Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

W Kielcach rozpoczął się maraton programistyczny Hackathon

piątek, 15 czerwca 2018 13:17 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Pierwszy maraton programistyczny Hackathon odbywa się w Kielcach. W wydarzeniu uczestniczy blisko 170 zawodników podzielonych na grupy. W ciągu czterdziestu godzin mają oni stworzyć  aplikacje, które będą przydatne mieszkańcom miasta.

Uczestnicy maratonu przy tworzeniu aplikacji  mogą wykorzystać  otwarte dane miasta Kielce. 

- Miasto posiada bardzo bogate bazy danych miejskich. Udostępniamy je więc uczestnikom.  Wierzymy, że jeśli połączą udostępnione im dane z umiejętnościami i pasją do programowania to powstaną bardzo ciekawe i przydatne aplikacje- mówi Janusz Koza, Sekretarz miasta. - Korzyść jest obustronna. Uzdolnieni programiści mogą zaprezentować się przed przyszłymi pracodawcami, a my zyskujemy praktyczne rozwiązania - dodaje sekretarz.

 W maratonie bierze udział między innymi - Damian Gawęda, który tworzy zespół wraz z Krzysztofem Draganem i Kamilem Świąderem. Wszyscy trzej to studenci Politechniki Świętokrzyskiej.

Od dawna interesuję się programowaniem. Tu mogę spróbować swoich sił. Póki co nie będziemy zdradzać co dokładnie szykujemy. Możemy jedynie powiedzieć, że głównym motywem w przygotowywanej przez nas aplikacji będzie bezpieczeństwo w Kielcach - powiedział  Damian Gawęda.

 Hackathon to projekt realizowany jest przez Miasto w ramach działań związanych z wdrażaniem Strategii Smart City. Kielce to pierwsze polskie miasto, które poddało się wnikliwemu badaniu i uzyskało platynowy, najwyższy, certyfikat zgodności z normą ISO37120 "Zrównoważony rozwój społeczny - Wskaźniki usług miejskich i jakości życia" przyznawany przez World Council on City Data z siedzibą w Toronto.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO