Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Wybuchowe widowisko na Święto Niepodległości

środa, 11 listopada 2015 17:47 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Kilka grup rekonstrukcyjnych z Kieleckim Ochotniczym Szwadronem Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich na czele zaprezentowało widowisko historyczne. Inscenizacja mówiła o obronie Lwowa w latach 1914-18. Była to kolejna część cyklu „Gloria Victis – Godni Pamięci”.

Widowisko pod tytułem „Niepodległościowym szlakiem – od Oleandrów do Orląt Lwowskich” zostało przygotowane z okazji kieleckich obchodów Święta Niepodległości. Niemal godzinna inscenizacja opowiadała o wydarzeniach, jakie miały miejsce między sierpniem 1914, a listopadem 1918 roku, ze szczególnym uwzględnieniem roli ochotniczej młodzieży występującej w obronie polskości Lwowa.

Gratką dla oglądających były efekty pirotechniczne, które zwykle mamy okazję oglądać w filmach akcji. Elementem inscenizacji, którą odegrano na Placu Wolności były detonacje ładunków wybuchowych. Każdy z nich był przykryty warstwami ziemi i cementu, które przy eksplozji wzlatywały kilka metrów w powietrze.

W widowisku udział wzięły grupy rekonstrukcyjne z Kielc i Radomia. Jeden z wykorzystanych wozów bojowych został sprowadzony z Czech.

Kliknij, aby zobaczyć całą galerię zdjęć.

 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO