Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Tydzień rozmów o Katyniu

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI KIELCE

Tydzień rozmów o Katyniu

Kielce / 20 kwietnia 2017 / Tekst
Tydzień rozmów o Katyniu fot archiwum

Przez kilka dni historycy i funkcjonariusze służb mundurowych będą omawiali zbrodnię z kwietnia 1940 roku. W ten poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Katyński, który organizowany jest z inicjatywy kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. W serię spotkań włączają się takie instytucje jak Muzeum Katyńskie, Komenda Główna Policji czy Służba Więzienna.

Posłuchaj audycji „Prawdę Mówiąc” na temat nadchodzącego Tygodnia Katyńskiego. Gościem Katarzyny Bernat był Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Tydzień Katyński w Kielcach rozpocznie IV „Marsz Katyński” ulicami stolicy województwa świętokrzyskiego. W poniedziałek 24 kwietnia o godzinie 15.30 grupy rekonstrukcyjne sprzed siedziby Grand Hotelu wyruszą w kierunku Rynku. Pokażą się mieszkańcom miasta maszerując wzdłuż ulicy Sienkiewicza. W sercu Kielc o godzinie 16 organizatorzy oficjalnie otworzą Tydzień Katyński i zaprezentują plenerową wystawę przygotowaną przez Muzeum Katyńskie pt. „Zbrodnia 1940”. Dalszy przemarsz uświetni Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

Wtorek 25 kwietnia będzie należał do Komendy Głównej Policji i Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” o godzinie 10 nadkom. Zbigniew Bartosiak wygłosi wykład pod hasłem „Policja Państwowa – Historia nieznana”. Z kolei o godzinie 15 obejrzymy zapis relacji „Świadków historii”, a o 17 wysłuchamy wykładu dr. hab. Sławomira Kalbarczyka pt. „Zbrodnia katyńska w kręgu prawdy i kłamstwa”. Spotkanie zakończy projekcja filmu pt. „Czekałam jak Penelopa”.

W środę 26 kwietnia w „Przystanku Historia” zaprezentują się funkcjonariusze Służby Więziennej. O godzinie 10 dr Ryszard Maleszyk opowie młodzieży o losach Polskiej Straży Więziennej u progu wojny i o późniejszych zmaganiach z okupacją sowiecką i hitlerowską. Następnie o godzinie 17 wystąpi zespół wokalny funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zamościu.

W czwartek 27 kwietnia w „Przystanku Historia” spotkamy archeologów z Komendy Głównej Policji i historyków z IPN. O godzinie 10 dr Dominika Siemieńska omówi rolę archeologii w zachowywaniu pamięci, a asp. sztab. Anna Jachimczak przybliży tajemnice dokumentów katyńskich. O godzinie 18 organizatorzy zapraszają do Wojewódzkiego Domu Kultury na bezpłatny pokaz filmu „Syberiada Polska” w reż. Janusza Zaorskiego.

Ciekawie zapowiada się finał akcji. W piątek 28 kwietnia o godzinie 10 w Centrum Edukacyjnym przy ul. Warszawskiej zaprezentuje się Muzeum Katyńskie. Edukatorzy tej instytucji wraz z dr Ewą Kowalską przygotowali dla kieleckiej młodzieży wykład i warsztaty. Wieczorem o godzinie 18 w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej wystąpi Teatr Oratorium ze spektaklem pt. „Łagry, Wywózki, Katyń” w reż Jarosława Witaszczyka.

Jak mówi Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Tydzień Katyński będzie wydarzeniem wyjątkowym na skalę kraju. To dlatego, że do miasta na kilka dni zjadą przedstawiciele istotnych instytucji centralnych. - Nie wszyscy mają możliwość, by wybrać się do Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Musielibyśmy wędrować, by odwiedzić te instytucje, które przyjeżdżają do samego centrum Kielc – mówi Leszek Bukowski. - Zajmujemy się historią, która wcześniej nie była aż tak znana. Dopiero po 1989 roku wróciliśmy do Katynia, zaczęliśmy szukać pamiątek, członków rodzin. Stąd zrodził się pomysł, by zaprosić warszawskie Muzeum Katyńskie. Instytucja opowiada o historii przez pryzmat wyników pracy badaczy, kolekcjonerów, osób posiadających kontakty z rodzinami zabitych w Katyniu – opowiada Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiego biura IPN.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. Jedynie na piątkowy spektakl w OMPIO obowiązują bezpłatne wejściówki.

ZOSTAW KOMENTARZ