Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

piątek, 04 kwietnia 2014 12:19 / Autor: Maciej
Maciej

Kielecki Bank Żywności organizuje Wielkanocną Zbiórkę Żywności w dniach 4-6 kwietnia.

Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, bezdomnych, chorych, niepełnosprawnych, a także do wielu innych osób, których nie stać na zakup żywności. Ponad 1000 wolontariuszy będzie zachęcać do dzielenia się żywnością z potrzebującymi. Będą oni czekali w okolicach sklepowych kas przy specjalnie oznakowanych koszach. Każdy będzie mógł przekazać im produkty, którymi chce podzielić się z osobami najuboższymi. Produkty rekomendowane to: olej, cukier, konserwy mięsne i warzywne, dżemy, słodycze, herbata. 

Zbiórka zostanie przeprowadzona w 84 sklepach, w następujących miejscowościach: Kielce, Jędrzejów, Kazimierza Wielka, Włoszczowa, Suchedniów, Miechów, Pińczów, Chęciny, Chmielnik, Małogoszcz, Piekoszów, Łopuszno, Morawica, Brzeziny, Bilcza, Pierzchnica, Słomniki, Nowiny, Mniów, Koniecpol. Wśród sieci handlowych, które zaangażowały się w akcję są m.in.: Tesco, Biedronka, PSS Społem, Lewiatan, Lidl, Carrefour, Real, Wafelek, Delikatesy Centrum, Stokrotka, Piotr i Paweł, Polomarket. W tym samym okresie zbiórkę żywności w północnej i wschodniej części województwa świętokrzyskiego przeprowadza Świętokrzyski Bank Żywności.  

Szczegółowa lista sklepów, w których prowadzona będzie akcja, dostępna jest na stronie www.bankizywnosci.pl.  Wśród organizacji charytatywnych, którym zostanie przekazana żywność są m.in. Wiejskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie i Ruchowo w Rudzie Zajączkowskiej, Kieleckie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży "Razem Pomagamy", Siemacha Spot, Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie, Fundacja Światło Życie, Fundacja Możesz Więcej, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów "Słoneczna Jesień". 

Wielkanocna Zbiórkę Żywności odbędzie się łącznie na terenie 2,5 tysiąca sklepów spożywczych w Polsce. Organizuje ją w sumie 28 Banków Żywności zrzeszonych w Federacji Polskich Banków Żywności. Zaangażuje się w nią w ponad 33 tysiące wolontariuszy niemal w całej Polsce. Dzięki ofiarności uczestników Wielkanocnej Zbiórki Żywności, w zeszłym roku 21 Banków Żywności, które zorganizowały Wielkanocną Zbiórkę Żywności dostarczyło pomoc żywnościową do niemal 90 tysięcy osób najuboższych. W sumie udało się zebrać 260 tysięcy kilogramów produktów spożywczych.  

Ostatnie pozwolenie na zbiórkę publiczną  

Wielkanocna Zbiórka Żywnosci będzie ostatnią, podczas organizacji której zwraca się o pozwolenie do władz publicznych. 14 marca Sejm uchwalił nową ustawę o zbiórkach publicznych. Jest to wspólny sukces organizacji pozarządowych, które od 6 lat pracowały nad zmianą regulacji prawnych. W konsultacje, od samego początku aktywnie angażowała się Federacja Polskich Banków Żywności, w której zrzeszony jest Kielecki Bank Żywności. 

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie prowadzić specjalny portal pod adresem zbiorki.gov.pl. Organizacje, które będą chciały zorganizować zbiórkę, nie będą musiały występować do Ministerstwa  o pozwolenie. Wystarczy zgłosić chęć przeprowadzenia zbiórki na portalu MAiC. Jeśli urzędnicy w ciągu 3 dni nie zgłoszą zastrzeżeń, to automatycznie zbiórkę będzie można prowadzić. Podobnie rozwiązana jest kwestia sprawozdań ze zbiórek. W równie łatwy sposób będzie można sprawdzić sposób spożytkowania darów zebranych podczas zbiórki. Sprawozdania będą zamieszczane na ww. portalu. Ułatwi to dostęp obywatelom  do informacji o zbiórkach. Szybciej, łatwiej i bardziej przejrzyście będzie można sprawdzić czy zbiórka została zgłoszona oraz znaleźć informacje o organizatorze. Dla organizacji pozarządowych jest to uproszczenie procedur dla obywateli zaś łatwiejszy dostęp do przejrzystych informacji na temat organizowanych akcji. 1 kwietnia Prezydent uroczyście podpisał nową ustawę o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO