Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Są skutery, będą hulajnogi?

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Są skutery, będą hulajnogi?

Kielce / 14 kwietnia 2019 / Tekst
fot. www.facebook.com/limebike fot. www.facebook.com/limebike

Czy w Kielcach po skuterach elektrycznych pojawią się elektryczne hulajnogi? Są zainteresowane firmy, ale na przeszkodzie na razie stoi brak regulacji prawnych.

Dwa tygodnie temu w naszym mieście została otwarta wypożyczalnia skuterów elektrycznych. Od pierwszych dni cieszy się sporą popularnością, dlatego urzędnicy coraz śmielej mówią o wprowadzeniu kolejnego komunikacyjnego udogodnienia jakim byłaby elektryczna hulajnoga. Propozycje współpracy złożyły firmy Blinkee.city oraz Jeden Ślad. - To mogłoby stanowić świetnie uzupełnienie dla komunikacji miejskiej. My mamy umowę z Jednym Śladem na stole. Wiemy, że trwają rozmowy z Miejskim Zarządem Dróg i panem prezydentem i to do nich należy decyzja - informuje Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury rowerowej potwierdza, że jest zainteresowanie poszerzeniem oferty o hulajnogi elektryczne, ale wskazuje pewne niejasności. - Obserwujemy jak wygląda sytuacja chociażby w Warszawie, gdzie taka wypożyczalnia funkcjonuje i wiążą się z nią dwa problemy. Pierwszy to kwestia parkowania i pozostawiania hulajnóg gdziekolwiek,  a drugi to brak jasnych regulacji gdzie właściwie można sie poruszać elektryczną hulajnogą - tłumaczy Zboch.

Rzeczywiście Polskie przepisy ruchu drogowego nie uwzględniają  hulajnóg elektrycznych i jest to spora luka prawna, która wymaga jak najszybszego załatania. Według ministerstwa infrastruktury "użytkownicy urządzeń transportu osobistego są traktowani jako piesi". W takim przypadku użytkownicy hulajnóg powinni poruszać się po chodniki. Za jazdę na drodze dla rowerów mogą otrzymać mandat nawet do 500 zł.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO ul. Sienkiewicza

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna