Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


PSG triumfuje w meczu na szczycie Lidl Starligue

niedziela, 21 kwietnia 2019 12:43 Napisał

Paris Saint Germain, w ostatnim meczu przed ćwierćfinałem Ligi Mistrzów z PGE VIVE, w hicie 21. kolejki Lidl Starligue, pokonało przed własną publicznością Montpellier 33:26 (19:16).

Najskuteczniejszym zawodnikiem w szeregach PSG był Uwe Gensheimer, który zdobył osiem bramek. Niemiecki lewoskrzydłowy popisał się 89-procentową skutecznością. Dobre zawody rozegrał również golkiper drużyny z Paryża – Rodrigo Corrales. Były zawodnik Orlenu Wisły Płock odbił 15 z 34 rzutów, co dało mu 44-procentową skuteczność obron.

PSG po 21. kolejkach z 41 punktami na koncie przewodzi tabeli Lidl Starligue. Podopieczni Raula Gonzaleza mają 6 "oczek" przewagi nad wiceliderem z Nantes.

Paryżanie w najbliższych dniach skupią się na przygotowaniach do pierwszego meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów z PGE VIVE w Kielcach. Spotkanie w Hali Legionów zostanie rozegrane w sobotę, 27 kwietnia o godz. 18.00. 

Trzeba wyzwolić w sobie wiarę

niedziela, 21 kwietnia 2019 12:14 Napisał

„Jestem przekonany, że trudno jest zrozumieć zmartwychwstanie Jezusa. Trzeba sobie zatem pomóc. Poszukać dowodów, świadków, a nade wszystko wyzwolić w sobie wiarę” – powiedział ks. biskup Marian Florczyk w homilii wygłoszonej w kieleckiej bazylice katedralnej w Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Mszy świętej przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej ks. biskup Jan Piotrowski.

W słowach homilii biskup pomocniczy diecezji kieleckiej posłużył się przykładem apostołów, którzy początkowo nie do końca rozumieli Jezusa mówiącego o zbliżającej się męce i śmierci na krzyżu. Kiedy został pojmany, zdjął ich strach. Uwierzyli i zrozumieli wszystko to, o czym mówił Zbawiciel dopiero wtedy, gdy ujrzeli pusty grób i spotkali Zmartwychwstałego. To zupełnie zmieniło ich życie. – Zmartwychwstały Pan żyje i to dziś rozbrzmiewa. Teraz trzeba Go tylko spotkać, by dokonała się przemiana w nas. Bo takie spotkanie z Jezusem  odmienia życie człowieka – mówił biskup Marian Florczyk.

Biskup powiedział ponadto, że wiara w zmartwychwstałego Jezusa i przemiana każdego z nas będzie tym większa i mocniejsza, im mocniejsze i prawdziwsze będzie z nim spotkanie. – Tym, którzy nie spotkali jeszcze Pana życzę, by dokonało się to jak najszybciej. By do tego spotkania doszło. Wówczas i te święta będą inaczej przeżywane, i ta radość będzie inna, i nasze patrzenie na ziemskie życie będzie inne. Zatem każdemu życzę radosnego Alleluja – wygłosił biskup kończąc homilię.

Wysluchaj całej homilii:

[audio url="/images/2019/D0421hom.mp3"]

Dodatkowe informacje

  • Miejsce diecezja kielecka

„Wielokrotne Alleluja, jakie wybrzmiewa w Wigilię Paschalną i w poranek wielkanocny jest pięknym i czytelnym sygnałem, że Jezus żyje” – tymi słowami ksiądz biskup Jan Piotrowski rozpoczął swoją homilię w czasie Mszy świętej rezurekcyjnej w Święto Zmartwychwstania Pańskiego.

W słowach skierowanych do wiernych ordynariusz diecezji kieleckiej mówił, że należy pamiętać, że orędzie Ewangelii i wyrastające z niego przesłanie paschalne domagają się wiary. – Nie jest to tylko ciekawą, obiegową informacją, ale jest Dobrą Nowiną dla człowieka – mówił.

Biskup apelował w homilii o to, by otwierać się na łaskę wiary i nie ulegać pokusom współczesnego świata oddalającego się od Boga.Jeśli jakieś leniwe ludzkie serce nie otwiera się na Bożą łaskę, to żyje w nocy niepewności, życiowych roztargnień i nie wychodzi z kręgu miłości własne, gdzie pycha zawsze jest złym doradcą. Prośmy więc gorąco Jezusa Zmartwychwstałego, aby Kościół, nasza wspólnota wiary i każdy z nas w tej wspólnocie nie godził się na wszystko, co podstępnie ofiaruje nam świat, aby pomniejszyć wiarę o Zmartwychwstaniu, aby tradycję chrześcijańską wykreślić z przestrzeni naszego życia – mówił  do wiernych zgromadzonych w kieleckiej bazylice katedralnej.

Kończąc homilię biskup Jan Piotrowski życzył wiernym, aby Zmartwychwstały Pan był dla wszystkich źródłem nowego życia, które obficie bije łaską dla każdego z osobna. Jest w nim bowiem miejsce dla każdego z nas.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce diecezja kielecka

W Wielki Piątek wierni Kościoła katolickiego wspominali śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wspólnota „Zarażę Cię Bogiem” z parafii św. Wojciecha w wielkopiątkową noc po raz kolejny przedstawiła Misterium Męki  Chrystusa.

Teksty do tegorocznego Misterium powstały na podstawie kilku źródeł: wyników badań całunu Turyńskiego, Pasji wg. Objawień św. Anny Katarzyny Emmerich oraz objawień św. Brygidy.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce diecezja kielecka

Galeria

View the embedded image gallery online at:
http://em.kielce.pl/page-4-74#sigProGalleriab83568ada3

Z najuboższymi przy świątecznym stole

sobota, 20 kwietnia 2019 13:48 Napisał

Około pięciuset osób bezdomnych, ubogich i samotnych zasiadło do wielkanocnego stołu, który naszykował dla nich Wojewódzki Dom Kultury przy udziale Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Caritas Diecezji Kieleckiej. Dla wielu z nich była to jedyna szansa na świąteczny posiłek.

Spotkania wigilijne i wielkanocne w WDK stały się już kielecką tradycją. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mogą na nich zaznać domowego ciepła, na które często nie mogą liczyć w swoich domach. – Są to spotkania niezwykle wyczekiwane przez osoby bezdomne i samotne. Bardzo się cieszą, że są one organizowane. Myślę, że powinniśmy być dumni z naszej kieleckiej tradycji – powiedział Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Na śniadaniu w WDK obecny był wiceprezydent Kielc, Marcin Różycki. Było to jego drugie, po wigilijnym, spotkanie tego typu. – To jest moment, w którym możemy zobaczyć, jaki rozmiar w naszym mieście ma problem ubóstwa i bezdomności. To również okazja, by dać tym osobom szansę przeżywania tych świąt, ale i samemu pozwolić sobie na chwilę zadumy widząc życie tych, którym jest ciężej – mówił.

Najważniejsi byli jednak ci, którzy zasiedli przy stołach przy często jedynym wspólnym posiłku, na jaki będą mogli liczyć w najbliższych dniach. – Jestem po chemioterapii. Na nodze mam jeszcze pooperacyjne szwy, ale przyjechałam tutaj. Jestem bardzo zadowolona z tego, że mogę tu być, tak samo zresztą jak co roku. Mam dzieci, ale najbardziej opiekuje się mną wnuczek. Dla mnie takie spotkanie to namiastka rodzinnej atmosfery – powiedziała pani Danuta, jedna z uczestniczek śniadania. – Dobrze, że jest tu organizowane takie spotkanie. Ludzie mogą się dzięki temu radować świętami. Najważniejsze jest spotkanie z innymi i szansa na to, żeby porozmawiać i pocieszyć się nawzajem –dodawał pan Józef, również zaproszony przez MOPR na spotkanie przy świątecznym stole.

Na duchowy wymiar takich spotkań zwracał natomiast uwagę ordynariusz diecezji kieleckiej, ks. biskup Jan Piotrowski. – Myślę, że gromadzi nas tu podstawowa prawda, mówiąca, że wszyscy jesteśmy równi w naszych uczuciach i potrzebach duchowych oraz materialnych. To, co ofiaruje nam Pan Jezus jest dla wszystkich. On nikogo nie wyklucza, nawet jeśli kolory naszego ludzkiego piękna wypłowieją poprzez jakieś wady. Trzeba podtrzymywać tę tradycję. Wrażliwość na potrzeby innych nas humanizuje – zaznaczał biskup. W podobnym tonie wypowiadał się obecny na spotkaniu senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. – Spotkania takie jak to pozwalają ustawić sobie azymut, nie tylko na święta, ale i na całe życie. Doceniamy to, co wydaje się powszednie i należy się przecież każdemu z nas. To dom, rodzina, bliscy... A są przecież tacy, którzy wrócą po tym spotkaniu do pustego domu. Niektórzy nawet nie będą mieli gdzie wrócić. Stół nas jednoczy i pokazuje solidarność z osobami najbardziej potrzebującymi.

Do uczestników trafiły paczki żywnościowe, które zapewnią im posiłki na najbliższe dni. Udało się je przygotować dzięki zbiórce prowadzonej przez Caritas.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce
  • Katalog wideo 2019-04-20-1

Poświęciliśmy pokarmy

sobota, 20 kwietnia 2019 12:36 Napisał

Dziś Wielka Sobota. Wierni przynoszą do kościołów koszyczki z pokarmami do poświęcenia. To, co znajdziemy w koszyczkach nie jest przypadkowe, bowiem święta w polskiej religijności, tradycji i kulturze mają swoją bogatą symbolikę. Sprawia ona, że silniej odczuwamy atmosferę świąt oraz może przyczynić się do pogłębienia naszej więzi z Bogiem.

W Wielką Sobotę w Polsce jest zwyczaj święcenia pokarmów na wielkanocny stół. Wierni przynoszą przed południem do kościołów święconkę. W koszyczku nie może zabraknąć chleba, jajek, baranka, wędlin i soli. Każda z nich ma swoją symbolikę i jest wymieniana podczas błogosławieństwa. Chleb, powstający z płodów ziemi, jest codziennym, niezbędnym do życia pokarmem dla każdego człowieka. O chleb prosimy Pana Boga odmawiać codzienny Pacierz: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. „Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii świętej dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś mad jeziorem dla swych uczniów” – modli się kapłan święcąc pokarmy.

Symbolem wielkanocnym jest jajko, które oznacza nowe życie. Udekorowane, w koszyczku prezentują się one kolorowo i okazale. W Polsce jest zwyczaj dzielenia się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego, co również podkreśla kapłan podczas błogosławieństwa: „Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami”.

Wspomniana wcześniej sól chroni potrawy przed zepsuciem, ale w symbolice chrześcijańskiej odnosi się ona bezpośrednio do człowieka. Jej zadaniem jest chronienie przed grzechem i zepsuciem, które na każdym kroku czyhają na człowieka. „Pobłogosław także sól, aby chroniła nas od zepsucia” – modli się ksiądz święcąc pokarmy.

Z Wielkanocą związany jest baranek, czyli zwierzę niewinne i potulne, ale przede wszystkim bezbronne. Symbolizuje on samego Chrystusa, który stał się niewinną ofiarą za odkupienie naszych win i grzechów.  W wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć również wędlin. Symbolizują one płodność, zdrowie, szczęście i bogactwo. „Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy” – modli się kapłan.

Koszyczek wielkanocny udekorowany jest zielonym bukszpanem, symbolizującego życie wieczne, pokój i odrodzenie.

Świąteczna symbolika wielkanocna ma swoje korzenie w przekazach biblijnych. Dziś niestety w sklepach, wszechobecnej komercji i zeświecczaniu spotykamy elementy świątecznej dekoracji, które znacząco odbiegają od symboliki religijnej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze święcenia pokarmów przez kielczan i wideorelacji z poświęcenia pokarmów przez motocyklistów.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce
  • Katalog wideo 2019-04-20-2

Emaus w Sukowie. Męska procesja wielkanocna

sobota, 20 kwietnia 2019 12:30 Napisał

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 6 z kościoła NMP Królowej Polski i św. Augustyna biskupa w Sukowie wyruszy tradycyjna procesja „Emaus” organizowana na pamiątkę wędrówki uczniów, którzy w drodze do wioski pod Jerozolimą spotkali Pana Jezusa.

Uczestniczą w niej jedynie mężczyźni. – Rozpoczynamy modlitwą i błogosławieństwem, a następnie procesja przy biciu dzwonów obchodzi całą parafię razem z krzyżem i figurą Zmartwychwstałego. Przed godziną 9.30 mężczyźni witani są przez biskupa Mariana Florczyka przed wejściem do kościoła, gdzie  rozpoczyna się uroczysta Msza Święta – mówi ks. Marek Szymkiewicz, proboszcz parafii.

Procesja jest wyjątkową tradycją, która kultywowana jest jedynie w kilku parafiach w Polsce. W Sukowie, pierwszy raz miała miejsce w Poniedziałek Wielkanocny 1948 roku.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Suków

PGE VIVE przypieczętowało awans

piątek, 19 kwietnia 2019 22:39 Napisał

Szczypiorniści PGE VIVE w rewanżowym meczu ćwierćfinału PGNiG Superligi pokonali w Hali Legionów Chrobrego Głogów 34:28. Kielczanie do piątkowego starcia podchodzili z dziewiętnastobramkową  zaliczką, dlatego przed własną publicznością pokazali bardziej "świąteczną" formę. Przyjezdni ambitnie walczyli o jak najlepsze pożegnanie się z rozgrywkami i ta sztuka im się udała.

PGE VIVE półfinałowego rywala pozna w przyszły piątek, kiedy Gwardia Opole w swojej hali zmierzy się z Azotami Puławy. Gwardia w pierwszym meczu na Lubelszczyźnie wygrała 27:25.

PGE VIVE Kielce - Chrobry Głogów 34:28 (16:14)

PGE VIVE: Cupara, Wałach - Jachlewski 3, Fernandez Perez 4, Kulesz 5, Mamić, Jurkiewicz 2, A. Dujszebajew 2, Janc 5, Moryto 2, Karaliok 1, Bis 5.

Czerwona kartka: Bartłomiej Bis (51. minuta z gradacji kar)

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Skalbmierz

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W geście solidarności z ofiarami przypięliśmy do naszych ubrań symbol tego wydarzenia: papierowe, żółte żonkile, które dostaliśmy od uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce
Strona 4 z 2005

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna