Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Rozpoczęły się jubileuszowe targi obronne

wtorek, 05 września 2017 10:45 / Autor: Piotr Natkaniec
fot. Bartłomiej Piwoński
Piotr Natkaniec

618 wystawców z 27 krajów świata zgromadzonych na blisko 28 tys. m2. - tak wygląda jubileuszowy 25. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który dziś rozpoczyna się w Kielcach.

Organizowane przez Targi Kielce MSPO, to trzecia co do wielkości tego typu impreza w Europie. Większe są jedynie targi obronne w Paryżu oraz Londynie. W oficjalnym rozpoczęciu targów wzięli udział minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz, wicepremier Mateusz Morawiecki oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Paweł Soloch, który odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. 

Na tegorocznych targach prezentuje się aż 330 polskich firm. W halach C i D będzie można podziwiać m.in. rakiety Grom i Piorun, moździerze Rak oraz armato-haubice Krab. Siły zbrojne pokażą flagowy sprzęt z pojazdami Rosomak i czołgami Leopard na czele, a dodatkowo, w porozumieniu z Targami, zorganizują dni otwarte. – Z okazji jubileuszowej edycji MSPO zapraszamy wszystkich 9 i 10 września. Będzie można zwiedzić najbardziej atrakcyjną część targów, wejść do środka wszystkich pojazdów, zjeść darmową grochówkę – mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. Oprócz tego goście Salonu Obronnego mogą zobaczyć 6 śmigłowców bojowych: od PZL Świdnik, US Army PZL Mielec/Sikorsky Company i Aviation Company Ukrainian Helicopters.

W gronie wystawców nie zabrakło świętokrzyskich akcentów. Najsilniejszym z nich jest stoisko skarżyskiego Mesko wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrobjeniowej. Co można było na nim znaleźć? - Zawsze chcę się chwalić rakietami Piorun. Przywieźliśmy je i pokazaliśmy, a w najbliższym czasie będzie miała miejsce dostawa większej partii dla Ministerstwa Obrony Narodowej - informuje Mariusz Kolankowski, prezes spółki.

Targi MSPO są również okazją do zaprezentowania oferty, jaką dla polskiej branży zbrojeniowej przygotowało utworzone przez Uniwersytet Rzeszowski, Politechnikę Świętokrzyską i radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny konsorcjum Centralnego Okręgu Przemysłowego. - Nasza uczelnia od pewnego czasu próbuje powołać do istnienia centrumbadań uzbrojenia bezzałogowych obiektów ruchomych. Wspólnie z dwiema uczelniami i przy współpracy z Mesko będziemy chcieli zrealizować budowę takiego właśnie centrum - zapowiada profesor Zbigniew Koruba, prorektor do spraw Badań Naukowych i Współpracy z Przemysłem.

Targowa, zamknięta dla publiczności część Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego potrwa do piątku. W sobotę i niedzielę ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO