Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Są skutery, będą hulajnogi?

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

bobik 750x200

WIADOMOŚCI KIELCE

Są skutery, będą hulajnogi?

Kielce / 14 kwietnia 2019 / Tekst
fot. www.facebook.com/limebike fot. www.facebook.com/limebike

Czy w Kielcach po skuterach elektrycznych pojawią się elektryczne hulajnogi? Są zainteresowane firmy, ale na przeszkodzie na razie stoi brak regulacji prawnych.

Dwa tygodnie temu w naszym mieście została otwarta wypożyczalnia skuterów elektrycznych. Od pierwszych dni cieszy się sporą popularnością, dlatego urzędnicy coraz śmielej mówią o wprowadzeniu kolejnego komunikacyjnego udogodnienia jakim byłaby elektryczna hulajnoga. Propozycje współpracy złożyły firmy Blinkee.city oraz Jeden Ślad. - To mogłoby stanowić świetnie uzupełnienie dla komunikacji miejskiej. My mamy umowę z Jednym Śladem na stole. Wiemy, że trwają rozmowy z Miejskim Zarządem Dróg i panem prezydentem i to do nich należy decyzja - informuje Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury rowerowej potwierdza, że jest zainteresowanie poszerzeniem oferty o hulajnogi elektryczne, ale wskazuje pewne niejasności. - Obserwujemy jak wygląda sytuacja chociażby w Warszawie, gdzie taka wypożyczalnia funkcjonuje i wiążą się z nią dwa problemy. Pierwszy to kwestia parkowania i pozostawiania hulajnóg gdziekolwiek,  a drugi to brak jasnych regulacji gdzie właściwie można sie poruszać elektryczną hulajnogą - tłumaczy Zboch.

Rzeczywiście Polskie przepisy ruchu drogowego nie uwzględniają  hulajnóg elektrycznych i jest to spora luka prawna, która wymaga jak najszybszego załatania. Według ministerstwa infrastruktury "użytkownicy urządzeń transportu osobistego są traktowani jako piesi". W takim przypadku użytkownicy hulajnóg powinni poruszać się po chodniki. Za jazdę na drodze dla rowerów mogą otrzymać mandat nawet do 500 zł.

ZOSTAW KOMENTARZ