Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Rzym polskich pisarzy w MNKi

niedziela, 13 września 2020 14:24 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Na spacer ulicami Wiecznego Miasta zabrał nas doktor Paweł Grzesik, który poprowadził niedzielny wykład pt. „Rzym polskich pisarzy” w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Być może nie każdy wie o tym, że w Rzymie znajduje się ulica Adama Mickiewicza oraz Via dei Polacchi – czyli ulica Polaków. Albo o tym, że przy antycznej via Appia mieści się niewielki kościółek „Domine Quo Vadis”, którego historia natchnęła Henryka Sienkiewicza do napisania jednego z najsłynniejszych jego dzieł. „Quo Vadis” do dzisiaj cieszy się dużym zainteresowaniem wśród włoskich miłośników literatury.

Z Rzymem swój los związało wielu polskich pisarzy. Mowa tu chociażby o Adamie Mickiewiczu, Juliuszu Słowackim, Cyprianie Kamilu Norwidzie, Zygmuncie Krasińskim, Józefie Ignacym Kraszewskim, Stefanie Żeromskim, czy Gustawie Herlingu-Grudzińskim.

O tym, że w Wiecznym Mieście wcale nie brakuje polskich akcentów, opowiadał Paweł Grzesik z Działu Historii Muzeum Narodowego w Kielcach. Prelekcja stanowiła kolejny element cyklu Europejskich Dni Dziedzictwa.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO