Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Wenta za ACTA 2

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Wenta za ACTA 2

Kielce / 13 września 2018 / Tekst

Europarlament zagłosował we wtorek za kontrowersyjną dyrektywą unijną dotyczącą praw autorskich. Za jej przyjęciem było 438 posłów, w tym Bogdan Wenta, kandydat na prezydenta Kielc.

Nowe prawo od miesięcy wzbudza sporo emocji, ponieważ ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie.

W nowej dyrektywie największe kontrowersje budzą dwa zapisy. Pierwszy z nich to tzw. "podatek od linków". Na mocy prawa autorskiego i praw pokrewnych właściciel medium w sieci będzie miał prawo do czerpania zysków z powoływania się na jego materiały. Jednak jak wyjaśniono w komunikacie PE : "Zwykłe dzielenie się hiperłączami do artykułów, wraz z  pojedynczymi słowami do ich opisania, będzie wolne od ograniczeń praw autorskich". Przepis ma uderzyć przede wszystkim w takie serwisy jak Google czy Facebook.

Drugi kontrowersyjny zapis do obowiązek filtrowania treści tworzonych przez użytkowników serwisów. Według niego każdy materiał publikowany przez użytkownika danego portalu ma zostać poddany kontroli.

W środowym głosowaniu 438 posłów (w tym posłowie Platformy Obywatelskiej) było za przyjęciem unijnej dyrektywy. 226 było przeciw, natomiast 39 wstrzymało się od głosu. Wśród głosujących był także kandydat na prezydenta Kielc, Bogdan Wenta. Głosował on za nową dyrektywą, a na jego Facebook'u pojawiło się wyjaśnienie tej decyzji: "Bycie fair play obowiązuje nie tylko na boisku! Bądźmy w porządku wobec artystów i ich działalności, wobec wszystkich tych osób, których twórczość lubimy i szanujemy. Dzięki przyjęciu dziś przez Parlament Europejski dyrektywy dotyczącej praw autorskich tak właśnie się dzieje. Wolność w Internecie pozostaje, tutaj nic się nie zmienia. Każdy z nas może prezentować swoje poglądy i przekonania, tworzyć i publikować memy, a nawet zrobić sobie zdjęcie z byłym trenerem kadry polskich szczypiornistów i je zamieścić w sieci." - napisał Bogdan Wenta.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO STUDIO eM

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna