Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Ratusz chce zadbać o pieszych. Zmieni się rondo na Żytniej i powstaną aktywne przejścia

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI KIELCE

Ratusz chce zadbać o pieszych. Zmieni się rondo na Żytniej i powstaną aktywne przejścia

Kielce / 12 września 2018 / Tekst
fot. Bartłomiej Piwoński fot. Bartłomiej Piwoński

Aktywne przejścia dla pieszych na ulicy Bp. Jaworskiego oraz alei Solidarności, a także zmiana ronda im. Giedroycia na turbinowe - to najbliższe plany władz miasta, które mają służyć poprawie bezpieczeństwa pieszych.

Pierwsze aktywne przejście ma pojawić się już w październiku na ul. Bp. Jaworskiego w rejonie kościoła świętej Jadwigi. - Będziemy testować to rozwiązanie. Tam jezdnia została już zawężona do jednego pasa ruchu, co ma trochę spowolnić kierowców - mówi Paweł Kabza, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością w kieleckim magistracie.

Kolejne aktywne przejście planowane jest na alei Solidarności w okolicy dawnego Exbudu. W tym niebezpiecznym miejscu często dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Aktywne przejście ma w jasny sposób sygnalizować kierowcom, że ktoś przechodzi przez przejście dla pieszych. Działa ono na zasadzie czujników ruchu. Pieszy dochodząc do przejścia aktywuje migające sygnalizatory montowane w jezdni. - Aktywne przejścia są tak samo skuteczne jak sygnalizatory świetlne. Są też znacznie tańsze. Ich koszt opiewa w granicach 50-80 tysięcy złotych, natomiast sygnalizacja to wydatek rzędu 300-400 tysięcy złotych - dodaje Paweł Kabza.

Urzędnicy chcą także zmienić rondo łączące ulice Żytnią, Ogrodową, Paderewskiego i Bp. Kaczmarka.  - Chcemy, żeby powstało tam rondo turbinowe z aktywnym przejściem. To rozwiązanie spowoduje skrócenie pokonywanej odległości na przejściach - tłumaczy Kabza.

Projekt ronda ma powstać w tym roku, natomiast jego remont planowany jest na rok 2019.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

NA ŻYWO STUDIO eM

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna