Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Szpital Kielecki im. św. Aleksandra w programie pozyskiwania krwi pępowinowej

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Szpital Kielecki im. św. Aleksandra w programie pozyskiwania krwi pępowinowej

08 lutego 2017 / Tekst
Fot. Szpital Kielecki im. św. Aleksandra Fot. Szpital Kielecki im. św. Aleksandra

Kobiety rodzące w Szpitalu Kieleckim imienia świętego Aleksandra od niedawna mogą oddawać krew pępowinową. Dotychczas taką możliwość miały ciężarne rodzące w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. 

Dokładnie od drugiego lutego tego roku kobiety rodzące w Szpitalu Kieleckim imienia świętego Aleksandra mogą oddawać krew pępowinową. Jak podkreśla Luiza Buras-Sokół, rzeczniczka prasowa lecznicy,  taka możliwość cieszy się  dużym zainteresowaniem. – Do tej pory krew pępowinową oddało pięć pacjentek. Położne pracujące w naszym szpitalu zostały odpowiednio przeszkolone do tego celu – powiedziała.

Jak podkreślają specjaliści - zabieg nie jest inwazyjny. Odbywa się poza organizmem matki i dziecka. – Jest to więc bardzo bezpieczne – uzupełnia Buras – Sokół.

Pobrana krew trafia do Banku Komórek Macierzystych w Podzamczu. Komórki macierzyste pozyskiwane z takiej  krwi są niezwykle pomocne w leczeniu wielu chorób, między innymi nowotworów, cukrzycy czy układu krążenia. –  Bardzo mnie cieszy, że wśród mam wzrasta wiedza na ten temat – mówi Michał Piast, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo- Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.

Pacjentki, które chcą oddać krew pępowinową muszą spełnić kilka warunków. – Są to przede wszystkim warunki medyczne. Oddanie takiej krwi uniemożliwiają chociażby niektóre leki przyjmowane przez kobietę w okresie ciąży – wymienia Piast. Chcąc oddać krew pępowinową pacjentki muszą także podpisać odpowiednią deklarację. – Oświadczenie to  upoważnia Bank do wykorzystywania krwi na cele naukowe i medyczne.  W przyszłości może ona uratować czyjeś życie, niekoniecznie właścicielki krwi  czy jej rodziny - tłumaczy Luiza Buras – Sokół.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna