Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Świat Klocków w Muzeum Zabawek

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI KIELCE

Świat Klocków w Muzeum Zabawek

Kielce / 14 maja 2018 / Tekst

Jakimi klockami bawiły się dzieci 100 lat temu? Jak zmieniały się te zabawki przez dziesięciolecia? Na te i wiele innych pytań odpowie wystawa „Kolorowy świat klocków”, której premiera już 25 maja w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć aż 160 eksponatów i podróżować w czasie między początkiem XX wieku, a czasami współczesnymi. – Najstarszym obiektem są klocki Richtera z 1910 roku. Firma była pierwszym producentem tego rodzaju zabawek. Każdy kto odwiedzi wystawę zobaczy także naszą „perełkę”, czyli klocki Gnom z lat 20. XX wieku, które zaprojektował architekt Stanisław Noakowski oraz zabawki produkowane 60 lat temu przez Spółdzielnię Gromada. Oprócz zbiorów historycznych, pokażemy również współczesne rozwiązania – mówi kurator wystawy, Patrycja Gonciarz.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Narodowego w Warszawie, ale także z prywatnej kolekcji Rodziny Sosenków z Krakowa. Anna Trzebicz-Obara, zastępca dyrektora Muzeum Zabawek i Zabawy zapraszając na wystawę przypomina jaki cel przyświecał ich twórcom – Klocki są uniwersalne. Nadają się zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Przez tyle lat nie straciły na popularności. Stwierdziliśmy, że warto pokazać ich rozwój, ale także namacalnie zaprezentować ich zróżnicowanie materiałowe. Klocki to ponadto doskonały element edukacyjny, o czym często zapominamy. O tym chcemy powiedzieć podczas wystawy. – tłumaczyła dyrektor Anna Tyszewicz-Obara.

Wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy potrwa 1,5 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ