Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Uroczystość na Bukówce. 29 lat Centrum

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

Hulajnoga konkurs 700x200

Hulajnoga konkurs 300x250

WIADOMOŚCI KIELCE

Uroczystość na Bukówce. 29 lat Centrum

Kielce / 14 września 2018 / Tekst

Pokaz musztry paradnej, przyznanie nagród i odznaczeń oraz prezentacja sprzętu – tak wyglądały obchody 29-lecia powstania Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Wspomniano również największe sukcesy jednostki oraz zapowiedziano stałą obecność żołnierzy amerykańskich.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kaplicy CPdMZ. Potem uczestnicy wydarzenia udali się na Plac Apelowy, gdzie wciągnięto na maszt Flagę Polski i odegrano Hymn Narodowy. Słowo wstępne skierował do zebranych pułkownik Paweł Chabielski, komendant jednostki, który razem z senatorem Jarosławiem Rusieckim, przewodniczącym senackiej Komisji Obrony Narodowej i Agatą Wojtyszek, wojewodą świętokrzyskim wręczył nagrody i odznaczenia żołnierzom i osobom cywilnym wspierającym kielecką placówkę. Głos zabrali również przybyli na uroczystość goście. Wydarzenie zakończyło odśpiewanie Hymnu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i pokaz musztry paradnej.

CPdMZ od zawsze stanowiło ważny punkt w Kielcach. – W związku z tym, że zmieniają się zagrożenia i procedury, zmieniają się również programy szkoleniowe. Staramy się, żeby wszystko wdrażać w nasze programy. Jest to wyzwanie, aczkolwiek mamy na tyle wielu doświadczonych instruktorów, którzy potrafią przekazać aktualny stan wiedzy z uwzględnieniem obecnej sytuacji międzynarodowej. Organizowaliśmy też wiele ważnych wydarzeń takich jak chociażby Centralne Obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa – tłumaczył pułkownik Chabielski, który jednocześnie potwierdził, że stała obecność żołnierzy amerykańskich będzie możliwa już w najbliższej przyszłości. – Na chwilę obecną stworzyliśmy cały system, który powinien być zaakceptowany przez wyższych przełożonych. Mam nadzieję, że w następnym miesiącu, a jeżeli nie w następnym to za dwa miesiące, będziemy mogli mówić o stałej obecności – dodał komendant Centrum.

W uroczystościach uczestniczył również senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej. – Centrum jest ciągle potrzebne. Ma ono wiele zadań w kontekście aktywnego uczestnictwa naszych sił zbrojnych w NATO. Tutaj są kompetentni i wykształceni oficerowie Wojska Polskiego szkolący nie tylko żołnierzy, ale i dziennikarzy. Niedawno odbył się tu pokaz dynamiczny, gdzie dyplomaci z całego świata mogli podziwiać wyszkolenie i sprzęt wojskowy – mówił senator Rusiecki.

Centrum powstało na mocy zarządzenia szefa Sztabu Generalnego WP z 10 lipca 1989 jako Wojskowe Centrum Szkolenia dla potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Przez lata szkoliło i przygotowywało żołnierzy, obserwatorów i dziennikarzy do udziału w misjach wojskowych. Decyzją ministra Obrony Narodowej z lipca 2010 CSNPSP przeformowano w 2011 w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, które rozpoczęło działalność z dniem 1 stycznia 2012 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ