Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Służby przygotowują się do gorącej soboty. Będzie 11 zgromadzeń! Czy nie dojdzie do awantur?

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Służby przygotowują się do gorącej soboty. Będzie 11 zgromadzeń! Czy nie dojdzie do awantur?

Kielce / 11 lipca 2019 / Tekst

Już w najbliższą sobotę odbędzie się Marsz Równości w Kielcach. W tym samym czasie zapowiedziano dziesięć innych kontrmanifestacji, które także zaplanowane są w centrum. Sprawdzamy, jak przygotowują się do tego dnia służby, żeby obyło się bez awantur.

W tym celu już we wtorek w Urzędzie Miasta zebrał się sztab kryzysowy, w którym wzięli udział przedstawiciele policji oraz urzędnicy. - Urząd przygotowuje się do tego dnia zgodnie z ustawą. Z naszej strony będzie zapewniona pełna opieka nad każdym z tych zgromadzeń. Każde z nich otrzyma przedstawiciela ze strony urzędu miasta, który będzie miał za zadanie przerwanie i zakazanie dalszego marszu, jeśli tylko wydarzy się coś, co zagrozi życiu i zdrowiu mieszkańców, uczestników marszu lub mieniu o znacznej wartości. Ponadto ustaliliśmy inną trasę przejścia Marszu Równości na wniosek urzędu. Zgodnie z przepisami odległość między zgromadzeniami musi wynieść co najmniej sto metrów - mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Policja zbiera aktualnie dane o możliwej liczbie uczestników Marszu Równości oraz innych kontrmanifestacji. W zabezpieczeniu będą brali udział stróże prawa z komendy miejskiej i wojewódzkiej. - Nasze służby na pewno będą wystarczające. Mamy doświadczenie w zabezpieczaniu takich wydarzeń - informuje Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Środowiska LGBT rozpoczną swój marsz na ulicy Staszica, po czym przejdą ulicami Paderewskiego, al. IX Wieków Kielc, Pelca, Piotrkowską, na Rynek, później ruszą Bodzentyńską, Kościuszki i dojdą na Plac Wolności. Marsz zakończy się na ulicy Sienkiewicza pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza. Nieoficjalnie mówi się, że w Marszu może wziąć udział około 500 osób.

Z kolei kontrmanifestacje będą stacjonarne i zaplanowane są na placu Artystów, placu Literatów, placu Konstytucji 3 Maja, placu Najświętszej Marii Panny przed pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki, przed kościołem Świętej Trójcy, na ulicy Dużej, przed kościołem Świętego Wojciecha, skwerze imienia Ireny Sendlerowej oraz w rejonie skrzyżowania Warszawskiej i Kaczyńskiego.

LISTA ZGROMADZEŃ ZAPLANOWANYCH NA 13 LIPCA W KIELCACH:

 1. Organizacja Ruch Narodowy Świętokrzyskie, zgromadzenie: Plac Artystów, godz. 10-18
 2. Osoba prywatna, różaniec publiczny, zgromadzenie: Plac Literatów, godz. 10-18
 3. Osoba prywatna, Marsz Równości, godz. 14-17
 4. Organizacja Stowarzyszenie Kobiety dla Kielc, zgromadzenie: Plac Konstytucji, godz. 8-20
 5. Osoba prywatna, modlitwa różańcowa, zgromadzenie: Plac Najświętszej Marii Panny k/ pomnika ks. Popiełuszki, godz. 9-21
 6. Organizacja Domowy Kościół Diecezji Kieleckiej, zgromadzenie: ul. Duża, godz. 8-22
 7. Osoba prywatna, różaniec publiczny, zgromadzenie ul. Jana Pawła przed wejściem do kościoła Świętej Trójcy, godz. 8-21
 8. Organizacja Stowarzyszenie Patriotyczne, zgromadzenie: Plac Świętego Wojciecha, godz. 8-22
 9. Organizacja Odnowa w Duchu Świętym przy Parafii św. Franciszka z Asyżu, zgromadzenie: ul. Paderewskiego Skwer Ireny Sendlerowej, godz. 10-16
 10. Organizacja Stowarzyszenie Południe, zgromadzenie: ul. Warszawska a ul. Kaczyńskiego, godz. 8-22
 11. Osoba prywatna, akcja informacyjna do „Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Stop Pedofilii”, trasa: ulice Kielc, godz. 8-19.

ZOSTAW KOMENTARZ