Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


W sobotę, 27 kwietnia, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbędzie się bezpłatne szkolenie edukacyjne dla pacjentów z rakiem nerki i ich rodzin Spotkanie poprowadzą autorytety ze świata medycyny. Tematyka obejmie zarówno epidemiologię, profilaktykę, diagnostykę, jak i leczenie tego nowotworu.

Szkolenie będzie zatytułowane "Nowotwory nerek bez tajemnic" i odbędzie się na pierwszym piętrze w auli wykładowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Mogą w nim wziąć udział pacjenci z rodzinami, osoby zainteresowane nowotworami nerek, organizacje pacjenckie, lekarze i eksperci. Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału w sympozjum telefonicznie lub na e-mail - Tadeusz Włodarczyk tel. 502 438 648, e-mail: stowarzyszenie.gladiator@poczta.fm

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Gladiator.

Poniżej program szkolenia:

11.00-12.00 –Rejestracja uczestników i gości spotkania.

12.00-12.10– Otwarcie Spotkania, powitanie uczestników i gości. Tadeusz Włodarczyk – Prezes Głównego Zarządu Stowarzyszenia.

12.10-12.40 –Wprowadzenie –Czym jest rak nerki, czynniki ryzyka, mechanizmy leżące u podstaw powstawania raka nerki. Prof. Jakub Dobruch – Ordynator Oddziału Urologii Klinicznej w Szpitalu im. Orłowskiego w Warszawie.

12.40-13.00 –Rozpoznanie – Objawy, badania obrazowe, diagnostyka obrazowa (torbiele), klasyfikacja TNM. Dr Marcin Kosowski– Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

13.00-13.20 – Leczenie, obserwacja, ablacja, leczenie chirurgiczne w raku nerki. Dr Roman Sosnowski – Klinika Nowotworów Układu Moczowego, Centrum Onkologii w Warszawie.

13.20-13.40 – Leczenie systemowe postaci zaawansowanych raka nerki – najnowsze osiągnięcia w leczeniu immunomodulującym i leczeniu celowanym. Prof. Cezary Szczylik–Kierownik Kliniki Onkologii – Europejskie Centrum Onkologii w Otwocku.

13.40-14.20 – Podsumowanie i dyskusja. Prof. Andrzej Borówka, Prof. Stanisław Góźdź i asystenci

14.20 - Zakończenie spotkania, zaproszenie na poczęstunek i nieformalne dyskusje w foyer.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Rynek pracy w Kielcach. Materiał partnera

wtorek, 16 kwietnia 2019 15:28 Napisał

Jak prezentuje się rynek pracy w Kielcach, jakiego rodzaju stanowisk jest najwięcej, a komu najtrudniej znaleźć zatrudnienie?

Stopa bezrobocia w kraju, od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Duże jednak są różnice tego zjawiska pomiędzy poszczególnymi regionami. Najgorzej sytuacja wygląda w warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim.

Bezrobocie w Świętokrzyskim

Na terenie województwa świętokrzyskiego liczba bezrobotnych sukcesywnie spada. Zawdzięczamy to rozwojowi gospodarczemu, dzięki któremu jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe stanowiska pracy. Zgodnie z raportami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Kielcach wzrosła w styczniu o niespełna 3 tys. osób w stosunku do grudnia. Jest to typowy wzrost związany z sezonem, jednak wciąż ogólna liczba osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, jest o 2,6 tys. mniejsza niż w styczniu 2018 r. Porównując natomiast ze styczniem 2017 r. jest to aż 12,6 tys. osób mniej. Aktualna stopa procentowa bezrobocia w Kielcach wynosi 5,7%. Te statystyki wyraźnie wskazują na to, że sytuacja na rynku pracy zmierza w bardzo dobrym kierunku.

Kogo pracodawcy szukają najczęściej?

W związku z licznymi projektami i rozbudową infrastruktury miasta, wciąż panuje deficyt fachowców w branży budowlanej. Jak wykazuje portal jobsora, pracodawcy nieustannie potrzebują dobrych murarzy, tynkarzy, zbrojeniarzy i betoniarzy. Rośnie również zapotrzebowanie na inżynierów mechaników maszyn, samochodów, ślusarzy, spawaczy, czy kierowców. Rozwój branży gastronomicznej sprawia, że w Kielcach coraz więcej ofert pojawia się dla kucharzy i barmanów. W związku z powstającymi nowymi firmami, a także migracją ich z innych regionów Polski, czy świata, zwiększają się także możliwości zatrudnienia dla specjalistów w zakresie finansów, marketingu, organizacji produkcji, PR, reklamy oraz pracowników branży obrotu nieruchomościami.

Zarobki w Kielcach

W roku 2018 przeciętne zarobki w Kielcach wynosiły 4100 zł brutto, a zatem o 8% więcej niż w województwie świętokrzyskim, w którym to mediana osiągnęła 3800 zł brutto miesięcznie. Największą pensję otrzymywały osoby pracujące w bankowości, inżynierii, budownictwie, finansach i zasobach ludzkich.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Kolejny pożar traw w regionie

wtorek, 16 kwietnia 2019 15:12 Napisał

Przy ulicy Miedzianej w Kielcach spłonął hektar traw. Przyczyną pożaru najprawdopodobniej było podpalenie.

– O godzinie 14.10 do Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy  przy ulicy Miedzianej w Kielcach. Na miejsce zostały rozdysponowane dwa zastępy straży pożarnej, Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 2 w Kielcach i Ochotnicza Straż Pożarna w Niewachlowie. Spłonęło około hektara traw – poinformował Komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Mariusz Góra.

Od początku roku do pożarów traw straż pożarna w regionie  wyjeżdżała ponad 700 razy, najczęstszą przyczyną pożarów było podpalenie. 

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wstrzymał wykonywanie badań tomografii komputerowych i rezonansu magnetycznego. Jest to związane ze strajkiem radiologów pracujących w tej placówce. Władze regionu poinformowały, że badania będą wykonywane tylko w pilnych przypadkach.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach odbyło się nadzwyczajne spotkanie w związku z nieobecnością w pracy ponad połowy techników radiologów zatrudnionych w placówce. Uczestniczyli w nim marszałek Andrzej Bętkowski, członek zarządu Województwa Marek Bogusławski, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Bogumiła Niziołek oraz dyrektorzy placówek ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa.

Podczas spotkania zapoznano się z bieżącą sytuacją i ustalono, że w najbliższym czasie, a więc w okresie przedświątecznym i świątecznym pilne badania z zakresu radiologii będą zabezpieczone. W razie potrzeby badania przeprowadzane będą w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze.

- Będziemy monitorować sytuację na bieżąco i mam nadzieję, że technicy radiolodzy jak najszybciej powrócą do pracy – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Technicy radiolodzy wykonują badania obrazowe, m.in. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz RTG – są one potrzebne do diagnozy większości pacjentów, którzy trafiają do szpitala. Przedstawiciele tej grupy zawodowej w całym kraju domagają się podwyżek. W ciągu najbliższych dni mają w tej sprawie spotkać się z ministrem zdrowia.

Trenerzy klubów grających w Lidze Mistrzów wybrali swoją najlepszą "siódemkę" rozgrywek. W gronie wyróżnionych zawodników znalazł się Blaż Janc, prawoskrzydłowy PGE VIVE.  

23-latek w ostatnich tygodniach prezentuje bardzo wysoką formę. W opinii wielu jest najlepszym zawodnikiem kieleckiego klubu w 2019 roku. W trwających rozgrywkach zagrał we wszystkich 16 dotychczasowych meczach, w których zdobył 59 bramek.

Swoje "siódemki" w najbliższych dniach przedstawią EHF Media, Forum Club Handball oraz Europejska Federacja Piłki Ręcznej. Jeszcze przed pierwszymi meczami ćwierćfinałowymi zostanie uruchomione głosowanie dla kibiców.

"SIÓDEMKA" TRENERÓW:

Bramka: Dejan Milosavljev (Vardar Skopje)

Lewe skrzydło: Uwe Gensheimer (Paris Saint Germain)

Lewe rozegranie: Mikkel Hansen (Paris Saint Germain)

Środek: Andy Schmid (Rhein-Neckar Loewen)

Prawe rozegranie: Dainis Kristopans (Vardar Skopje)

Prawe skrzydło: Blaż Janc (PGE VIVE Kielce)

Koło: Jannik Kohlbacher (Rhein-Neckar Loewen)

Obrońca: Tobias Karlsson (SG Flensburg-Handewitt)

Młody gracz: Melvyn Richardson (Montpellier)

Trener: Juan Carlos Pastor (MOL-Pick Szeged)

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Paweł Łaski nowym dyrektorem ŚCIiTT

wtorek, 16 kwietnia 2019 12:51 Napisał

Dr inż. Paweł Łaski został powołany na stanowisko prezesa Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Zastąpi na tym miejscu Karola Kaczmarskiego, który kierował tą instytucją przez ostatnie 4 lata.

– To człowiek, który pracuje z młodzieżą na co dzień i ma ogromne doświadczenie w pisaniu projektów do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki. Ma na koncie bardzo wiele publikacji i nadzorował w sumie 38 projektów. Mamy nadzieję, że zbuduje on sobie kadrę, która sprawi, że transfer nowoczesnych technologii wypracowanych na uczelniach będzie mógł przełożyć się na lokalną gospodarkę – mówi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Dotychczasowym prezesem ŚCIiTT był Karol Kaczmarski. Jak mówi Renata Janik, nowy zarząd spółki, której współudziałowcami są Zarząd Województwa i Politechnika Świętokrzyska, docenia wkład dotychczasowego prezesa. Jednocześnie chce realizować inną wizję jej dalszego rozwoju. Dr inż. Paweł Łaski jest pracownikiem Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

– Radość, która wyrasta z ofiary jest prawdziwą radością – mówił podczas przedświątecznego spotkania kieleckiego koła Polskiego Związku Niewidomych biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele władz naszego regionu.

Gości honorowych w siedzibie organizacji powitał jej prezes, Marian Zakrzewski. – Dla nas to spotkanie ma ogromne znaczenie duchowe. Przeżywamy Wielki Tydzień, więc chciałbym złożyć życzenia wszystkim osobom niewidomym i słabowidzącym. Co roku organizujemy tę uroczystość i co roku zaszczyca nas swoją obecnością pasterz naszej diecezji – mówił prezes Zakrzewski.

Biskup Jan Piotrowski pobłogosławił świąteczne potrawy i zwrócił się do zebranych. – Świat lubi się bawić, ale bawiąc się wielokrotnie nie doznaje on radości. Zaledwie wczoraj przeczytałem u Ojca Świętego Franciszka, że „radość, która wyrasta z ofiary jest prawdziwą radością”. Poniekąd, ta radość jaką państwo przeżywają wyrasta z życiowej ofiary związanej z dysfunkcją wzroku. Piękne jest to, że państwo nie potrzebują współczucia i wiele osób niewidomych, które poznałem współczucia nie potrzebuje, bo są niezależne, potrafią samodzielnie żyć, zakładać rodziny, wykonywać pracę zawodową na różnych szczeblach, prowadzić życie naukowe, a nawet jest jeden niewidomy kapłan, który został wyświęcony za pozwoleniem papieża – tłumaczył biskup kielecki.

W spotkaniu wzięli udział także: ks. Jan Jurczyk, kapelan wspólnoty, Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego i Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Otwarte Koszary na Bukówce

wtorek, 16 kwietnia 2019 12:31 Napisał

Pokaz sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych – to główne atrakcje Dnia Otwartych Koszar, który odbył się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Zwiedzający mieli także możliwość bezpośredniej rozmowy z żołnierzami i lepszego poznania jednostki na Bukówce.

Bramy CPdMZ były otwarte dla każdego. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów Dnia Sapera. – Święto jest obchodzone od 1946 roku. Nasz wzrok jest kierowany w kierunku saperów, którzy wykonują bardzo ważną pracę. Na terenie naszego województwa wyjeżdżają do akcji prawie codziennie, bo w ciągu roku mają ok. 260 zgłoszeń – tłumaczyła porucznik Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy jednostki.

Nie mogło się więc obyć bez grupy saperów, którzy dumnie prezentowali swój sprzęt zwiedzającym. – Pokazujemy lekki robot rozpoznawczy polskiej produkcji do przenoszenia przez pojedynczego żołnierza. Ma on za zadanie wjechać w rejon niebezpieczny i sprawdzić, czy istnieje zagrożenie. Sprawdza się on w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni – mówił szeregowy Seweryn Adamski, operator robota. 16. batalion saperów wystawił także specjalistyczny sprzęt do nurkowania.

Na zaproszenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Dniu Otwartych Koszar wzięły udział również inne służby mundurowe. – Mamy tutaj cały asortyment, którym dysponujemy, czyli różnego rodzaju broń, tarcze, kaski, kamizelki kuloodporne, pałki, gaz i kajdanki. Chcemy pokazać jak wygląda nasza służba, bo miejsce pracy Służby Więziennej jest w pewnym sensie gettem, odizolowanym od społeczeństwa –zauważył młodszy chorąży Paweł Górnisiewisz, wychowawca Aresztu Śledczego w Kielcach. – To zaledwie ułamek naszego sprzętu, ale niezwykle ciekawy. Rozdajemy też ulotki i przekazujemy informacje o tym co robimy – dodał chorąży sztabowy Grzegorz Orszołek ze Straży Granicznej w Kielcach.

Zwiedzający zobaczyli także makietę śmigłowca Mi 24, posterunek OP 60, który jest wiernym odwzorowaniem posterunku naszych żołnierzy w trakcie misji zagranicznych, ale również wojskowy sprzęt medyczny i Salę Tradycji, która gromadzi eksponaty i informacje dotyczące dziedzictwa polskich misji wojskowych.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Ósmoklasiści mają za sobą drugi dzień egzaminu kończącego szkołę podstawową. W regionie świętokrzyskim przystąpiło do niego ponad 11 tysięcy uczniów z 514 szkół. Pomimo trwającego strajku egzamin przebiegł bez zakłóceń.

- Placówki poradziły sobie same, bo w niektórych szkołach część nauczycieli wróciła do pracy, ale też jest wiele szkół, które nie strajkują, dlatego wszystko przebiegło pomyślnie - informuje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

W Szkole Podstawowej nr 28 imienia Czwartego Pułku Piechoty Czwartaków do egzaminu przystąpiło 97 uczniów. – Nie było żadnego problemu z przeprowadzeniem egzaminu w naszej szkole. W komisji jak co roku byli przedstawiciele naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej nr 24, nie musieliśmy się posiłkować pomocą z innych placówek - poinformowała Paula Presman, dyrektor SP nr 28.

Zdania uczniów dotyczące poziomu trudności były podzielone. – Według mnie egzamin był bardzo łatwy, na 21 zadań trudność sprawiło mi jedno, przedostatnie. Był tam przedstawiony jeden duży prostokąt, podzielony na trzy mniejsze i trzeba było określić długość boków przed podziałem – tłumaczy jeden z uczniów. – Wszystko zależało od poziomu przygotowania i wiedzy dla mnie nie był to łatwy egzamin – dodał inny uczeń.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a od jego wyniku będzie zależało, do jakiej szkoły dostanie się uczeń. Jutro ósmoklasiści będą zdawać  język obcy. Wyniki egzaminu zostaną ogłoszone 14 czerwca.

Premier Mateusz Morawiecki zaproponował przebudowę systemu emerytalnego. Pieniądze z OFE będą zgodnie z nią mogły trafić albo na indywidualne konta emerytalne, albo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wybór ma należeć do obywatela. – Oznacza to przywrócenie ładu prawnego. Od 1999 roku Polacy oszczędzali na kontach w OFE myśląc, że to są ich pieniądze. W 2014 roku rządy PO i PSL doprowadziły do nacjonalizacji tych środków. Aby ratować budżet państwa Donald Tusk odebrał Polakom te fundusze. W tej chwili rząd PiS chce oddać obywatelom decyzję, czy te pieniądze nadal będą w ZUS-ie, czy też przeniosą je na swoje indywidualne konta emerytalne – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Posłuchaj całej rozmowy:

[audio url="/images/2019/D0416prawde.mp3"]

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce
  • Katalog wideo 2019-04-16-1
Strona 6 z 2002

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna