Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit

16 maja 2018 / Tekst

W najbliższą sobotę, czyli 19 maja obchodzić będziemy Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit. Tego dnia, w ramach solidarności z chorymi wiele instytucji na świecie, ale także i w Polsce rozświetla swoje budynki na fioletowo - międzynarodowy kolor tej choroby. Od ubiegłego roku w akcję włączają się również Kielce.

Jak szacują specjaliści, w Polsce może być nawet 100 tys. osób z NZJ: wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna, co czwarte zachorowanie przypada na dziecko. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami - do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna i wiąże się z częstymi pobytami w szpitalu - chorzy muszą przyjmować leki przez całe życie. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność, utratę pracy, z powodu krępujących objawów także izolację społeczną.

Więcej o chorobie usłyszeć można w audycji "ABC zdrowia". Posłuchaj rozmowy z dr Tomaszem Wollnym, specjalistą gastroenterologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Część pierwsza:

Część druga:

Część trzecia:

W ubiegłym roku z okazji Światowego Dnia NZJ na fioletowo rozbłysły m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Pałac Branickich w Białymstoku, Tauron Arena w Krakowie, stadion we Wrocławiu oraz most przy Galerii Bałtyckiej w Gdańsku, a na świecie m.in. Wodospad Niagara, rzymskie Colloseum, Krzywa Wieża w Pizie i pomnik Małej Syrenki w Kopenhadze.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna