Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Trwają Targi AGROTECH

piątek, 16 marca 2018 15:18 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

800 wystawców z 24 krajów w 11 halach, czyli kolejne Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. Impreza na dobre rozpoczęła się w Targach Kielce i potrwa do niedzieli. Podczas imprezy możemy obejrzeć najnowsze zdobycze technologiczne, które mogą być wykorzystywane w rolnictwie.

Setki modeli nowoczesnego sprzętu rolniczego możemy zobaczyć podczas trwających w Kielcach Targów AGROTECH. To największa w Polsce ekspozycja techniki rolniczej, w której biorą udział giganci tej branży, tacy jak New Holland czy Zetor. Nie zabrakło także oferty naszego rodzimego Ursusa. Lubelski producent prezentuje głównie ciągniki z usprawnionymi i oszczędnymi silnikami. Jak mówił Mariusz Lewandowski, rzecznik Ursusa, oferta przedstawiana na targach pokazuje, jak dynamicznie rozwija się rolnictwo. - Przede wszystkim następuje konsolidacja gospodarstw rolnych. One stają się coraz większe. A czego dziś potrzebuje rolnik? Z naszego doświadczenia wiemy, że potrzebuje ciągnika prostego, niezawodnego i taniego w eksploatacji. Stąd zmiany w silnikach naszych maszyn. Wprowadziliśmy nowe ciągniki 50- i 35-konne, które są mniejsze, bardziej kompaktowe. Nadają się zarówno do lekkich prac rolnych jak i komunalnych – mówił Mariusz Lewandowski, przedstawiciel Ursusa.

Wśród nowinek możemy wymienić system precyzyjnego rolnictwa. - Chodzi o prace z sygnałem korygującym, którego dokładność dochodzi do 1 centymetra. W normalnej nawigacji samochodowej taka dokładność nie jest potrzebna. W przypadku rolnictwa, jeśli mówimy o wykonywaniu różnych zabiegów precyzyjność ma znaczenie. Czasem ten 1 czy 2 cm tworzą ogromną oszczędność pracy i pieniędzy - wyjaśniał Łukasz Chęciński z firmy New Holland. Dodawał, że produkowane są także maszyny bezzałogowe, autonomicznie wykonujące pracę w polu. U nas, ze względu na przepisy unijne, takie urządzenia nie mogą być wykorzystywane.

Obecny za imprezie targowej wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki docenił różnorodność. Mówił, że firmy zaprezentowały bogatą ofertę dla małych i średnich gospodarstw, które mogą liczyć na unijne dofinansowanie swoich inwestycji. - Rolnicy już dziś mogą decydować o wyborze maszyny. Mogą też dowiedzieć się więcej o nowościach na rynku, o kierunku rozwoju precyzyjnego rolnictwa, o postępie biologicznym – mówi wiceminister Ryszard Zarudzki.

Targi AGROTECH cieszą się sporym zainteresowaniem. Ubiegłoroczną edycję imprezy odwiedziło ponad 71 tysięcy osób. W tym roku, na obejrzenie wystawy cudów techniki dla rolnictwa mamy czas do niedzieli.

Zobacz zdjęcia z targów.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO