Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

MIASTO

Wystawa „Praski sznyt” z Joanną Kurkiewicz i Aleksandrą Banaś

niedziela, 23 sierpnia 2020 13:11 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Wystawa „Praski sznyt” prezentuje efekty badań naukowych, a także publikacje oraz programy edukacyjne i popularyzatorskie prowadzone przez Katarzynę Chudyńską-Szuchnik w Muzeum Warszawskiej Pragi. W niedzielę 23 sierpnia po ekspozycji oprowadziły gości Joanna Kurkiewicz i Aleksandra Banaś z Instytutu Dizajnu.

– Wystawa Praski Sznyt, którą obecnie do 15 listopada można oglądać w Instytucie Dizajnu w Kielcach, została przez nas zrealizowana przy współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziałem Muzeum Warszawy, Stowarzyszeniem „Traffic desing” oraz grupą entuzjastów rzemiosła projektem Pracownia. Na wystawie prezentujemy dobre praktyki dotyczące projektowania, dotyczące akcji związanych z rewitalizacją, z pomocą rzemieślnikom praskim. Są to akcje i wydarzenia, które miały miejsce na Pradze w ostatnich latach – mówi Joanna Kurkiewicz z Instytutu Dizajnu.

– Myślę, że ciekawym zjawiskiem na wystawie jest nowa fala rzemiosła, coś, co się na nowo odradza, coś, co wcześniej niestety nie miało racji bytu przez te zawirowania i zmiany systemowe w Polsce. Teraz na nowo wracają rzemieślnicy, nie tylko na warszawską Pragę, ale też do innych miast. Często są to bardzo młodzi ludzie, którzy mają nieco inne wykształcenie, bardziej artystyczne, czy architektoniczne. A mimo wszystko decydują się na taki model pracy, co nie jest łatwe, gdyż ten model pracy niestety nie zakłada jakiegoś ogromnego wzrostu i dużych pieniędzy, jednak są to osoby, które własnym ciałem i własnymi umiejętnościami starają się w pewien sposób ulepszyć naszą rzeczywistość – opowiada Aleksandra Banaś z Instytutu Dizajnu.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO