Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[VIDEO + GALERIA] Skaczą konno przez przeszkody. Pierwsze takie zawody w Kielcach

sobota, 13 lipca 2019 12:09 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Tak atrakcyjnej imprezy jeździeckiej nie było w Kielcach od dawna.  W Centrum Jeździeckim  przy ulicy Kusocińskiego w Kielcach rozpoczęły się dwudniowe zawody „Horsespack”.

Biorą w nich udział zawodnicy z kilku miast Małopolski, Rzeszowa i Łodzi. Rywalizacja na czterdziestu wspaniałych wierzchowcach rozgrywana jest w kilku kategoriach.

- „Horespack” odbywają się pierwszy raz, ale mamy nadzieję że nie ostatni - informuje główna organizatorka konkursu. - Kwota nagród dla pięciu najlepszych zawodników wynosi siedem tysięcy złotych. Dla reszty mamy paszę dla koni, szczotki i wiele innych końskich akcesoriów. Konkursy mają różne stopnie trudności, uczestniczą w nich zarówno dzieci jak i dorośli, nie ma też osobnych dyscyplin dla kobiet i mężczyzn. Przeszkody, przez które skaczą wierzchowce znajdują się na wysokości od 60 do 130 centymetrów - dodaje.

- Dla mnie to już kolejne zawody - mówi Tomek, jeden z uczestników rywalizacji. Na co dzień jeżdżę konno w Pile. Oprócz zawodowej jazdy, prowadzę stajnie dla koni. W imprezach startuję na własnym wierzchowcu. Konkurencje nie są łatwe - liczy się szybkość i bezbłędność skoku. Z przeszkody nie może spaść żaden drąg. Po każdej konkurencji następuje dekoracja koni i runda honorowa. To wspaniały widok - podsumowuje zawodnik.

Jeździectwo to naprawdę trudny sport i bardzo kosztowny - dodaje siedząca na widowni małżonka pana Tomasza. - Musimy pokryć koszty pobytu konia w stajni, a także opłacić uczestnictwo w zawodach. One trwają krótko, a przygotowania do nich to ogrom ciężkiej pracy. Ale ten sport to pasja - stwierdza.

W imprezie mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy jazdy konnej. Jutro zawody rozpoczynają się o godzinie 10.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO