Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Wypożyczalnia rowerów coraz bliżej, ale wciąż daleko

wtorek, 03 marca 2015 12:39 / Autor: Maciej
Maciej

Kielce w przyszłości będą dysponowały Systemem Rowerów Miejskich. Wstępne plany zakładają, że w mieście powstanie ponad 30 wypożyczalni, w których będzie łącznie około 200 jednośladów. Nie wiadomo jednak, kiedy taki system zostanie uruchomiony.

System działa m.in. w Warszawie, Białymstoku, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, czy Lublinie. O realizację projektu w Kielcach walczą już firmy BikeU oraz Nextbike. Koszt systemu to około 0.5 mln złotych. – Chcielibyśmy system zorientowany na mieszkańców, którzy będą mogli wypożyczać rowery w łatwy sposób, w oparciu o kartę miejską – mówi Tomasz Zboch z Biura Planowania Przestrzennego.

Zasada korzystania z rowerowej komunikacji miejskiej jest prosta. Korzystający wypożycza sprzęt na obrzeżu miasta, następnie dojeżdża do centrum, gdzie zostawia rower w pobliskim punkcie. Usługa nie będzie droga – potencjalni wykonawcy systemu zapewniają, że pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne, natomiast za godzinę zapłacimy złotówkę. Każda kolejna będzie kosztować trzy złote.

Rozmowy na temat wprowadzenia do stolicy województwa świętokrzyskiego komunikacji rowerowej trwają już od dwóch lat i nic nie zapowiada, że coś zmieni się jeszcze w tym roku. Systemem Rowerów Miejskich nie jest ujęty w tegorocznym budżecie miasta.

Fot. Sascha Kohlmann

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO