Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
lotto082020

MIASTO

Są konkretne plany rewitalizacji miasta

środa, 20 maja 2015 16:13 / Autor: Maciej Urban
Maciej Urban

Miasto Kielce wstępnie zgłosiło siedem projektów inwestycji, jakie w najbliższych 6 latach miałyby zostać zrealizowane za pieniądze unijne. Wśród nich nie tylko długo wyczekiwany Plac Wolności, ale również rewitalizacja zapomnianego skweru przy ulicy Paderewskiego, czy budowa tzw. pętli północnej.

Zdecydowanie największym z nich jest przebudowa Placu Wolności w Kielcach. Koszt to grubo ponad 40 milionów złotych. – Musimy w tej części miasta zrobić porządek, niezależnie z jakich pieniędzy skorzystamy – mówi Artur Hajdorowicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego.

– Rozpoczęła się praca nad koncepcją pokonkursową. Tej zieleni i małej architektury ma być jeszcze więcej, niż pracy konkursowej – dodaje.

Z kolei drugim największym ciężarem finansowym obarczona jest kompleksowa przebudowa budynku przy ul. Zamkowej 1. To tam ma przenieść się Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Planowany wydatek to 25 milionów złotych. – Nie jesteśmy pewni, czy będzie to zrobione z pieniędzy przyznawanych w ramach rewitalizacji – podkreśla Hajdorowicz.

Małym, ale bardzo ważnym dla miasta przedsięwzięciem może się okazać przebudowa skweru przy ul. Paderewskiego w Kielcach. Znajduje się on między budynkiem biurowym PKP, a Galerią Plany. Zdaniem urzędników, miejsce to przez lata zostało zdegenerowane. – Chcemy temu miejscu przywrócić świetność i zrobić z niego zielony raj – oznajmia dyrektor Biura Planowania Przestrzennego.

W pakiecie zgłoszonych inwestycji znajduje się budowa łącznika drogowego ulicy Silnicznej i Warszawskiej w Kielcach. Tak zwana pętla północna miałby powstać kosztem wykupienia działek z rąk prywatnych, wyburzenia jednego budynku i kilku garaży. Pomysł ten jest wyceniony na prawie 9 milionów złotych.

Listę uzupełnia wyposażenie Kieleckiego Centrum Niepełnosprawnych przy ul. Bodzentyńskiej i kosztowna rewitalizacja obszaru poprzemysłowego w rejonie ul. Mielczarskiego. W ramach rewitalizacji wykonywane będą także inwestycje zgłoszone przez spółdzielnie mieszkaniowe. Póki co, złożonych zostało 16 projektów.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO