Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Zamiast auta wybierz autobus. Dzisiaj Światowy Dzień bez Samochodu

wtorek, 22 września 2020 10:26 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Światowy Dzień bez Samochodu jest obchodzony 22 września 2020 roku na całym świecie. W akcję włączył się także Zarząd Transportu Miejskiego.

Na terenie województwa świętokrzyskiego obserwuje się stały przyrost liczby pojazdów. Zanieczyszczenia komunikacyjne, które wiążą się ze wzrostem ruchu samochodowego, należą do głównych problemów w zakresie ochrony powietrza. Z badań wynika, że samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje około 140 g/km dwutlenku węgla na osobę, z kolei autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę.

Dlatego też Dzień bez Samochodu ma na celu wspieranie proekologicznych idei i zmniejszenie ilości spalin wytwarzanych przez auta poruszające się po miastach. W tym dniu zachęca się kierowców do zostawienia aut w garażach i na parkingach. Można za to skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Aby nie płacić za bilet wystarczy podczas kontroli okazać dowód rejestracyjny swojego samochodu. Na jeden dowód rejestracyjny komunikacją miejską może podróżować taka liczba osób, na jaką zarejestrowany jest pojazd (nie dotyczy busów i autobusów).

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO