Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Wystawa „Elementarz Polskiej Kultury” w Instytucie Dizajnu

sobota, 12 września 2020 13:38 / Autor: Adrianna Linertowicz
Na zdjęciu: Ewa Solarz, współkuratorka wystawy
Adrianna Linertowicz

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie zatytułowanej „Elementarz Polskiej Kultury” odbyło się w sobotę, 12 września, w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach. Goście mogli obejrzeć niezwykłą ekspozycję złożoną z 44 powstałych po 1918 roku dzieł, które uzyskały międzynarodowy rozgłos, bądź które były reprezentatywne dla twórców cieszących się renomą przekraczającą granice Polski.

Kuratorzy podzielili wystawę na jedenaście sekcji, z których każda w pewien sposób przybliża konkretną dziedzinę kultury, np. muzyka klasyczna, film lub teatr. Tę z kolei ilustrują cztery dzieła. Na wystawie pokazane zostały projekty jedenastu grafików, którzy podjęli się interpretacji 44 dzieł na 44 plakatach.

– Wystawę „Elementarz Polskiej Kultury” można oglądać od 11 września do 18 października w Galerii Głównej naszego Instytutu. Kuratorami wystawy są Ewa Solarz, Karol Szafraniec i Małgorzata Miśkowiec. Za aranżację odpowiada Urszula Prokop, a identyfikację wizualną wystawy zaprojektowała Iwona Kobryń. Podczas oprowadzania kuratorskiego można będzie dowiedzieć się więcej o idei samej wystawy – mówiła Joanna Kurkiewicz z Instytutu Dizajnu.

– To jest elementarz stworzony według pewnego klucza. Chcemy pokazywać artystów oraz polską kulturę przede wszystkim pod kątem tego, jak duże ma znaczenie na świecie. Prezentujemy 44 dzieła sztuki, z których wszystkie powstały po odzyskaniu niepodległości i wszystkie odniosły duży sukces na świecie. Są także częścią międzynarodowego obiegu kultury, choć nie wszystkie są szeroko znane. Z tego powodu zwracamy uwagę na ten klucz międzynarodowy, na to, jak świat widzi polską kulturę i jak duże ma ona znaczenie w różnych dziedzinach. Mamy tutaj czterdzieści cztery dzieła, ale jedenaście kategorii, z czego w każdej są cztery dzieła, które można tutaj obejrzeć. Jest to też taki przyczynek do dyskusji o polskiej kulturze i jej miejscu w świecie – mówił Karol Szafraniec, jeden z kuratorów wystawy „Elementarz Polskiej Kultury”.

– Kolejnym aspektem dzisiejszej wystawy jest pokazanie polskiej grafiki. Zaprosiliśmy do wystawy jedenastu młodych grafików, których poprosiliśmy o stworzenie plakatów. Każdy z nich dostał cztery dzieła do zinterpretowania z jednej kategorii. Wystawa jest więc po pierwsze: o polskiej kulturze, a po drugie: o tym, jak wygląda dzisiaj świat grafiki. A ten świat wygląda świetnie, dlatego wybór tych jedenastu grafików był bardzo trudny, bo jest bardzo wiele zdolnych osób w tej dziedzinie w Polsce. Warto nadmienić, że „Elementarz…” nie jest pierwszym „Elementarzem”. To jest cykliczna seria. Wszystkie one były pokazywane w Kielcach. To jest druga odsłona, choć tak naprawdę pierwsza taka galeryjna. Wcześniej powstał „Elementarz Dizajnu”, potem „Elementarz Polskiego Dizajnu”, a teraz mamy „Elementarz Polskiej Kultury” – mówiła Ewa Solarz, jedna ze współkuratorek wystawy.

Ekspozycję można oglądać do 18 października w Instytucie Dizajnu.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO