Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Wznowią śledztwo w sprawie Pogromu Kieleckiego

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Wznowią śledztwo w sprawie Pogromu Kieleckiego

08 sierpnia 2018 / Tekst

Świętokrzyskie Stowarzyszenie Kukiz’ 15 zwróciło się z wnioskiem do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej o wznowienie śledztwa w sprawie Pogromu Żydów w Kielcach z dnia 4 lipca 1946 roku.

Magdalena Fogiel-Litwinek Prezes świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kukiz’ 15 podczas konferencji prasowej przekazała wniosek o wznowienie śledztwa na ręce dr Doroty Koczwańskiej-Kality Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach. –Uzasadnieniem wniosku są nowe fakty, które pojawiły  się podczas prac badawczych prowadzonych przez historyków IPNu, w szczególności  dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego a także badania autorów szeregu publikacji dot. Pogromu w Kielcach oraz niedawno odtajnionych części akt Centralnego Archiwum Wojskowego – powiedziała Fogiel-Litwiniek.

Jak dodała nowe fakty wskazują na dużo większe zaangażowanie, niż dotychczas sądzono, oficerów NKWD w Pogromie. Niezbadana jest rola pojedynczych oficerów oraz grup wojskowych, w tym osoby majora Wasyla Markiewicza, Komendanta Miasta Kielce – dotychczas znanego pod imieniem Stanisław. Niezwykle ważne są także zeznania Stanisławy Gawlik, która powiedziała, że widziała szyfrogram zapowiadający wydarzenia z 4 lipca.  –Z drugiej strony pojawia się publikacja Joanny Tokarskiej-Bakir, która w jednoznaczny sposób stwierdza, że nie było żadnej prowokacji, tylko, że był to efekt antysemityzmu Kielczan, Milicji i tłumu. Jak stwierdził dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki w tej publikacji było mnóstwo błędów, niedociągnięć i przekłamań. Ta książka  odbiła się szerokim echem, jest bardzo krzywdząca dla Kielczan. Dlatego też składamy wniosek – tłumaczyła podczas konferencji Fogiel-Litwinek.

-Sprawa Pogromu ma nie tylko wymiar krajowy ale i międzynarodowy. To co w ostatnim czasie się stało, nowe publikacje i badania, skłaniają do tego aby przyjrzeć się tej sprawie wnikliwie  jeszcze raz. Ostateczną decyzję w sprawie wznowienia śledztwa podejmie Prokurator IPN – powiedziała dr Dorota Koczwańska-Kalita Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

W wyniku Pogromu Żydów z 1946 roku zginęło 37 Żydów, a 35 zostało rannych.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna