Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Uroczystości Homo Homini 11 września w skróconej wersji

wtorek, 08 września 2020 11:22 / Autor: Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Jak co roku, 11 września kielczanie uczczą pamięć ofiar zamachów terrorystycznych. W tym roku obchody ograniczą się do składania kwiatów i zniczy pod pomnikiem Homo Homini oraz odegrania sygnału "Cisza".

Ze względu na sytuację epidemiczną, w uroczystości nie będą uczestniczyć kompanie honorowe w pełnym składzie, a jedynie warty honorowe przy pomniku. Oficjalne delegacje, zgodnie z prośbą Urzędu Miasta, ograniczone będą do trzech osób. Nie będzie także przemówień okolicznościowych. Informacja o planowanej uroczystości została przekazana do ambasady USA - rozpocznie się ona w samo południe.

W ubiegłych latach przed pomnikiem organizowane były obchody z udziałem władz samorządowych, a także przedstawicieli władz centralnych. Głos zabierali m. in. przedstawiciele Prezydenta RP oraz Ministra Obrony Narodowej. Udział brali również przedstawiciele  Ambasady Stanów Zjednoczonych oraz stacjonujący w Polsce amerykańscy żołnierze. 

Dowódcą uroczystości był oficer Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, a uczestniczyły w nich również kompanie honorowe z Policji oraz Wojska Polskiego. Oprawę muzyczną zapewniała orkiestra policyjna z Katowic. Znicze i kwiaty, oprócz oficjalnych delegacji, składali uczniowie kieleckich szkół.

Kielecki pomnik Homo Homini jest pierwszym europejskim pomnikiem, upamiętniającym ofiary zamachu na World Trade Center w 2001 roku. Podczas jego odsłonięcia, uczniowie kieleckich szkół złożyli 2630 zniczy, z nazwiskami wszystkich ofiar tego zamachu. Monument zaprojektował Adam Myjak, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Umieszczane są na nim tablice z nazwami miast, w których miały miejsce zamachy terrorystyczne, najnowsza upamiętnia zamach w Nicei z 14 lipca 2016.

Tekst: Wojciech Dudkowski

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO