Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Oddajemy cześć Niezłomnym

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Oddajemy cześć Niezłomnym

Kielce / 01 marca 2019 / Tekst
Oddajemy cześć Niezłomnym http://www.kielce.uw.gov.pl

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kielczanie będą mogli włączyć się w uczczenie bohaterów podziemia niepodległościowego w trakcie uroczystości zorganizowanych przez Agatę Wojtyszek, wojewodę świętokrzyskiego oraz kielecką Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej.

Rozpoczną się one o godzinie 9, kiedy to zostaną złożone znicze w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 10 na Cmentarzu Piaski przy ulicy Zagnańskiej odegrany zostanie Hymn Państwowy, odczytany Apel Pamięci, odmówiona modlitwa, a uczestnicy uroczystości złożą kwiaty. Zapalone zostaną również znicze na Kieleckiej Łączce i mogiłach Niezłomnych, którzy spoczywają na cmentarzu poza Łączką.

Następnie, o godzinie 15 w Bazylice Katedralnej wierni odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych przez biskupa Mariana Florczyka, biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej. Po niej nastąpi przejście do byłego więzienia kieleckiego, gdzie uczestnicy złożą kwiaty pod ścianą straceń. Dalszy ciąg uroczystości odbędzie się na skwerze im. Stefana Żeromskiego o godzinie 16.30 pod Pomnikiem Armii Krajowej. Odegrany będzie Hymn Państwowy, a na maszt zostanie wciągnięta Flaga Narodowa. Zgromadzeni kielczanie odmówią specjalną modlitwę i wysłuchają Apelu Pamięci, po czym żołnierze oddadzą salwę honorową. Złożone zostaną także wieńce i wiązanki.

Obchodom towarzyszyć będzie również szereg wydarzeń. 28 lutego o godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbędzie się prezentacja spektaklu „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. 1 marca o godzinie 10 rozstrzygnięty zostanie także konkurs „Żołnierze Niezłomni – Zapomnianym Bohaterom naszego regionu”. Również tego dnia o godzinie 11 w Kieleckim Centrum Kultury przedstawiony zostanie spektakl „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”, zaś w Delegaturze IPN zobaczymy wystawę „Zapomniane Ogniwo”. 3 marca odbędzie się bieg „Tropem Wilczym”, zaś 5 marca o godzinie 18 w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej będziemy mogli wziąć udział w debacie „Żołnierze Wyklęci” zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Artwińskiego. – Ten Dzień odsłania nie tak dobrze znaną historię i losy powojenne żołnierzy, którzy postanowili nie godzić się na to co zgotował im los. Byli wierni swoim ideałom. Ta historia pokazuje trudne dzieje Polski. Dzięki nie poznajemy postawy bohaterów, ale także działania aparatu represji i releacje polsko-sowieckie. Jesteśmy na takim etapie, że nie tylko pamięć, ale także jej zrozumienie jest bardzo ważna – tłumaczy dr Koczwańska-Kalita.

dpzw

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna