Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Trzy ważne rocznice i niezwykły koncert w kieleckiej Katedrze

piątek, 14 sierpnia 2020 16:14 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już w sobotę, 15 sierpnia, w Kielcach odbędzie się V Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej Alleluja czyli Happy Day. Motywem przewodnim wydarzenia będzie stulecie urodzin papieża Jana Pawła II.

"Alleluja czyli Happy Day" to cykliczny, ogólnopolski festiwal, który odbywał się co roku w amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach z udziałem wielotysięcznej widowni. Pomysł na organizację wydarzenia zrodził się z okazji Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w 2016 roku. Festiwal  szybko zdobył  ogromną  popularność w całej  Polsce  a  także  za granicą, prezentuje bowiem  muzykę  chrześcijańską  w  rożnych  gatunkach  muzycznych:  od popu,  przez  rock,  hip  hop,  a  nawet  heavy  metal.

W tym roku z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne Festiwal będzie miał inną formę. W ramach wydarzenia o godzinie 20 w Bazylice Katedralnej w Kielcach odbędzie się koncert, którego emisję będzie można obejrzeć na stronie internetowej Echa Dnia, na  kanale  YouTube  i  facebooku  Radia  Kielce. Wydarzenie będzie poświęcone 100-leciu urodzin Jana Pawła II, 100-leciu Cudu nad Wisłą oraz 850-leciu Bazyliki Katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Podczas koncertu wystąpią artyści z regionu świętokrzyskiego - laureaci festiwali i konkursów muzycznych: Maja Wojtaszek, Paulina Titkin, Karolina  Latos, Lilia  Kowalska, Viola  Dzigman, Arkadiusz Solarz i Marcin Janaszek. Oprócz tego zaprezentują się także: Chór Garnizonowy z Kielc, kapela góralska Śleboda, świętokrzyskie zespoły ludowe: Echo  Łysicy, Żeromszczyzna, Wierna Rzeka i Małogoszcz, zespół dziecięcy Promyczki Dobra z Nowego Sącza, Marzena Trzebińska i  Mariusz Bednarz  oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

W koncercie nie zabraknie wyjątkowych występów, np. wspólnego wykonania przez kapelę góralską oraz świętokrzyskie zespoły ludowe pieśni góralskiej "Syćka se Wom zycom", którą polscy górale żegnali Jana Pawła II podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 roku. Artyści oddadzą także artystyczny hołd patronce bazyliki katedralnej, Najświętszej Maryi Pannie, wykonując pieśń "Ave Maria" Schuberta na organy i wokal.

Pojawią się również odniesienia do historii chrześcijaństwa na ziemi świętokrzyskiej wyrażone w utworze "Golgota Świętokrzyska" z repertuaru Piotra Rubika. Zostanie on wykorzystany do oprawy prologu koncertu.

Pomysłodawcą,  autorem  scenariusza  i  reżyserem koncertu  jest   Leszek  Kumański.  Tegoroczny  festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu PromocjiKultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat  nad  Festiwalem  objęli:  Prymas Polski ks. Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Biskup Diecezji Kieleckiej ks. Ordynariusz Jan Piotrowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniewa Koniusz, Przewodniczący  Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.

Partnerem  Festiwalu  jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach i Urząd Miasta Kielce

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO