smartwatch

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Pytają w Wenecji. Czy architektura może być „fair”?

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Pytają w Wenecji. Czy architektura może być „fair”?

16 sierpnia 2016 / Tekst
Pytają w Wenecji. Czy architektura może być „fair”? fot. Dariusz Skrzyniarz

„Wyróżniający się diament”, „Przejmujący i trafiający w sedno tematu Biennale” – tak znawcy wyrażają się o projekcie umieszczonym w polskim pawilonie na Biennale Architektury w Wenecji. Krytycy z zagranicznych pism, pracę naszych rodaków umieścili na liście 6 wystaw nie do przegapienia, 10 najlepszych pawilonów na Biennale czy 14 wybitnych pawilonów. Możemy być dumni, tym bardziej, że autorami dzieła, nad którym rozpływają się znawcy są projektanci pracujący w kieleckim Institute of Design.

Hasło przewodnie tegorocznego Biennale Architektury brzmi: „Raport z frontu”. To zawołanie do przeprowadzenia pewnej analizy tego, co się dzieje obecnie w projektowaniu budynków, z jakimi problemami zmaga się branża budowlana.

Projektanci ze Wzgórza Zamkowego w odpowiedzi na temat przewodni stworzyli wystawę pn. „Fair Building”. Kuratorką wystawy, która trafiła do polskiego pawilonu podczas Biennale Architektury 2016 jest Dominika Janicka. W procesie twórczym współpracowali z nią Martyna Janicka oraz Michał Gdak. 

- W naszej wystawie ten pierwszy front zinterpretowaliśmy jako walkę z materią we wznoszeniu budynków. Skupiliśmy się na robotnikach budowlanych, którzy są najbardziej zapomnianą i przemilczaną grupą we wznoszeniu budowli – mówi Dominika Janicka.

Projektanci poprzez wystawę stawiają pytanie o to, czy w architekturze może zaistnieć idea „fair trade”, czyli taki proces budowania, który będzie nie tylko efektywny, ale i sprawiedliwy. Częścią ekspozycji są filmy, które zostały nakręcone przy współudziale budowlańców. Między innymi pracownikom budującym drogę S7 koło Chęcin udostępniono kamerki sportowe GoPro rejestrujące przebieg prac. Polska wystawa w Wenecji jest wyjątkowa dlatego, że żaden z krajów w swoich ekspozycjach nie pochylił się nad podobnym problemem.

Projektanci ze Wzgórza Zamkowego pokażą tę wystawę również w Polsce. W Galerii Głównej IDK ma zagościć od koniec tego roku. Chcieliby również, żeby znak „fair building” był przyznawany przedsięwzięciom w architekturze, które są po prostu „fair”.

Wkrótce na stronie internetowej Radia Em Kielce będzie można przejrzeć fotorelację z polskiej wystawy w Wenecji. 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna