Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Usuną Sowietów z Kielc? Radni PiS zabrali głos

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Usuną Sowietów z Kielc? Radni PiS zabrali głos

Kielce / 20 lutego 2019 / Tekst

Usunięcie sowieckich żołnierzy z Listy Honorowych Obywateli Kielc, rekrutacja do szkół i powołanie zespołu ds. wdrożenia koncepcji Smart City w naszym mieście – o tych tematach mówili podczas konferencji prasowej kieleccy radni Prawa i Sprawiedliwości przed czwartkową sesją Rady Miasta.

Jednym z najgłośniejszych tematów w ostatnim czasie jest kwestia odebrania Honorowego Obywatelstwa żołnierzom Armii Czerwonej.  Wniosek w tej sprawie złożyli członkowie Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci, zaś odpowiedni projekt uchwały przygotowali radni Prawa i Sprawiedliwości. – W tej kadencji doszło do porozumienia i mam nadzieję, że jutro potwierdzone zostanie to głosowaniem. Armia Czerwona była okupantem Polski, a jej żołnierze nie zasługują na Honorowe Obywatelstwo Kielc. Nie jest godne, żeby czerwonoarmiści byli obok takich postaci jak św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski, czy biskup Kazimierz Ryczan. Uchwała dotyczy 29 żołnierzy, choć pierwotnie rozmawialiśmy o 31, ponieważ dla dwóch z nich nie ma żadnych dokumentów, które potwierdzałyby nadania takiego obywatelstwa. Takie działanie jest niezbędne. Podobnie jak usuwamy pomniki i zmieniamy nazwy ulic, tak w tej sprawie również powinniśmy podjąć odpowiednie kroki – mówił Marcin Stępniewski, radny PiS.

Kolejnym tematem poruszonym przez radnych była rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. – Wielu rodziców wyrażało obawy, że ich dzieci nie dostaną się do wymarzonych szkół. Miasto zrobiło bardzo dużo, żeby tak się nie stało. Pojawiła się kwestia tego, czy zezwolić na rekrutację bez ograniczeń. Do tej pory wyglądała ona tak, że każdy uczeń mógł zgłosić się do trzech szkół. W tej chwili prezydent zaproponował nieograniczoną liczbę zgłoszeń. Po analizach i konsultacji z klubem poprzemy wniosek prezydenta. Uważamy, że rodzice mają prawo do swoich obaw, a naszym obowiązkiem jest zbliżenie się do problemu i te obawy rozwiać – tłumaczył Jarosław Karyś, przewodniczący klubu radnych PiS.

Podczas konferencji prasowej padła również propozycja, którą radni złożą do prezydenta Bogdana Wenty. – Do tej pory miasto podejmowało różnorakie działania w ramach realizacji projektu Smart City. Nie były to jednak koncepcje spójne i przemyślane. Dlatego my jako Prawo i Sprawiedliwość razem z radnym Arkadiuszem Ślipikowskim i Marcinem Stępniewskim udaliśmy się do Biura Inteligentnego Rozwoju Miasta. Rozmawialiśmy z jego przedstawicielami i widzimy ogromny potencjał w przeprowadzonych już działaniach. Chcielibyśmy by to biuro uczestniczyło w ramach specjalnego zespołu, który pragniemy powołać. W jej skład weszliby także członkowie Komisji Sportu, Turystyki i Promocji Miasta i eksperci od Smart City. Jesteśmy miastem, które musi gonić pozostałe miasta wojewódzkie w tej materii. Usprawni to funkcjonowanie Kielc i przyciągnie inwestorów. Chcielibyśmy wprowadzić e-podatnika, inteligentny system transportu, inteligentny system zarządzania miastem, czy aplikację mobilną dla mieszkańców Kielc – wyjaśnia radny Dariusz Kisiel.

ZOSTAW KOMENTARZ