Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»Na 4 łapy»Zamienię»Zamienię

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeśli jesteście ciekawi co kiedyś robiono z pozostałym po świętach ciastem drożdżowym i kiedy kończyły się wielkanocne porządki? Zapraszam na kolejne wydanie programu „Weekend z blondynką”. Moim gościem będzie Aleksandra Imosa, z Muzeum Wsi Kieleckiej.

  

Ostatnio zmieniany środa, 24 kwietnia 2019 07:53

Rekordowa wygrana Korony Handball

wtorek, 23 kwietnia 2019 19:26 Napisał

Szczypiornistki Korony Handball na półmetku zmagań w rundzie finałowej PGNiG Superligi na swoim koncie mają komplet czterech zwycięstw. Kielczanki we wtorkowym meczu 26. kolejki pokonały na wyjeździe UKS PCM Kościerzyna 38:29. Drużyna ze stolicy Świętokrzyskiego podczas swojego dwuletniego pobytu w elicie jeszcze nigdy nie rzuciła rywalowi tylu bramek.

– Od początku dobrze graliśmy w obronie, z której wyprowadzaliśmy kontry. W ataku pozycyjnym obyło się bez strat, notowaliśmy dobrą skuteczność. Od pierwszych minut kontrowaliśmy przebieg spotkania, stopniowo zwiększając przewagę. Każda z dziewczyn dostała swoje minuty. Z tego również się cieszymy, że zmiany nie wpłynęły na jakość gry. Najważniejsze, że obyło się bez kontuzji. Cieszymy się z tych czterech wygranych, bo one mocno przybliżyły nas do siódmego miejsca, które jest naszym celem – wyjaśniał Paweł Tetelewski, trener kieleckiego zespołu. 

Korona Handball z 31punktami na koncie przewodzi tabeli grupy spadkowej. Kielczanki kolejny mecz rozegrają w niedzielę 5 maja, kiedy przed własną publicznością zmierzą się z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

UKS PCM Kościerzyna – Korona Handball 29:38 (14:22)

Korona: Hibner, Orowicz, Nazimek – Gliwińska 2, Kędzior 3, M. Więckowska 7, Czekala 1, Syncerz 5, D. Więckowska 5, Homonicka 1, Parandii 3, Zimnicka 2, Jach 1, Piwowarczyk 4, Skowrońska 3, Mochocka.

Zmiany w ratuszu. Są p.o dyrektorów

wtorek, 23 kwietnia 2019 16:47 Napisał

Od dziś obowiązuje nowa struktura organizacyjna kieleckiego urzędu miasta. Na razie jednak poznaliśmy jedynie pełniących obowiązki dyrektorów, ponieważ wciąż prezydent Bogdan Wenta nie poinformował którzy z nich zostaną na stałe na swoich stanowiskach, a w których wydziałach będą rozpisane konkursy.

- Jesteśmy w trakcie rozmów, było ich bardzo dużo, ale jeszcze nie wszystkie zostały przeprowadzone. Każdy z dyrektorów otrzymał zadanie przygotowanie modelu pracy danego wydziału i będziemy oceniać czy on jest zbieżny z naszym punktem widzenia - mówił podczas konferencji prasowej pełnomocnik prezydenta, Paweł Gągorowski. 

Wiadomo, że prezydent Wenta rozważa, że pozostawienie kilku dyrektorów, którzy teraz będą pełnić obowiązki szefa danego wydziału.  W najbliższym czasie rozpisanych zostanie ok. 6 konkursów na stanowiska dyrektorów. 

Nowa struktura Urzędu Miasta:

Wydział Organizacji i Kadr - pełniąca obowiązki dyrektora Elżbieta Korczyńska

Wydział Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej - pełniąca obowiązki dyrektora Anita Lagierska

Wydział Komunikacji - pełniący obowiązki dyrektora Tadeusz Kot

Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich - pełniący obowiązki dyrektora Piotr Mołas

Wydział Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki - pełniący obowiązki dyrektora Piotr Łojek

Wydział Urbanistyki i Architektury - pełniący obowiązki dyrektora Artur Hajdorowicz

Wydział Geodezji - pełniąca obowiązki dyrektora Monika Łysek

Wydział Gospodarki Nieruchomościami - pełniący obowiązki dyrektora Filip Pietrzyk

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska - pełniąca obowiązki dyrektora Aneta Boroń

Wydział Budżetu i Księgowości - będzie podlegał bezpośrednio skarbnikowi miasta Beacie Pawłowskiej

Wydział Podatków, Należności i Windykacji - pełniąca obowiązki dyrektora Dorota Polak

Wydział Administracyjny - pełniący obowiązki dyrektora Albert Wawrzycki

Biuro Zarządzania Funduszami Europejskimi - pełniący obowiązki dyrektora Mieczysław Pastuszko

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - pełniący obowiązki dyrektora Krzysztof Papuda

Biuro do spraw Inteligentnego Zarządzania Rozwojem - Smart City - pełniąca obowiązki dyrektora Anna Dwurnik

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Projekt SZKLARNIA w Orońsku

wtorek, 23 kwietnia 2019 16:03 Napisał

Instalację Szklarnia będzie można oglądać od najbliższej niedzieli w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt to wspólna inicjatywa CRP i Instytutu Dizajnu w Kielcach. Działanie o charakterze partycypacyjnym oparte było na kilku aktywnościach, w których wzięli udział pracownicy partnerskich instytucji oraz uczestnicy warsztatów.

Celem projektu było zrealizowanie wspólnie roślinnej instalacji, która sezonowo będzie dostępna w Sali Kameralnej Centrum Rzeźby w Orońsku. Pierwszy etap działań zakładał wykonanie abstrakcyjnych wzorów na wazach, które posłużyły jako donice na warzywa i rośliny w tworzonej  instalacji. Wykorzystane w projekcie naczynia ceramiczne, które zdobili uczestnicy warsztatów, pochodzą z nieistniejącej już Fabryki Porcelany „Wałbrzych”.

W donicach zasadzono jadalne rośliny i sadzonki warzyw polskich. Przyjęta forma metalowego stelaża, na którym rozmieszczone zostały ozdobione naczynia utworzyła zapraszający zielony pasaż. Kompozycja stalowego szkieletu oparta została na łukach dwóch różnych okręgów. Konstrukcja zaingerowała w przestrzeń Sali Kameralnej, nadając jej również nową funkcję szklarni z rozwijającymi się w trakcie trwania instalacji roślinami i warzywami, które każdy z odwiedzających może zrywać i dzielić się nimi.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Orońsk

Plastikowa rewolucja w ID

niedziela, 28 kwietnia 2019 15:59

Dodatkowe informacje

  • Miesjce Dziedziniec Wzgórza Zamkowego
  • Godzina 11.00 do 15.00

Helios rozpoczyna kolejną edycję cyklu Kultura Dostępna! Widzowie sieci poznają najlepsze, najbardziej cenione polskie filmy w ramach trzynastej edycji projektu. Pierwsze seanse odbędą się już 25! W repertuarze znalazły się filmy premierowe, poruszające dokumenty oraz tytuły, które spotkały się z dużym zainteresowaniem w poprzednich edycjach, w tym wielokrotnie nagradzane „Zimna wojna” oraz „Kamerdyner”.

W repertuarze na najbliższe miesiące pojawiło się wiele nowości, na które bez wątpienia warto zarezerwować czwartkowe popołudnia. 23 maja widzowie zobaczą film „Zabawa zabawa” w reżyserii Kingi Dębskiej z Agatą Kuleszą, Dorotą Kolak i Marią Dębską w rolach głównych. Z końcem czerwca zaprezentowany zostanie natomiast film „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej z popisową rolą Gabrieli Muskały. Aktorka napisała również scenariusz do filmu, za który została nagrodzona Orłami na Festiwalu Filmowym w Gdyni w kategorii „Odkrycie Roku”.

Fanom mocniejszych wrażeń z pewnością przypadnie do gustu długo wyczekiwany thriller „Ciemno, prawie noc” na podstawie powieści Joanny Bator. Alicja Tabor, grana przez Magdalenę Cielecką, po latach wraca do rodzinnego miasta, gdzie jako dziennikarka zmierzy się z zagadkowymi porwaniami dzieci oraz z mrocznymi sekretami własnej rodziny. Ciekawą propozycją jest też „Córka trenera” z Jackiem Braciakiem i Karoliną Bruchnicką o kształtującej się na tle morderczych treningów i sportowych wydarzeń relacji między ojcem i córką. Również dokument „Over the limit” Marty Prus porusza temat poświęceń, jakie wiążą się z wyczynowym uprawianiem sportu, nasuwając przy tym pytanie o koszty psychiczne, stojące za wypracowaniem perfekcyjnego efektu. 

Sierpień to miesiąc dwóch ważnych rocznic historycznych. 1 sierpnia, z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zaprezentowany zostanie „Kurier” Władysława Pasikowskiego opowiadającego losy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego „kuriera z Warszawy”. Natomiast 15 sierpnia, w dzień Święta Wojska Polskiego, wyświetlony zostanie „Dywizjon 303. Historię prawdziwą” o bohaterskich wyczynach polskich lotników walczących w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.

Cykl Kultura Dostępna ponownie zaprezentuje widzom kin Helios nominowaną do Oskara w trzech kategoriach „Zimną Wojnę”, widowiskowy film „Kamerdyner”, słodko-gorzkie „7 uczuć” oraz wzruszający obraz „Jak pies z kotem”. Wśród lżejszych tytułów na letnie popołudnia przygotowano kontynuację dobrze znanej z wcześniejszych edycji komedii romantycznej, czyli „Planetę Singli 3”, „Miszmasz czyli KogelMogel 3” oraz „Całe szczęście”. XIII edycję Kultury Dostępnej w Kinach zamknie „Monumentem” Jagody Szelc, która konsekwentnie realizuje kino autorskie i potwierdza wierność swoim artystycznym wyborom.

Projekt Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest NCK. Szczegółowe informacje oraz repertuar trzynastej edycji cyklu w kinach Helios w całej Polsce dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.kulturadostepna.pl.

KD13

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Alarmy bombowe w Kielcach

wtorek, 23 kwietnia 2019 15:09 Napisał

W kieleckim biurze Platformy obywatelskiej został wszczęty alarm bombowy. Groźby, mówiące o podłożeniu ładunków wybuchowych wpłynęły też do czterech prokuratur. Informacja trafiała na skrzynki mailowe instytucji od godziny 11.30

Pogróżki wpłynęły do skrzynek mailowych prokuratury rejonowej w Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Staszowie oraz Włoszczowie. Podobny mail trafił także do biura PO przy al. IX Wieków Kielc.

We wszystkich budynkach przeprowadzono ewakuację. Policja wyjaśnia sprawę.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce świętokrzyskie

KTT zaprasza na 19. Festiwal Tańca

wtorek, 23 kwietnia 2019 14:30 Napisał

Trwa 19. Festiwal Tańca. Już w najbliższy czwartek w Kieleckim Teatrze Tańca będzie można zobaczyć premierę spektaklu "Intercepted" w choreografii Wojciecha Mochnieja. Tego samego dnia rozpoczną się także 34. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego.

Program tegorocznego festiwalu jest bardzo bogaty, ponieważ widzowie będą mogli zobaczyć w sumie kilkanaście spektakli. Wydarzenie zainaugurował spektakl "Pasja", który był wystawiony 12 kwietnia. W najbliższy czwartek, 25 kwietnia, o godzinie 19 odbędzie się premiera widowiska "Intercepted" tzn. "Przejęcie". Spektakl reżyseruje Wojciech Mochniej choreograf, który od 20 lat pracuje w Kanadzie.

- Chcieliśmy pokazać publiczności nowy styl, nową prace ciała i zawsze poszukujemy choreografów, którzy mogą pracować w innej stylistyce. Rozwijają się w ten sposób artyści KTT, a widownia ma wachlarz nowego stylu i to jest ciekawe. Nie ma w tym spektaklu linii dramaturgicznej i nie szukamy historii, bo jest ona ukryta w relacjach między tancerzami - mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

Kolejnym spektaklem, który zostanie zaprezentowany w ramach Festiwalu Tańca w Kielcach, będzie "We_selle". Będzie można go zobaczyć 27 kwietnia o godzinie 19. Jest to projekt multimedialny, wykorzystujący różne techniki tańca współczesnego, performansu, improwizacji połączone z projekcjami wideo.

Podczas Festiwalu pojawią się też znane spektakle KTT, takie jak "Alicja w krainie czarów" (9 maja o godzinie 10 i 18), "Stół bez szczęścia" czy "Cudowny Mandaryn" (26 kwietnia o godzinie 19). 29 kwietnia w KTT odbędzie się gala Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca, a od 25 do 28 kwietnia 34. Międzynarodowe Warsztaty Tańca Jazzowego, na których będzie można nauczyć się hip hopu, jazzu, modern jazzu, lirycal jazzu i innych stylów tańca.

- 29 kwietnia będzie Międzynarodowy dzień Tańca, czyli nasze święto, które jest hucznie obchodzone na całym świecie bardzo uroczyście. W pierwszej części gali będą tańczyć nasi uczniowie, którzy są wielokrotnymi mistrzami różnych konkursów i festiwali w Polsce, a w drugiej części KTT zatańczy spektakl "Golden Ages" - informuje Elżbieta Pańtak.

W ramach festiwalu 10 maja odbędzie się także Artystyczny Wieczór Charytatywny, podczas którego będą licytowane różne przedmioty. Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na pomoc potrzebującym. Licytacji towarzyszyć będzie pokaz mody oraz pokaz taneczny. Na scenie obok tancerzy KTT wystąpią członkinie Klubu Modnej Babeczki.

Festiwal zakończy 5. Konkurs Teatrów Tańca, który potrwa od 17 do 19 maja. W tym roku będzie w nim uczestniczyć 16 zespołów z całej Polski. Gala rozpocznie się o godzinie 17.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Dzień Wolnej Sztuki w Kielcach

wtorek, 23 kwietnia 2019 14:19 Napisał

Prawie setka instytucji kultury w 44 miastach po raz kolejny zorganizuje w sobotę, 27 kwietnia Dzień Wolnej Sztuki. Do akcji włączają się Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Historii Kielc.

Dzień Wolnej Sztuki, jest organizowany w Polsce od 2011 roku. Stworzony został po to, by przekonać widzów, że zwiedzając muzeum czy galerię lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to spędzić przy nich więcej czasu, by móc się nad nimi zastanowić. Według badań statystycznie spędzamy przed każdym dziełem sztuki tylko osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł. W efekcie bezrefleksyjnie przechodzimy przez dziesiątki sal i nie rozumiemy tego co oglądamy.

– Inicjatywa polega na tym aby z całej kolekcji wybrać pięć dzieł i bliżej się nim przyjrzeć, zainspirować. Chodzi o to aby zastanowić się nad pracami, wyrobić sobie własną opinię na ich temat. Motywem przewodnim w tym roku jest miłość. W Muzeum Historii Kielc zaprezentujemy obrazy: "Lekcja geografii" Józefa Szermentowskiego, "Portret Marii z Czernichowskich Majewiczowej", "Leda z Łabędziem" i "Narodziny Wenus" Stanisława Rachlewskiego oraz "Zamieć" Ottona Grynkiewicza. – informuje Daria Maroń-Ptak z działu Edukacji i Promocji Muzeum Historii Kielc.

W Dniu Wolnej Sztuki udział wezmą także dwa oddziały Muzeum Narodowego w Kielcach: Muzeum Dialogu Kultur oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. – W Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego będzie można obejrzeć fotografię Ludwiki Dunin- Borkowskiej, rysunek Szymona Kobylińskiego przedstawiający Helenę Zgierską, portret Heleny Radziszewskiej autorstwa Jana Błyskosza, ilustracje do "Ludzi bezdomnych" ,  "Wiernej Rzeki" oraz bransoletę z okresu Powstania Styczniowego. W Muzeum Dialogu Kultur przygotowaliśmy cztery eksponaty: bransoletę kultury łużyckiej, Cadillaca Eldorado oraz dwie rzeźby : "Kapela" Jana Frasyniuka oraz "Panna Młoda i Pan Młody" autorstwa Jana Piłata – informuje Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach.

Akcja odbędzie się w wybranych muzeach w całej Polsce, w sobotę 27 kwietnia o godzinie 12.00. W niektórych instytucjach zostaną również zorganizowane spotkania, podczas których uczestnicy będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach dotyczących oglądanych eksponatów.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce

Aleksandar Bjelica, obrońca Korony Kielce, po raz pierwszy zabrał głos w sprawie swojego tajemniczego zniknięcia. Przypomnijmy, Serb po miesiącu spędzonym w nowym klubie nagle wyjechał do Holandii. 25-latek w oświadczeniu, które we wtorek zostało opublikowane na oficjalnej stronie internetowej "żółto-czerwonych" wyjaśnia, że przyczyną jego nagłego wyjazdu były poważne  problemy rodzinne. –  Czułem, że myślami jestem gdzie indziej i nie daję Koronie tego, na co zasługuje. Starałem się wykonywać swoją pracę jak najlepiej, ale w tym momencie drużyna nie mogła skorzystać ze stu procent moich umiejętności. Mój charakter nie pozwala mi na akceptację takiego stanu rzeczy – napisał Bjelica

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA:

"Drodzy kibice

Chciałbym przeprosić Was wszystkich, że w ostatnich tygodniach nie mogłem pomóc Koronie Kielce w walce o ligowe punkty. Robiłem wszystko, aby jak najlepiej reprezentować klubowe barwy, ale przez wzgląd na moje poważne problemy rodzinne czułem, że myślami jestem gdzie indziej i nie daję Koronie tego, na co zasługuje. Starałem się wykonywać swoją pracę jak najlepiej, ale w tym momencie drużyna nie mogła skorzystać ze stu procent moich umiejętności. Mój charakter nie pozwala mi na akceptację takiego stanu rzeczy.

Dziękuję włodarzom klubu za wyrozumiałość oraz zrozumienie w tej ciężkiej dla mnie chwili. Wierzę, że czas kiedy będę mógł skoncentrować się na swoim życiu sprawi, że szybko uda mi się rozwiązać moje problemy.

Muszę również zdementować słowa, które zostały podane w artykule „Przeglądu Sportowego”. Nigdy nie powiedziałem do prezesa Korony, Pana Krzysztofa Zająca: „nie czuję się tutaj dobrze. Nie pasuje mi liga, miasto, trener. W drużynie też nie jest najlepiej. Wszyscy oczekiwali ode mnie więcej, a ja nie potrafię sprostać wymaganiom. Kończę z graniem w piłkę i wyjeżdżam z Kielc”. Jest to kłamstwo i pomówienie, które sprawiło mi wiele problemów i nie ułatwiło życia w momencie, w którym się znajduję.

Chcę grać dla Korony Kielce i pomóc klubowi, drużynie oraz kibicom. Mam nadzieję, że gdy wrócę, będę mógł dać Wam  wszystko na co zasługujecie. Liczę, że niebawem spotkamy się na Suzuki Arenie i wspólnie będziemy cieszyli się ze zwycięstw.

Aleksandar Bjelica"

 

We wtorkowe przedpołudnie oficjalna strona "żółto-czerwonych" opublikowała oświadczenie zawodnika. Poniżej prezentujemy jego treść.

Dodatkowe informacje

  • Miejsce Kielce
Strona 2 z 2005

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna