Lotto extra pensja

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»MIASTO»Przed nami Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Na antenie: Radio eM
em.kielce.pl

WIADOMOŚCI KIELCE

Przed nami Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Kielce / 19 marca 2019 / Tekst

Uroczysta Msza Święta, Gala, turnieje sportowe i spotkanie głów państw z kielczanami – m.in. te wydarzenia znalazły się w programie centralnych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach. Ta wyjątkowa uroczystość potrwa od 21 do 24 marca.

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie uroczysta, piątkowa Gala Przyjaźni-Polsko Węgierskiej, w której wezmą udział pary prezydenckie obu krajów. Podczas niej zaprezentowany zostanie balet „Drewniany Książe”, do którego muzykę skomponował Bela Bartok, węgierski kompozytor i badacz muzyki ludowej. Przed publicznością wystąpi Kielecki Teatr Tańca. – Mamy stres. Jesteśmy w wielkim napięciu, ale również gotowości. Jest to dla nas duże wyróżnienie i mobilizacja oraz ogromna satysfakcja, że możemy reprezentować nasze miasto – tłumaczy Elżbieta Pańtak, współzałożyciel i dyrektor KTT.

Oprócz gali w Kielcach odbędzie się szereg wydarzeń wpisujących się w oficjalne obchody. W sobotę o godzinie 11 odprawiona zostanie Msza Święta w Bazylice Katedralnej, której przewodniczył będzie biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki. Jako koncelebrans udział w niej weźmie także przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier. – Cieszymy się w zaangażowanie licznych środowisk, które przygotowały wiele imprez towarzyszących. Naliczyłem ok. 17 organizacji. Warto wspomnieć o turniejach, wystawach i innych wydarzeń. Jest ich ok. 50. To wyjątkowy i szczególny Dzień Przyjaźni-Polsko Węgierskiej. Jestem pewien, że Kielce wyróżniają się w tym względzie – tłumaczył Karol Godowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta. – Węgierska para prezydencka zdecydowała się na prywatną część wizyty, podczas której małżonkowie odwiedzą Sanktuarium na Świętym Krzyżu – dodał Karol Godowski. – Wszystko dopięte jest na ostatni guzik – zapewnia prezydent Bogdan Wenta.

Szczegółowy program Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach znajduje się na oficjalnej stronie Urzędu Miasta: www.um.kielce.pl/program-wydarzenia-pl/armonogram/

ZOSTAW KOMENTARZ