Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»KOŚCIÓŁ»[VIDEO] Trwają jubileuszowe Targi SACROEXPO

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

[VIDEO] Trwają jubileuszowe Targi SACROEXPO

Kielce / 10 czerwca 2019 / Tekst

Organy, rzeźby, ikony, witraże, ornaty i dewocjonalia – to wszystko zobaczymy, jeśli odwiedzimy trwające XX Targi SACROEXPO. Podczas imprezy zostaną także wręczone Medale Per Artem ad Deum, a zwiedzający będą mogli wziąć również udział w warsztatach, szkoleniach i konferencjach.

Targi zwiedzał biskup kielecki Jan Piotrowski. – Jesteśmy w przestrzeni sztuki rozumianej ambitnie i mądrze, która przejawia się w słowie, obrazie i melodii. To wszystko mówi o prawdzie dotyczącej człowieka, pragnącego piękna. Kolejna wystawa SACROEXPO jest fantastyczną okazją nie tylko dla duchownych, ale dla wszystkich zainteresowanych sztuką – zauważył biskup kielecki. Wystawę otworzył biskup Michał Janocha, biskup pomocniczy diecezji warszawskiej i przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. – Kultura rodzi się z kultu, a bez kultu umiera – stwierdził biskup Janocha.

DSC 8524

Jak co roku, goście targów zobaczą szeroką ofertę szat i naczyń liturgicznych. – Jesteśmy tu prawie od początku tej imprezy w Kielcach. Można powiedzieć, że to miasto jest liderem w tej kategorii. Zawsze chętnie tu wracamy – powiedział Radiu eM Kielce Paweł Urbanowicz, reprezentujący jednego z wystawców. Rzeczywiście, dla wielu z nich to szansa na nawiązanie kontaktów w branży oraz podzielenie się doświadczeniami i zapoznanie z najnowszymi trendami.

DSC 8582

Przechodząc przez liczne stoiska zwiedzający mogą podziwiać ołtarze, rzeźby, ikony, bogato zdobione baldachimy i kapy. Nie zabrakło także zaawansowanych technologicznie instrumentów imitujących na przykład organy. – Technologia umożliwia nam bardzo wierną imitację, która upodabnia wydawany dźwięk do prawdziwego instrumentu – tłumaczy Wojciech Stadnik, przedstawiciel producenta.

Oczywiście, podczas imprezy zobaczymy również oferty wydawnictw i najnowsze pozycje książkowe. Bogatą ofertę przedstawia Wydawnictwo Jedność, na którego stoisku możemy także otrzymać najnowszy numer Tygodnika eM Kielce.

DSC 8592

Ważnym punktem w programie SACROEXPO jest uroczystość przyznania medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. Tegorocznymi laureatami są: śpiewak Marcin Bornus-Szczyciński, malarz Tadeusz Boruta oraz mozaista Alexander Kornoukhov. Wezmą oni udział w jutrzejszje konferencji „Dialogi o sztuce”. Także jutro odbędzie się debata „Dialogi o religii – Religia (nie)prześladowana”, którą poprowadzi ks. Rafał Dudała, a zakończy spektakl Chrześcijańskiego Teatru Tańca.

Na Targi przybyli liczni goście, wśród nich senator PiS Krzysztof Słoń.ZOSTAW KOMENTARZ