Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»W Kielcach na świat przyszły trojaczki

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

W Kielcach na świat przyszły trojaczki

21 maja 2019 / Tekst

W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka urodziły się pierwsze w tym roku trojaczki. Choć ciąża była trudna, Melania, Julek i Maurycy czują się dobrze, a szczęśliwi rodzice nie mogą doczekać się, kiedy wyjdą do domu.

Jak podkreśla mama noworodków, wiadomość o tym, że urodzi trójkę dzieci była ogromnym zaskoczeniem. – Na początku myśleliśmy, że będą bliźnięta, później okazało się, że to jednak trojaczki. Przy narodzinach Mela była największa, ważyła 1,97 kg i mierzyła 48 cm, chłopcy to bliźniaki jednojajowe - Julek odpowiednio 1,74 kg i 47 cm, Maurycy 1,74 i 48 cm – mówi Agata Ciuruś, mama trojaczków. – Ciąża była trudna, z komplikacjami, ale dzięki wspaniałej opiece medycznej dotrwaliśmy do końca. W czasie ciąży pięć razy byłam w szpitalu, a od 10 kwietnia oczekiwałam już na rozwiązanie. Mąż w tym czasie przygotował pokój dla dzieci, kupiliśmy foteliki samochodowe, wózek też jest już wybrany – dodaje młoda mama.

Trojaczki przyszły na świat w 30 tygodniu ciąży. Jak mówi Grażyna Nowak, położna koordynująca sali porodowej, jeden z chłopców urodził się "w czepku". – Maurycy miał pęcherz płodowy na głowie, przerwany po narodzinach. Możliwe, że będzie miał wyjątkowe szczęście w życiu. Poród był ogromnym wyzwaniem dla personelu medycznego, uczestniczyło w nim mnóstwo osób  Cała trójka leży w inkubatorach na oddziale intensywnej opieki medycznej – podkreśla położna.

O tym, kiedy trojaczki zostaną zabrane do domu zadecydują lekarze neonatolodzy. W takim przypadkach zazwyczaj dzieje się to po około miesiącu po porodzie.

ZOSTAW KOMENTARZ