Dąbrowa 750x200

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Z pomocą rodzinie, czyli dwa lata z 500 plus

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Z pomocą rodzinie, czyli dwa lata z 500 plus

06 kwietnia 2018 / Tekst

Ponad 11 tysięcy kieleckich rodzin korzysta z rządowego programu 500 plus. Niemal tyle samo posiada Kartę Dużej Rodziny, a więc i kolejne udogodnienia.

Program 500 plus realizowany jest już od dwóch lat. Tylko w ubiegłym roku do kieleckich rodzin w ramach tego świadczenia trafiło łącznie 93 mln złotych. Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach podkreśla, że dzięki tym pieniądzom życie wielu ludzi bardzo się zmieniło.  - Spełniły się wszystkie dobre przewidywania. Program wiele zmienił, przede wszystkim poprawił jakość życia ponad jedenastu tysiącom  kieleckich rodzin. Z ubiegłorocznych statystyk wynika, że  wychowuje się w nich około 18 tysięcy dzieci. W niektórych przypadkach zmiany były tak diametralne, że   część tych rodzin w sposób zupełnie dobrowolny i świadomy wycofało się z ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej - powiedział dyrektor MOPR-u.  

Nawet 3 tys. dodatkowej kasy

Pieniądze z programu przysługują na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie do 18 roku życia. W przypadku pierwszego dziecka należy spełnić kryterium dochodowe. – Aby otrzymać to świadczenie na pierwsze dziecko, dochód na jednego członka w rodzinie nie może przekroczyć 800 złotych. Jeżeli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne to dochód ten może być wyższy, ale nie może przekroczyć 1200 złotych na jedną osobę – wyjaśnia Marek Scelina. W Kielcach rekordziści otrzymują nawet trzy tys. złotych. – Mamy cztery takie rodziny. W każdej z nich jest po sześcioro dzieci. Dla nich jest to bardzo duża pomoc – uzupełnia dyrektor kieleckiego  MOPR-u.

Nadużyć jest niewiele

Marek Scelina podkreśla jednocześnie, że wbrew obawom opozycji, nadużyć w pobieraniu tego świadczenia nie odnotowano wiele. – Spośród tych wspomnianych 93 mln złotych, które w ubiegłym roku trafiło do kieleckich  rodzin, 103 tysiące złotych przypisano do zwrotu. Jest to bardzo niewiele. Dodatkowo-  przyczyny są różne. Niekiedy był to po prostu błąd w obliczeniach – powiedział urzędnik.

Warto pamiętać, że program 500 plus jest odnawialny. Wnioski do urzędu gminy można składać osobiście lub w sposób elektroniczny.

Udogodnień ciąg dalszy…

Podkreślić należy również, że kieleckie rodziny mogą liczyć także na inne świadczenia.  Od kilku lat kielecki MOPR realizuje chociażby Kartę Dużej Rodziny. – Przysługuje ona rodzinom, w których wychowywanych jest troje lub więcej dzieci. W Kielcach posiada ją około 11 tysięcy rodzin – informuje Marek Scelina. Ci, którzy tę kartę posiadają mogą korzystać  z wielu zniżek, a nawet darmowych wejść do wielu instytucji kultury, czy na basen. Całą listę z udogodnieniami znaleźć można na stronie www.rodzina.gov.pl

Wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, przy ul. Studziennej  2.  Wzór wniosku do pobrania znaleźć można na stronie internetowej www.mopr.kielce.pl . Można ubiegać się także o aplikację na telefon, która będzie nam służyć zamiast plastikowej karty. 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna