Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Schody do zalewu w fatalnym stanie. Remont jednak jeszcze w tym roku?

poniedziałek, 14 września 2020 13:31 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Słynne kieleckie schody prowadzące do zalewu od ulicy Klonowej od długiego czasu straszą swoim wyglądem. Mieszkańcy domagali się ich pilnego remontu, reakcją Urzędu Miasta, z powodu braku funduszy było jednak jedynie wyłączenie ich z użytku. Po licznych zabiegach Tomasza Nowaka z inicjatywy „Szydłówek odNowa” okazuje się, że pieniądze na modernizację jednak uda się wygospodarować.

Nowak wystosował specjalne pismo do Urzędu Miasta, w którym opisał problem. W odpowiedzi można jednak było wyczytać tylko, że brak środków finansowych nie pozwalał na wykonanie remontu schodów szybciej niż w przyszłym roku.

 „Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta w Kielcach informuje, że posiada wiedzę na temat konieczności remontu. Drobne bieżące remonty schodów, były wykonywane w latach ubiegłych. […] Istnieje duże prawdopodobieństwo, że remont schodów dojdzie do skutku w roku przyszłym, po zabezpieczeniu środków finansowych w uchwale budżetowej na rok 2021.”

Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, na polecenie Urzędu wyłączyło schody z użytku. Sposób, w jaki to zrobiono budził jednak kontrowersje. Zawieszone zostały przy nich czerwono-białe taśmy, ale ze względu na to, że mieszkańcy ciągle ze schodów korzystali, ustawiono na nich cztery ciężkie gazony z kwiatami zagradzające przejście. To również nie pomogło, bo zaledwie kilka dni później jedna z donic została przewrócona.

– Nie pochwalam przewrócenia donicy, ale jednocześnie wcale się nie dziwię. Przykre jest to, że miasto zapomniało o Szydłówku – komentuje kielczanka.

– Stopnie są w takim stanie, że można się na nich zabić. Pod taśmami każdy może przejść, to żadna blokada. A te donice? To jest chyba śmieszne – mówi mieszkaniec osiedla. 

Dzięki uporowi Nowaka oraz mieszkańców okazuje się, że pieniądze jednak uda się znaleźć szybciej. Schody zostaną całkowicie rozebrane i zbudowane na nowo łącznie z podjazdami dla wózków inwalidzkich i zjazdami dla rowerów.

– Został przygotowany projekt poprawki dotyczącej zmian w budżecie na 2020 rok. Zostanie on poddany pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miasta. Jeśli zyska akceptację radnych, to jeszcze w tym roku będzie można rozpocząć i zakończyć realizację tej inwestycji – informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

Głosowanie nad przesunięciem budżetu odbędzie się w najbliższy czwartek, 17 września. Na modernizację schodów planowane jest przeznaczenie 185 tysięcy złotych.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO