Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Wystawa o Wincentym Witosie w starostwie

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Wystawa o Wincentym Witosie w starostwie

Kielce / 22 stycznia 2018 / Tekst

W Starostwie Powiatowym w Kielcach otworzona została wystawa o Wincentym Witosie. Urząd przypominając losy tej postaci włącza się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Ponadto placówka planuje zorganizować kolejne ekspozycje o drogach do wolnej Polski.

Wystawa jest prezentacją działalności politycznej trzykrotnego premiera Polski Wincentego Witosa. Przywódca ludowców również miał swój wkład w dążenie do niepodległości. - Wincenty Witos między innymi stanął na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej, która była namiastką niezależnego rządu, dała impuls do jego utworzenia. Osoba Witosa to także działalność na stanowisku premiera podczas nawały bolszewickiej - przypomina starosta kielecki Michał Godowski.

Starostwo zamierza nawiązać współpracę z Muzeum Niepodległości w Warszawie, które ze swoich zbiorów mogłoby wypożyczać wystawy powiązane tematycznie ze stuleciem odzyskania niepodległości. - Chcielibyśmy pokazać wystawy poświęcone Ignacemu Paderewskiemu, Romanowi Dmowskiemu, barwom narodowym a także ogólną ekspozycję dotyczącą dróg do niepodległej Polski. Myślę, że w holu urzędu warto organizować takie wystawy,ponieważ nasi klienci w oczekiwaniu na załatwienie swoich spraw mogą przypomnieć sobie ważne szczegóły z naszej historii - mówi Józef Szczepańczyk, członek zarządu powiatu.

Przez najbliższe tygodnie wystawa o Witosie będzie prezentowana w siedzibie starostwa. Następnie pojedzie do szkół na terenie powiatu.

ZOSTAW KOMENTARZ