Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Rowerzyści świętowali w Kielcach

niedziela, 20 września 2020 12:33 / Autor: Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Wielka parada rowerów z Rynku w dolinę Silnicy rozpoczęła Kieleckie Święto Rowerzysty. Jej uczestnicy zaapelowali w ten sposób do władz miasta o lepszą infrastrukturę rowerową.

Ponad setka rowerzystów zgromadziła się w niedzielne południe na kieleckim Rynku, by obchodzić swoje święto. Przejechali siedmiokilometrową trasę, zakończoną piknikiem w dolinie Silnicy.

– Rowerzystów jest w Kielcach coraz więcej, a kielecka infrastruktura to tylko kilka kilometrów ścieżek, maksymalnie na godzinę jazdy – mówi Michał, który uczestniczył już wcześniej w Kieleckiej Masie Krytycznej.

– Rower dla mnie to sport, ale i przeżycie - dodaje Edward, który uczestniczył wcześniej w Kieleckiej Pielgrzymce Rowerowej do Częstochowy. – Święto rowerzysty to bardzo fajna atrakcja. Z resztą na co dzień jest mi wygodniej jeździć na rowerze. W centrum ciężko zaparkować samochodem, poza tym za parnikgi trzeba płacić. Z rowerem jest o wiele łatwiej – dodaje.

Przejazd zakończył się około 13:30 piknikiem w Dolinie Silnicy, gdzie na rowerzystów czekały m. in. koncert świętokrzyskiej formacji jazzowo-rockowej Greger Garage, potrawy z grilla i napoje. Przewidziane były również konkursy z nagrodami i giełda rowerowa. Każdy uczestnik imprezy mógł też sprawdzić stan techniczny swoich „dwóch kółek” w mobilnym serwisie.

Wydarzenie zorganizowała Kielecka Masa Krytyczna oraz Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta. Środki na jego organizację pochodzą z Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego - wydarzenie zostało wybrane głosami mieszkańców.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO