 27 kwietnia i będą kursować codziennie przez długi weekend majowy do 5 maja. Kolejne kursy realizowane będą od 20 czerwca do 29 września w każdą sobotę i niedzielę oraz dodatkowo w dniu 21 czerwca, 15 i 16 sierpnia. Pociąg będzie wyjeżdża o godzinie 7:40 z Kielc i dotrze do Sandomierza o godzinie 10:40. Cena biletu wyniesie 15,80 zł.

Z kolei pociąg relacji Kielce–Busko-Zdrój wystartuje już 29 czerwca i będzie do dyspozycji pasażerów w każdą sobotę i niedzielę do dnia 1 września. Odjazdy z Kielc planowane są na 11:03 i 19:29. Koszt przejazdu w jedną stronę to 6,60 zł. – Ta decyzja ucieszy mieszkańców naszego regionu. Może to być okazja do poznania miasta ojca Mateusza. To także dobra wiadomość dla kuracjuszy – zauważa Marek Jońca, członek Zarządu Województwa.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Jazzowe Impresje Wielkopostne

środa, 17 kwietnia 2019 13:12 Napisał

Utworów religijnych związanych z Wielkim Postem będzie można posłuchać podczas koncertu "Impresje Wielkopostne", który odbędzie się dziś, 17 kwietnia, w Filharmonii Świętokrzyskiej. Przed publicznością wystąpią Grzech Piotrowski, Piotr Domagała, Łukasz Mazur, Michał Braszak, Zbigniew Zagóra oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Świętokrzyskiej. Gościem specjalnym będzie kantor Robert Pożarski.

Są to kompozycje nieznanych autorów, które przetrwały dzięki tradycji i starym śpiewnikom. Punktem wyjścia do jazzowych improwizacji stały się pieśni: Ogrodzie oliwny, Ludu mój ludu, Gorzkie żale, Jezu Chryste, Panie miły, Krzyżu święty. W efekcie powstała muzyka pastelowa, romantyczna, wyrafinowana pod względem brzmień i melodii, osobista i nasycona indywidualizmem, bardzo polska, a przy tym przetworzona z polotem.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Bilety do nabycia w kasie Filharmonii.

GRZECH PIOTROWSKI

Muzyk, kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista, a także wydawca. W czasie studiów w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, założył swój pierwszy zespół Alchemik. Grupa wygrała na festiwalu Jazz nad Odrą w 1997 i Jazz Hoeillart w Belgi w 1998, opracowywała muzycznie film Powiedz to, Gabi w reżyserii Rolanda Rowińskiego, brała także udział w projekcie interdyscyplinarnym, który zakończył się przyznaniem Grand Prix sopockiego festiwalu Dwa Teatry. Występował również z Freedom Nation (album „Free at Last). Kariere solową rozpoczął w roku 2005 płytą Sin. Potem pojawił się kolejny projekt Emotronica oraz album Archipelago. Jest pomysłodawcą i członkiem World Orchestra, z którą występuje od 2010 r.

PIOTR DOMAGAŁA

Gitarzysta jazzowy, twórca oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej oraz folku, laureat mistrzowskich konkursów gitarowych. Na koncie artystycznym ma cztery autorskie płyty. Występował na wielu europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Słowacja, Francja) i polskich scenach muzycznych. Jest wykładowcą klasy gitary w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uczy także w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Grał i nagrywał z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. Piotrem Wojtasikiem, Adamem Kawończykiem, Jerzym Główczewskim, współtworzy projekty muzyczne z udziałem muzyków klasycznych. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Autor opracowań muzycznych do filmów niemych realizowanych wspólnie z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystycznym Terra Artis Lanckorona oraz z Agencją Artystyczną GAP z Krakowa. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Podlasie SlowFest.

ŁUKASZ MAZUR

Kielczanin; muzyk, kompozytor, aranżer, absolwent Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Od połowy lat 90-tych bierze aktywny udział w życiu muzycznym swego miasta jak i poza nim, koncertując ze stworzonym przez siebie zespołem No Name (płyty: Kolędogranie oraz Impresje wielkopostne). Prócz swoich autorskich projektów współtworzy oraz wspomaga muzyczne działania m.in.: Piotra Kuby Kubowicza, KiniorSkyOrchestra, Hasarapasa, Orkiestry Świętokrzyskiej, zespołów – Jam Elektric, Kakadu, JukeBox, Green, Edyta Edi Strzycka, Letko, TerazWNiM, GOoD NEWs, Wolni Ludzie, To ON; kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego (spektakl Piosenki na pokuszenie w reżyserii Jana Nowary; musical Ania z Zielonego Wzgórza w reżyserii Jana Szurmieja oraz Jakiś i Pupcze w reżyserii Piotra Szczerskiego), Fundację Surge Propera i wielu innych.

MICHAŁ BRASZAK

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie kontrabasu Jerzego Tokarczyka. Od tego też czasu obozuje w Krakowie. Stara się (z wyboru) nie ograniczać do jednego stylu muzycznego... Jeszcze w szkole średniej miał okazję współpracować z zespołem No Name, a później z pianistą, kompozytorem i aranżerem Jackiem Kitą, z zespołem Teatru Stu w Krakowie. Wspólnie muzykował z zespołem Niezgoda Acoustic Band, a obecnie towarzyszy znakomitym artystom, jak m.in: Marta Bizoń, Beata Rybotycka, zespoły – Śmiałek, Cinemon. Występuje także z programem Rozmontowana (słowa – Michał Zabłocki, muzyka – Aleksander Brzeziński) z Gertrudą Szymańską, Tomaszem Drabiną i Leszkiem "Hefim" Wiśniowskim oraz zespołem Marty Honzatko.

ZBIGNIEW ZAGÓRA

Muzyk-perkusista, producent muzyczny, pedagog. Przez ponad trzy dekady etatowy muzyk orkiestry symfonicznej oraz big bandu RZAWP w Warszawie. Współpracował z Filharmonią Narodową Orkiestrą Polskiego radia i telewizji oraz Teatrem Wielkim w Warszawie. Jako muzyk sesyjny ma w swoim dorobku udział w nagraniu kilkudziesięciu pozycji płytowych.

ROBERT POŻARSKI

Jeden z najwybitniejszych śpiewaków gregoriańskich, współzałożyciel Lektorskiej Scholi Cantorum, założyciel i kantor Scholae Gregorianae Silesiensis, kantor Scholae Mulierum Silesiensis, Scholi Teatru Węgajty, członek zespołu muzyki dawnej Bornus Consort, solista muzyki barokowej, współczesnej i pieśni tradycyjnej. Od 2010 roku kantor kościoła pokamedulskiego na Bielanach w Warszawie. Uczeń Marcela Pérèsa, wielokrotny uczestnik kursów mistrzowskich w Międzynarodowej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, seminariów chorału bizantyjskiego prowadzonych przez Charalambosa Rimbasa, Lykourgosa Angelopoulosa. Prowadził warsztaty chorałowe dla Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie, dla Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśń naszych korzeni w Jarosławiu. Badacz średniowiecznych rękopisów liturgicznych.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Matura w Piłsudskim się nie odbędzie?

środa, 17 kwietnia 2019 13:05 Napisał

Uczniowie VII LO im. Józefa Piłsudskiego dostali informację o tym, że strajkujący nauczyciele tej placówki nie wezmą udziału w radzie klasyfikacyjnej uczniów, a co z za tym idzie uczniowie nie ukończą szkoły. Po kilku godzinach nauczyciele zmienili jednak zdanie.

"Informujemy uczniów i rodziców, że po długim rozmowach dyrekcji z nauczycielami strajkującymi, nauczyciele strajkujący na dzień dzisiejszy 17.04.2019 r. nie wezmą udziału w radzie klasyfikacyjnej uczniów klas maturalnych, a tym samym maturzyści nie zostaną sklasyfikowani  i nie ukończą szkoły" - brzmiał komunikat.

– Taki komunikat został wysłany dzisiaj rano, ponieważ czujemy się w obowiązku informowania na bieżąco o sytuacji. Po około dwóch godzinach został wysłany drugi komunikat informujący o tym, że rada odbędzie się 19 kwietnia w piątek – informuje dyrektor szkoły Iwona Kijewska.

Podobny problem ma większość kieleckich szkół. Posiedzenia rad muszą się odbyć najpóźniej do czwartku przyszłego tygodnia, ponieważ w piątek jest zakończenie roku szkolnego maturzystów.

***

Czy uważacie, że nauczyciele powinni zawiesić swój strajk na czas matur i stawić się na posiedzeniach rad pedagogicznych?

piłsudskiii1

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z naszego regionu będą mogły ubiegać się o specjalny voucher na usługi doradcze. Nabór wniosków rozpoczął się 17 kwietnia. Samorząd województwa świętokrzyskiego przez pięć lat przeznaczy na ten cel ponad 50 milionów złotych.

Kwota, która ma zostać przekazana przedsiębiorcom w tym roku to ok. 4 miliony złotych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego. Vouchery zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich ma zostać przeznaczona na standardowe usługi doradcze, takie jak opracowanie biznesplanu, czy strategii marketingowej. Górny limit dofinansowania wyniesie do 20 tysięcy złotych, a maksymalny czas realizacji usługi to 8 miesięcy. W ramach drugiej grupy, czyli specjalistycznych usług doradczych, przedsiębiorcy będą mogli otrzymać do 150 tysięcy złotych.

- Innowacją w tym projekcie jest zastosowanie popytowego schematu realizacji usług doradczych. To przedsiębiorcy wg. zapotrzebowania firmy sami wybierają usługę i usługodawcę. Program będziemy ogłaszać cyklicznie, minimum raz w roku. Na jesieni zaprezentujemy też ofertę dla grup MŚP na budowanie wspólnej marki, strategii eksportowej, czy innowacyjności – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Projekt jest wynikiem inicjatywy realizowanej przez Komisję Europejską, ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, w ramach której prowadzone badania wykazały, że usługi doradcze wśród świętokrzyskich firm powinny być sprofilowane pod względem branży oraz cech przedsiębiorstwa. – Będziemy chcieli, żeby vouchery były świadczone przez renomowanych usługodawców z otoczenia biznesu. Zweryfikujemy potencjał tych podmiotów i przydatność usługi dla danej firmy – tłumaczy Tomasz Janusz, p.o. dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju.

Nabór wniosków potrwa do 25 czerwca.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

1 kwietnia minęły 3 lata od wprowadzenia programu Rodzina 500 plus. W międzyczasie polski rząd uruchomił jednak i inne programy społeczne, skierowane między innymi do mam czy przedszkolaków. – Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć dziś, że nie ma osób, a zwłaszcza dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie – powiedziała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Posłuchaj całej rozmowy:

[audio url="/images/2019/D0417prawde.mp3"]

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce
  • Katalog wideo 2019-04-17-1

– Bardzo ciężko było przygotować się do tego spotkania, bo praktycznie bez żadnego treningu rano wyjechaliśmy do Głogowa. Jestem bardzo zadowolony z zawodników, którzy od początku do końca trzymali koncentrację i zasłużenie wygrali – powiedział po pierwszym meczu ćwierćfinału PGNiG Superligi z Chrobrym Głogów, Tałant Dujszebajew, trener PGE VIVE.

Kielczanie we wtorek byli bezlitośni dla swojego rywala, wygrywając 41:22. "Żółto-biało-niebiescy" obnażali każdy błąd drużyny z Dolnego Śląska i w całym spotkaniu zdobyli aż 16 bramek z kontrataków.

– To tylko statystyki, które świadczą na naszą korzyść. W Chrobrym ostatnio do gry wróciło kilku kontuzjowanych zawodników, choćby jeden z liderów obrony, Tylutki, czy Bartczak. Oczekiwaliśmy trochę więcej – tłumaczył Dujszebajew, cytowany przez stronę internetową mistrza Polski.

PGE VIVE w Głogowie zagrało w dwunastoosobowym składzie. Pięciu zawodników do tego spotkania przystąpiło z marszu, bo jeszcze w niedzielę wystąpili oni w meczach swoich reprezentacji. Jednym z nich był Marko Mamić, który zaliczył jednak mniej minut od pozostałych.

– Marko w poniedziałek zgłaszał drobne dolegliwości ze ścięgnem Achillesa, dlatego w pierwszej połowie pograł w ataku i w obronie, w drugiej połowie po kilku minutach gry obronnej lepiej było nie ryzykować, więc daliśmy mu odpocząć. Jestem pewny, że będzie uczestniczył normalnie w treningach i w kolejnym spotkaniu wystąpi w dobrej formie. Zawodnicy, którzy grali w reprezentacjach, potrzebują teraz trochę więcej regeneracji, a więcej gry w rewanżu dostaną ci, którzy odpoczywali. Chcemy też trochę poćwiczyć elementy, które przydadzą nam się z PSG – wyjaśniał Dujszebajew.

Rewanż w Hali Legionów odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 20.15.

Korona Handball nie chce schodzić ze zwycięskiej ścieżki w rundzie finałowej PGNiG Superligi. Kielczanki w środę mogą odnieść trzecią wygraną z rzędu. Takiej serii drużyna ze stolicy Świętokrzyskiego w najwyższej klasie rozgrywkowej jeszcze nie zanotowała. Podopieczne Pawła Tetelewskiego o godz. 18.30 w hali przy ulicy Krakowskiej rozpoczną pojedynek z KPR-em Ruchem Chorzów.

Korona Handball podczas krótkiego, bo niespełna dwuletniego pobytu w elicie do tej pory dwa razy odnosiła dwa kolejne zwycięstwa. Teraz kielczanki mogą podśrubować ten wynik. Po zwycięstwach nad Piotrcovią i KPR-em Jelenia Góra wysunęły się na prowadzenie w grupie spadkowej i wyrosły na zdecydowanego faworyta do 7. miejsca.

– Nie zakładamy ile mamy zdobyć punktów w tych ośmiu meczach. Jak powiedział kiedyś Adam Małysz: "każdy następny skok jest najważniejszy", to dla nas najważniejszy jest każdy kolejny mecz – wyjaśnia Paweł Tetelewski, trener kieleckiej drużyny.

Najbliższy przeciwnik Korony Handball zajmuje przedostatnie, 10. miejsce. Ruch walczy o to, aby uniknąć barażu o utrzymanie. Chorzowianki notują dobrą formę i w ostatnich czterech meczach nie zaznały porażki, a na swoim koncie zapisały 10 punktów. Ostatnio pokonały przed własną publicznością Piotrcovię 31:28, czym zmniejszyły stratę do bezpiecznej lokaty do 4 "oczek". Drużyna ze Śląska swoją serię rozpoczęła od domowej wygranej z Koroną Handball 25:22.

– Ruch gra konsekwentnie. Mają określone schematy, których się trzymają. Przede wszystkim nie możemy im dać rozgrywać na zewnątrz, do skrzydeł. Sporo grają na "wcisk", na rzuty karne. Musimy to zneutralizować – wyjaśnia Paweł Tetelewski.

Drużynie z Chorzowa od trzech meczów pomaga była wielokrotna reprezentantka Polski – Iwona Niedźwiedź. Doświadczona rozgrywająca w grę Ruchu wniosła sporo spokoju.

– Na pewno to dla nich wzmocnienie, ale czy mamy się jej tak mocno obawiać? Musimy przeciwstawić się jej tak samo, jak każdej innej zawodniczce. Jeśli będziemy wypełniać swoje założenia, to trzy punkty zostaną w Kielcach. Naszym kibicom chcemy dostarczyć dużo fajnych emocji – przekonuje obrotowa kieleckiego klubu, Paulina Piwowarczyk.

Korona Handball w środowym meczu będzie musiała radzić sobie bez Edyty Charzyńskiej, która uszkodziła nadgarstek i jeszcze nie wiadomo jak długa czeka ją przerwa. Mecz w hali przy ulicy Krakowskiej rozpocznie się o godz. 18.30.

Droga Krzyżowa ulicami Kielc

wtorek, 16 kwietnia 2019 21:17 Napisał

Już po raz dziewiętnasty ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa nazwana Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej. W nabożeństwie wzięło udział kilkaset osób.

Po raz kolejny wierni nie zawiedli i pomimo niesprzyjającej pogody licznie wzięli udział w Drodze Krzyżowej organizowanej przez Kurię Diecezjalną, Duszpasterstwo Akademickie WESOŁA 54 oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Nabożeństwu przewodniczył biskup Jan Piotrowski wraz z biskupem Marianem Florczykiem i biskupem Andrzejem Kaletą. – Ta Doga Krzyżowa jest świadectwem wiary. Idziemy wspólnie, młodzi, starsi, biskupi, księża, żołnierze i wszyscy wierni. Odzwierciedla to stan naszego społeczeństwa, które się modli i szuka tego co dobre – powiedział biskup Jan Piotrowski.

Pomysłodawcą wydarzenia jest biskup Marian Florczyk. – Chodziło mi o to aby nie zapominać o historii Kielc, która jest tragiczna. Bolałem nad tym, że zapomina się o tej przeszłości i o tych miejscach. Zależało mi na tym żeby przypominać miejsca, które zostawiły mocny ślad w naszej historii, a jednocześnie identyfikować się z Jezusem Chrystusem, że idąc przez życie niesiemy mniejszy lub większy krzyż.  Zaczynamy od miejsca gdzie była w Kielcach pierwsza kaplica, ale też pierwszy dom - podkreślił biskup Marian Florczyk.

– To dla mnie wyjątkowe wydarzenie. Odbywa się po raz 19 i przez te wszystkie lata tylko raz nie mogłem uczestniczyć w tym nabożeństwie. Droga krzyżowa zawsze skłania mnie ku refleksji, myślę nad swoim krzyżem, który dźwigam ale też bardzo gorliwie się modlę za mojego sąsiada, który jest ciężko chory – powiedział pan Tomasz, który wziął udział w nabożeństwie.

Rozważania i oprawę muzyczną przygotował Wojewódzki Dom Kultury. Poprowadzili je artyści świętokrzyscy i przedstawiciele różnych środowisk społecznych Kielc.  Modlitwa zakończyła się na placu Jana Pawła II przy kieleckiej Katedrze.

Strona 8 z 2005

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOK



SŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna