Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Uczcili pamięć ofiar

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Uczcili pamięć ofiar

Kielce / 23 maja 2018 / Tekst

Na Cmentarzu Żydowskim w Kielcach oddano hołd 45 żydowskim dzieciom zamordowanym przez Niemców 75 lat temu. Rok po zagładzie miejskiego getta niemieccy zbrodniarze mordowali każdego, kto nie nadawał się do ciężkiej pracy.

Podczas uroczystości przypomniano przesłanie ocalałego z masakry Stefana Zabłockiego, które odczytał Andrzej Białek ze Stowarzyszenia Jana Karskiego w Kielcach. – Przesłanie skłania do refleksji, aby być czujnym na zło, ale jednocześnie poznawać innych ludzi i z nimi pracować. Nienawiść, która zawładnęła wtedy Niemcami jest destrukcyjna – powiedział Andrzej Białek.

Na cmentarzu obecny był również ks. Jacek Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej, który poprowadził modlitwę Psalmem 22 nad grobem zamordowanych dzieci. – To psalm mesjaniczny, który Kościół katolicki odnosi do Jezusa Chrystusa i Jego słów wypowiedzianych na krzyżu. Doświadczenie tych dzieci jest podobne. Modlitwa kończy się gorącą wiarą w ocalenie. Ta uroczystość stanowi memento dla nas, aby nie dopuścić to takiej zbrodni, jakiej dokonał naród niemiecki – tłumaczył ks. Jacek Kopeć.

23 maja 1943 roku, w rok po zlikwidowaniu getta w Kielcach, Niemcy postanowi zamordować wszystkich, nie byli dla nich użyteczni. 45 dzieci, uznano za niezdolne do pracy, a więc niepotrzebne i następnie wywieziono na cmentarz żydowski. Tam je rozstrzelano.

Przesłanie ocalałego Stefana Zabłockiego czyta Andrzej Cempura z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

ZOSTAW KOMENTARZ