Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


eM na Zakupach - Audycja z dnia 18.04.2019

czwartek, 18 kwietnia 2019 12:32 Napisane przez

Gość: Grzegorz Łączkiewicz z Karczmy "Kuźnia Smaków" w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Temat: Odkrywamy wyjątkowe i bardzo smaczne miejcie w Parku Etnograficznym w Tokarni i śmiało zaglądamy do kuchni "Kuźni Smaków".

[audio url="/images/Audycje/eM na Zakupach/18042019/cz1.mp3"]

[audio url="/images/Audycje/eM na Zakupach/18042019/cz2.mp3"]

Z życia wzięte - Odcinek 30

wtorek, 16 kwietnia 2019 11:56 Napisał

Audycja z dnia 16.04.2019

Gość: Piotr Pisiewicz, założyciel Stowarzyszenia IMPAKT w Kielcach

Temat: Projekty, akcje i wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie, Jak zmieniać świat na lepszy?

[audio url="/images/Audycje/Z życia wzięte/30/piotrpisiewicz1.mp3"]

[audio url="/images/Audycje/Z życia wzięte/30/piotrpisiewicz2.mp3"]

[audio url="/images/Audycje/Z życia wzięte/30/piotrpisiewicz3.mp3"]

Niedługo Dzień Teatru Publicznego

wtorek, 23 kwietnia 2019 11:23 Napisał

Tylko 3,5 złotego będą kosztować bilety na spektakl „Widnokrąg” na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego, który będzie można obejrzeć 22 maja w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W taki sposób scena kielecka włączy się w świętowanie Dnia Teatru Publicznego.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie po raz piąty. Pomysł na tę inicjatywę zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie swojego istnienia. W akcji weźmie udział około 100 teatrów z całego kraju. O tym, że w teatrze „grosze grają rolę” przypominać ma symboliczna cena biletu, która w tym roku wynosi 350 groszy, czyli 3,5 złotego.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich spektakli granych w ramach Dnia Teatru Publicznego można znaleźć na www.dzienteatrupublicznego.pl oraz na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Sprzedaż biletów prowadzona będzie tylko w kasie Teatru i rozpocznie się 18 maja.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Dodatkowe informacje

  • Miesjce Sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej
  • Godzina 19.00
  • Cena biletów 40 zł, 35 zł

Opowieść o śmiesznej wojnie ilustrowana marszami znanych kompozytorów i muzyką filmową będzie tematem koncertu "Pół żartem pół serio: Muzyka wojenna i wojskowa", który odbędzie się w najbliższy piątek w Filharmonii Świętokrzyskiej. Program zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Koncert poprowadzi Jacek Woleński.

Program z muzyką wojenną i wojskową opracowany przez Jacka Woleńskiego miał swoją premierę 4 lata temu w Filharmonii Zabrzańskiej, po czym został zaprezentowany w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Podkarpackiej w Rzeszowie, Muzeum w Tarnowskich Górach. Na jego zawartość składają się utwory kompozytorów od czasów romantyzmu po muzykę naszych czasów. Całość poprowadzona jest w formie humorystycznej opowieści o przygotowaniach do fikcyjnej wojny, udziale w niej różnych rodzajów wojsk i o wiktoriach, w których triumfatorami zawsze są „nasi”.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Bilety w cenie 40 złotych normalny i 35 złotych ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

SŁAWOMIR CHRZANOWSKI

Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach (teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczna u prof. Karola Stryi). Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. Brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze u prof. Kurta Sanderlinga oraz w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. Od 1990 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zabrzańskiej. Dyrygował ponad 60 orkiestrami w kilkunastu krajach na czterech kontynentach. Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg). Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu (USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych świata – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz Orchestra Hall w Chicago. Od 2004 stale współpracuje z orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w 2005 zadebiutował w Chinach, prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. Regularnie występuje z orkiestrą Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także z zespołami operowymi w Bytomiu, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi. Brał udział w wielu prestiżowych festiwalach polskich i zagranicznych. Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi oraz prowadził koncerty z udziałem Wiesława Ochmana. Zarejestrował szereg programów archiwalnych dla Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia, ma na swoim koncie kilka płyt. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji, Złotą Odznakę – Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrodę Kulturalną Prezydenta Zabrza.

JACEK WOLEŃSKI

Konferansjer, dziennikarz muzyczny, popularyzator muzyki, stały współpracownik Filharmonii Zabrzańskiej, Częstochowskiej, Toruńskiej Orkiestry. Opatrywał słowem koncerty większości polskich orkiestr, w tym: Filharmonii Narodowej, WOSPR, NOSPR, Sinfonii Varsovii, Orkiestry Radiowej Amadeus, Polskiej Orkiestry Radiowej, a także wielu zagranicznych, jak: Chicago Chamber Orchestra, Josef Lanner Orchester, Vienna Jazz Orchester, Juilliard Quintett, Wiener Kammerorchester. Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwali: im. M. Brosiga w Paczkowie, C. M. von Webera w Pokoju, Lądeckie Lato Muzyczne w Lądku-Zdroju, Piekarski Salon Muzyczny w Piekarach Śląskich, Koncerty pod renesansowym stropem w Tarnowskich Górach, Muzyczne czwartki u św. Jacka w Bytomiu, Muzyczna Akademia Zdrowia w GCR Repty, Muzyka w starych kościołach Miechowic, Chopin –Elsner w Sulisławiu. Wykonawca partii Froscha w Zemście nietoperza, Feriego w Księżniczce czardasza, barona Zety w Wesołej wdówce, Ministra w Wiedeńskiej krwi. Założyciel Śląskiej Operetki Kameralnej. Laureat Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego w roku 2010 za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2012 uhonorowany przez ministra kultury medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, zaś w 2015 – Nagrodą Prezydenta Bytomia „Muza”.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Fizjoterapeuci pomagają poprawić jakość życia, wspierając w odzyskaniu sił po przebytych urazach i kontuzjach, zmniejszając ból i sztywność mięśni, a także zwiększając mobilność pacjenta. Stanowią nieocenioną pomoc w przypadku osób po udarach mózgu, urazach rdzenia kręgowego, ale także sportowców doznających kontuzji. Które schorzenia wymagają od pacjenta wizyty u fizjoterapeuty?

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta jest specjalistą leczącym dysfunkcje takie jak:

- złamania kończyn,

- uraz czaszkowo-mózgowy,

- uraz rdzenia kręgowego,

- uszkodzenia stawu,

- osteoporoza,

- stwardnienie rozsiane,

- stwardnienie zanikowe boczne,

- choroba wieńcowa,

- mózgowe porażenie dziecięce,

- choroba Parkinsona.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich dolegliwości, w których wykwalifikowany specjalista może przynieść ulgę, można znaleźć na portalu Sprawdzonyfizjoterapeuta.pl.

 Jakiego rodzaju techniki wykorzystuje w swojej pracy fizjoterapeuta?

W ramach fizjoterapii specjalista stosuje różnego typu techniki, które mają za zadanie przywrócić dobrostan fizyczny pacjenta. Do tego celu stosują między innymi kinezyterapię, (leczenie ruchem), hydroterapię (zabiegi z wykorzystaniem wody), masaż leczniczy czy fizykoterapię (wykorzystującą ultradźwięki). Lekarze zalecają wizytę u fizjoterapeutów z powodu szeregu korzyści, jakie płyną dla chorego. Fizjoterapeuta Sopotjest w stanie poradzić sobie z usprawnieniem narządów ruchu po przebytych urazach, poprawić oddychanie i pojemność płuc pacjenta, a także polepszyć funkcjonowanie układu krążenia i układu trawiennego. Współpraca z fizjoterapeutą może okazać się nieoceniona w przypadku osób, które zostały wypisane ze szpitala lub sanatorium.Fizjoterapeuta może wesprzeć również sportowców, którzy doznali urazów podczas uprawiania sportu.Specjalista od ruchu dysponuje narzędziami, dzięki którym może pomócosobom powracającym do aktywności, ucząc ich tego, w jaki sposób przygotować ciało do wysiłku i nie przeciążyć niektórych partii mięśni. Konsultacja przed rozpoczęciem treningów może pomóc uniknąć wielu bolesnych naciągnięć mięśni i trudnych do wyleczenia kontuzji.

Fizjoterapeuta – nieoceniona pomoc wobec osób pracujących przy komputerze

Fizjoterapeuta może być pomocny również w przypadku pacjentów prowadzących siedzący tryb życia. Zwłaszcza osoby wykonujące pracę przy komputerze mogą cierpieć na dolegliwości w postaci bólu mięśni szyi, karku czy odcinka lędźwiowo-krzyżowego. W takich sytuacjach fizjoterapeuta może uświadomić pacjentowi, jak ważna jest profilaktyka, a także wpłynąć bezpośrednio na tkankę, która daje dolegliwości bólowe. Wizyta u specjalisty może wesprzeć pacjenta w rozluźnieniu mięśni.

[VIDEO] Byliśmy świadkami Zmartwychwstania

wtorek, 23 kwietnia 2019 10:39 Napisał

Święta Wielkiej Nocy, które przeżywaliśmy w ostatnich dniach, są najważniejszymi świętami w chrześcijaństwie. – Prawda o Zmartwychwstaniu jest centralną prawdą, którą powinniśmy żyć przez cały rok, nie tylko w okresie Świąt. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na to, że wiele osób w nie do końca odpowiedni sposób rozumie Święta Wielkanocne. Triduum Paschalne to nie przygotowanie do Świąt, ale to jeden świąteczny dzień składający się z trzech elementów. Istotą tych świąt jest Wigilia Paschalna, która nie należy już do Wielkiej Soboty. Jest ona tą najważniejszą w roku Eucharystią, w której gromadzimy się przy grobie Pana Jezusa i jesteśmy świadkami tego, że on powstaje z martwych – powiedział ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej w audycji Prawdę Mówiąc Katarzyny Bernat na antenie Radia eM Kielce.

Posłuchaj całej rozmowy:

[audio url="/images/2019/D0423prawde.mp3"]

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce
  • Katalog wideo 2019-04-23-1

10 maja Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, weźmie udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich. W ramach tej inicjatywy, odbędą się bezpłatne badania dzieci oraz konsultacje różnych specjalistów, aby z nich skorzystać należy do 26 kwietnia zarejestrować się pod numerem telefonu 41 367 14 26.

10 maja, w obrębie Izby Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej, w budynku głównym szpitala,  w godzinach 9-12, porad laktacyjnych udzielać będą lekarze: Joanna Siewierska-Zielonko, Ewelina Sękowska i Aleksandra Gładyś – Jakubczyk. Te same  specjalistki, w ramach Dni Otwartych, przeprowadzać będą również konsultacje neonatologiczne . Te badania realizowane będą od 10 do 12,  w pomieszczeniach Poradni Neonatologicznej, w Pawilonie G, Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii.

10 maja, radiolog dziecięcy Piotr Cierniak, wykonywał będzie również przesiewowe badania USG jamy brzusznej lub tarczycy u dzieci. Badania odbędą się w  godzinach od  9-13, miejsce wykonywania badan I piętro pawilon pediatrycznych, Zakład Diagnostyki Obrazowej.  Do akcji przyłączyła się również kardiolog dziecięcy dr Wioletta Korzeluch, która 10 maja, w godzinach 9-13, w Poradni Kardiologicznej zlokalizowanej na parterze Centrum Neurologii, będzie wykonywać echo serca u dzieci.

Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich będzie można również skorzystać z badań USG płuc dzieci, które w Podooddziale Pulmonologiczno-Alergologicznym (II piętro budynek ŚCP, godziny 9-13), robił będzie dr Maciej Szczukocki.

Na wszystkie wyżej wymienione badania obowiązują zapisy, które prowadzone będą w dniach 23-26 kwietnia, w godzinach 9-12, pod numerem telefonu 41 367 14 26.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Gardawski: ważne było przełamanie mentalne

wtorek, 23 kwietnia 2019 09:15 Napisał

– Długo nie wygraliśmy. U siebie też sporo czekaliśmy na zwycięstwo. W tym meczu ważne było przełamanie mentalne, aby nie bać się grać w piłkę. Po tylu porażkach nie jest to łatwe. Najważniejsze, że mamy trzy punkty. W kolejnych spotkaniach będziemy dawać z siebie jeszcze więcej – mówił Michał Gardawski, obrońca Korony Kielce, po wygranym 2:0 spotkaniu ze Śląskiem Wrocław. 

Poniedziałkowe spotkanie nie porywało. „Żółto-czerwoni” na prowadzenie wyszli w 14. minucie, kiedy fatalny błąd wrocławskiej defensywy wykorzystał Elia Soriano. Włoski napastnik wynik ustalił na dziesięć minut przed końcem, kiedy wykorzystał rzut karny.

– Dobrze, że szybko objęliśmy prowadzenie, przez co grało nam się łatwiej. Żałujemy, że wcześniej nie udało nam się strzelić drugiej bramki, bo mieliśmy ku temu okazję. Sam mogłem to zrobić, ale cieszę się z goli i z wygranej, bo na nią długo czekaliśmy – przekonywał Elia Soriano.

Korona w starciu ze Śląskiem przełamała serię siedmiu kolejnych domowych spotkań bez zwycięstwa. Kielczanie podnieśli się również po trzech ostatnich porażkach, które zamknęły im drogę do grupy mistrzowskiej.

– Wiem jaka była sytuacja, dlatego cieszmy się z tych trzech punktów. To cenne zwycięstwo. Liczymy, że teraz będzie tylko lepiej – zaznaczał obrońca kieleckiego klubu, Łukasz Kosakiewicz.

Trener Gino Lettieri na pomeczowej konferencji przyznał, że mimo niemal pewnego utrzymania, jego zespół w kolejnych sześciu meczach chce wygrywać.

– Na pewno nie będzie to łatwe. Wiemy, że przyjdzie nam się mierzyć z drużynami, które walczą o utrzymanie. To nie będą proste przeprawy. My mamy już komfort punktowy, dlatego teraz musimy cieszyć się grą. Wierzę w to, że będziemy wygrywać, bo mamy do tego umiejętności – zakończył Kosakiewicz.

Korona po zwycięstwie nad Śląskiem wysunęła się na prowadzenie w grupie spadkowej. Kielczanie kolejny mecz rozegrają już w czwartek, kiedy na wyjeździe zmierzą się z Wisłą Płock.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

"Tomek i Przyjaciele" w kieleckim Heliosie

wtorek, 23 kwietnia 2019 09:13 Napisał

Kieleckie kino Helios zaprasza wszystkich małych kolejarzy na kolejną porcję filmowych niespodzianek - Filmowe Poranki: Tomek i Przyjaciele, cz. 6. W niedzielę, 28 kwietnia, o godzinie 10.30 zaprezentowany zostanie film „Wyprawa poza wyspę Sodor”.

"Tomek i Przyjaciele” to animowany serial dla dzieci o przygodach małej niebieskiej lokomotywy o imieniu Tomek. Dzięki swojej pracowitości Tomek jest numerem jeden i tym samym przykładem dla innych. Jest zawsze uśmiechnięty i kiedy tylko może chętnie pomaga innym. Podczas swojej codziennej pracy Tomek i jego przyjaciele przeżywają wiele niesamowitych przygód i ciągle uczą się czegoś nowego.

Akcja serialu toczy się na wyspie Sodor, która znajduje się w pobliżu wybrzeża Wielkiej Brytanii. Na całej wyspie funkcjonuje kolej kierowana przez Pana Szyneczkę, nazywanego przez lokomotywy Grubym Zawiadowcą. Na kolei pracują lokomotywy parowe, spalinowe i wąskotorowe. Pracują także pojazdy drogowe, statki wodne, statki powietrzne, a nawet dźwigi oraz żurawie. Głównymi bohaterami serialu są Tomek, Edek, Henio, Gabryś, Kuba, Piotruś, Tobik i Emilka. Lokomotywy zawsze starają się dobrze wykonywać swoją pracę i są dumne gdy zawiadowca nazywa je naprawdę użytecznymi.

Cykl Filmowych Poranków w Kinie Helios odbywa się w co drugą niedzielę miesiąca we wszystkich kinach ogólnopolskiej sieci kin Helios, zawsze o godzinie 10.30. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 lat w towarzystwie opiekunów. Każde spotkanie rozpoczynają kilkunastominutowe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Kolejny Filmowy Poranek odbędzie się 12 maja o godzinie 10:30. Tym razem zaprezentowany zostanie zestaw bajeczek o Maszy.

Więcej informacji na stronie: www.helios.pl/13,Kielce/BazaFilmow/Szczegoly/film/15210/Filmowe-Poranki%3A-Tomek-i-Przyjaciele--cz--6

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce
Strona 3 z 2005

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna